W trakcie dzisiejszego spotkania opowiedziano o motywacjach dla powstania Klubu Świadomej Młodzieży, a także o planach, których realizacji podejmą się jego członkowie.
Klub Świadomej Młodzieży to miejsce dla osób w spektrum autyzmu, które chcą same reprezentować swoje interesy w społeczeństwie.
Klub to część projektu Aktywni Obywatele finansowany z funduszów EOG. W Kutnie założono, że Klub zrzeszy minimum 10 osób, ostatecznie jest ich 15. Klub spotyka się w kutnowskim Leo Market.
- Jedną z głównych idei Klubu Świadomej Młodzieży jest wolność w spektrum. Uczestnicy poprzez obecność w Klubie Świadomej Młodzieży dokonują odkrycia samych siebie, wzmacniają się w obszarze społecznym po to, by w przyszłości działać jako samorzecznicy, przedstawiać czym tak naprawdę jest autyzm – mówi Przemysław Saczuk, prezes zarządu fundacji Pro Aperte.
Czym jest samorzecznistwo? Jak dziś wyjaśniano, to wolność bycia sobą, wyrażanie siebie w bezpiecznej przestrzeni, odkrywanie swoich talentów, samoakceptacja i budowanie pewności siebie, a także otwartość na różnorodność
Inicjatywę Klubów Świadomej Młodzieży zapoczątkowała fundacja Autism Team z Łodzi. Pierwszy klub powstał z inicjatywy Jana Gawrońskiego.
- Na co dzień działam w fundacji Autism Team, pomyślałem, że potrzebne jest miejsce dla młodzieży. Dlatego narodził się pomysł utworzenia pierwszego w Polsce Klubu Świadomej Młodzieży. Takie inicjatywy są potrzebne w całej Polsce, żeby tworzyć przestrzenie wolości spektrum autyzmu – mówi Jan Gawroński.
W tej chwili w Kutnie realizowany jest pierwszy etap budowy KŚM. W trakcie spotkań prowadzone są warsztaty integracyjno-diagnostyczne. Dzięki nim uczestnicy wzajemnie się poznają i pogłębiają wiedzą o sobie samych.
- Po przełamaniu pierwszych lodów udało nam się stworzyć przyjemną atmosferę luźnych spotkań towarzyskich. Tym samym powstała bezpieczna przestrzeń do dzielenia się swoimi zainteresowaniami i wyrażania siebie – mówią przedstawiciele fundacji Pro Aperte.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.