W całej Europie zapowiada się ciężka zima. Jak szykujecie się do niej w Pionierze?
Michał Tetkowski: Obawiam się, że to prawda i prawdopodobnie całą Europę czeka niezwykle ciężka zima. Mieliśmy tego świadomość dlatego Pionier jest dobrze przygotowany do sezonu grzewczego. Już w sierpniu rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do tego trudnego okresu. Wykonaliśmy niezbędne naprawy i regulacje w podwęzłach cieplnych. Nasze służby techniczne dokonały przeglądu instalacji co i cwu w częściach wspólnych budynków tj. pralniach, suszarniach, ciągach komunikacyjnych piwnic itp. Sprawdzany był stan izolacji termicznej na instalacji i uzupełniane były ewentualne braki. Staramy się wykonać wszystkie możliwe czynności przed tegorocznym sezonem grzewczym. Ponadto będziemy prowadzić na bieżąco wszelkie działania kontrolno-serwisowe również w trakcie trwania sezonu grzewczego.
W wielu krajach Europy mówi się, że ciepła zimą może zabraknąć. Czy w jakiś sposób możemy ograniczyć zużycie ciepła w mieszkaniach?
Nie chciałbym się swoją wypowiedzią wpisywać w ten "czarny scenariusz ". Jest on możliwy chyba tylko w jednym wypadku, gdy po wielu latach dosyć łagodnych zim może nastać tzw "ostra zima". W wyniku wojny na Ukrainie i nałożonego embarga na rosyjski węgiel i inne paliwa kopalne powstała konieczność sprowadzania węgla z innych krajów. W tej sytuacji większość ciepłowni w tym i ECO Kutno nie pozyskało jeszcze paliwa na cały sezon grzewczy, co nie znaczy że do końca sezonu te braki nie zostaną uzupełnione. Na chwilę obecną dostawca ciepła systemowego ECO Kutno gwarantuje iż ilość zgromadzonego węgla pozwoli na ogrzanie mieszkań do końca tego roku. Co do możliwości oszczędzania zużycia ciepła to wbrew pozorom kolosalne znaczenia może mieć tzw. nieprzegrzewanie pomieszczeń tj. utrzymywanie maksymalnej temperatury w pokojach na poziomie 20 stopni Celsjusza. Ponadto zwracajmy uwagę na rozsądne korzystanie z ogrzewania w częściach wspólnych tj. suszarniach, korytarzach itp.
Jak to wygląda w praktyce?
Ciekawym przykładem jest budynek będący w zasobach Spółdzielni przy ul Kołątaja 12. W budynku tym mamy zlokalizowaną na ostatniej kondygnacji ogrzewaną część wspólną. Po podjęciu działań przez lokatorów i administrację zmierzających do ograniczenia zużycia ciepła w tej strefie udało się nam znacznie ograniczyć koszty ciepła na tym budynku, co przełożyło się pozytywnie na rozliczenie poprzedniego sezonu grzewczego.
Ceny węgla na rynkach światowych oszalały. Jak to się przekłada na opłaty z tytułu ciepła dla mieszkańców w RSM Pionier?
Jeśli chodzi o ceny ciepła chyba wszyscy wiemy jak wygląda sytuacja w całym kraju. Podobnie jest i w Kutnie. Niestety faktycznie horrendalna cena węgla i opłaty dotyczące uprawnień do emisji CO², które to muszą ponosić dostawcy ciepła systemowego przekładają się negatywnie na koszty ogrzewania i w naszej spółdzielni. Niewątpliwie czekają nas podwyżki opłat. Podwyżki te zostały już skalkulowane w oparciu o aktualnie obowiązujące taryfy z dużą starannością. Wdrażamy je zgodnie z regulaminem od 1 października tego roku. Każdy z lokatorów otrzyma z końcem września powiadomienie czynszowe wraz ze szczegółową informacją o wysokości zaliczek na co. i cwu. w sezonie 2022/2023 z wyjaśnieniem odnośnie przesłanek co do podwyżki opłat. Średnia zaliczka na co. w RSM Pionier po podwyżce będzie kształtować się na poziomie 4,55 zł za m2 pow. użytkowej mieszkania. Należy przy tym podkreślić iż jest to wartość średnia, a ponieważ system rozliczeniowy w RSM Pionier jest zindywidualizowany i oparty o podzielniki ciepła to będą występowały rachunki zarówno niższe jak i wyższe od tej wartości. W przypadku zaliczkowych opłat za podgrzanie ciepłej wody użytkowej opłata ta wzrośnie z 19zł na 25,8 zł za 1 m3 .
Sytuacja rzeczywiście jest trudna tym bardziej, że ceny węgla nie są zależne od Spółdzielni. Niemniej jednak czy podjęliście jakieś działania mające na celu pomoc lokatorom i czy planujecie jakąś pomoc dla najuboższych?
Staramy się edukować lokatorów. W informacją, którą prześlemy naszym mieszkańcom zachęcamy do korzystania z wszelkiej dostępnej pomocy oferowanej przez państwo. Dotyczy to dodatku mieszkaniowego lub dodatku osłonowego dla osób najuboższych. Służymy pomocą w wypełnieniu stosownych dokumentów przy dodatku mieszkaniowym i podajemy szczegółowe informacje w sprawie dodatku osłonowego osobom zainteresowanym. Na wniosek mieszkańca istnieje możliwość rozłożenia ewentualnej niedopłaty na raty.
Jakie perspektywy w zakresie cen czekają na przyszły rok?
Tak jak wcześniej rozmawialiśmy niestety ceny rosną i na razie ten trend się utrzymuje. Mam jednak cichą nadzieję, że rynek się będzie powoli stabilizował i dynamika podwyżek wyhamuje. Tego nam wszystkim życzę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.