reklama
reklama

Jeździsz nad okoliczne jeziora? Możesz natknąć się na policję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/KCI

Jeździsz nad okoliczne jeziora? Możesz natknąć się na policję - Zdjęcie główne

Jeździsz na okoliczne kąpieliska? Nad jeziorem możesz natknąć się na policję | foto poglądowe/KCI

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaSezon kąpielowy w pełni. Popularne wśród mieszkańców Kutna i okolic kąpieliska na terenie powiatu gostynińskiego kontrolują funkcjonariusze policji. Co jest celem działań mundurowych?
reklama

Policja na kąpieliskach

 

W drugiej połowie czerwca na plażach zaczęły pojawiać się spragnione wodnej ochłody tłumy. Nie inaczej było na kąpieliskach pod Gostyninem, z których chętnie korzystają także kutnianie. O bezpieczny wypoczynek nad jeziorem czuwają policjanci z gostynińskiej komendy, prowadzący akcję "Bezpieczne wakacje 2024". W trakcie wizyt dzielnicowi, wspólnie z ratownikami wodnymi, omawiają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.


- Wakacje to przede wszystkim wypoczynek nad wodą. Dlatego korzystając ze słonecznej pogody dzielnicowy przypomina o bezpiecznym wypoczynku nad wodą w trakcie wakacji oraz zachęca do wzięcia udziału w konkursie pn. „Artystyczny przeWodnik”, który jest organizowany przez Komendę Główną Policji - informuje biuro prasowe policji. 

reklama

 

Wypoczynek nad jeziorem: o tym musisz pamiętać!

 

Policja przypomina, że aby wypoczynek był bezpieczny, wystarczy zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek i przestrzegać zasad specjalnie opracowanego przez policjantów:

1. Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych!

Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana i w żadnym wypadku nie należy tego robić. O zakazie informują znaki i tablice. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

reklama

2. Nie ufaj kolorowym kółkom i rękawkom, pilnuj kąpiących się dzieci!

Dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Pamiętaj, że obecność ratownika czy policjanta nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za dziecko. Stale przypominaj dzieciom zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

3. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody!

Spychanie do wody z pomostów czy materacy może skończyć się tragicznie. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).

reklama

4. Po spożyciu alkoholu nigdy nie wchodź do wody, ani nie korzystaj ze sprzętów wodnych!

Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.

5. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich!

Jeśli chcesz wybrać się wpław w dłuższą trasę, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowę załóż czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Możesz do asekuracji użyć również bojki na szelkach.

6. Zażywając kąpieli słonecznych, zwracaj uwagę na osoby wypoczywające obok!

Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeśli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziesz czuł się na siłach, to zaalarmuj natychmiast inne osoby i służby ratunkowe.

reklama

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych!

Skończyć się to może poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, gdyż dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni, i nie będziesz w stanie ocenić, co znajduje się pod wodą.

8. Korzystaj tylko ze sprawnego i atestowanego sprzętu wodnego!

Pamiętaj o tym, że wszystkie osoby przebywające na takim sprzęcie, powinny mieć na sobie specjalne kamizelki asekuracyjne, a w szczególności dzieci i ci dorośli, którzy pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.

9. Nie pływaj w trudnych warunkach atmosferycznych!

Pływanie w czasie burzy, mgły (gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m) i gdy wieje porywisty wiatr jest bardzo niebezpieczne, podobnie jak pływanie w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Wypływając na dłuższy rejs pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Nie wypływaj także za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku.

10. Nie wchodź rozgrzany do wody!

Przed wejściem do wody po opalaniu lub intensywnym wysiłku fizycznym, najpierw zmocz nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

Planując wypoczynek nad wodą, warto zapoznać się z poradami na stronie policyjnej akcji Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama