Szereg pytań nt. funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zadał radny powiatowy Marek Drabik. Dzięki szczegółowym odpowiedziom starosty kutnowskiego Daniela Kowalika dowiadujemy się kilku ciekawych rzeczy.
Remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego trwał w ubiegłym roku od 16 kwietnia do 11 listopada. Całkowity koszt remontu wyniósł ponad 7,7 mln. zł. Otwarcie i przyjęcie pierwszych pacjentów odbyło się 8 lutego 2019 r.
Marek Drabik pytał, kto dokonywał odbioru technicznego SOR-u. Jak odpowiada starosta Kowalik:
- Zarządzeniem wewnętrznym prezesa szpitala z dnia 27 listopada 2018 roku została powołana komisja do odbioru robót budowlanych w SOR. W trakcie odbioru końcowego komisja stwierdziła wady i braki w wykonanym remoncie. Wykonawcy wyznaczono termin na ich usunięcie do dnia 17 grudnia 2018 r. Wykazane wady i braki zostały usunięte w wyznaczonym terminie – informuje Daniel Kowalik.
- W jakiej kwocie zaplanowano środki na funkcjonowanie SOR w roku 2019? - pytał Drabik.
- Plan rzeczowo-finansowy na rok 2019 w zakresie SOR (umowa z Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim NFZ) wynosi 4 855 799,85 zł – czytamy w odpowiedzi na zapytanie.
Ponadto dowiedzieliśmy się, że obecnie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pracuje
- lekarze – 12
- pielęgniarki – 20
- ratownicy medyczni – 4
- sanitariusze – 9
- sekretarki medyczne – 5
Kolejność przyjmowania pacjentów, ich czas oczekiwania obejmuje system TRIAGE. Chodzi o tzw. ustalanie kolejności na podstawie obrażeń czy dolegliwości i tego, jak groźne są one dla zdrowia i życia. W praktyce wygląda to tak:
- Czerwony – pomoc natychmiastowa, pacjent przyjmowany poza kolejnością
- Pomarańczowy – pomoc bardzo pilna, czas oczekiwania do 10 min.
- Żółty – pomoc pilna, czas oczekiwania do 60 min.
- Zielony – pomoc odroczona, czas oczekiwania do 4 godz.
- Niebieski – oczekujący, czas oczekiwania do 6 godz.
Z odpowiedzi starosty kutnowskiego wynika, że w roku 2019 na SOR były cztery zgony.