Reklama

Reklama

Kluczowa inwestycja w Żychlinie dojdzie do skutku! Lada dzień podpisanie umowy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Kluczowa inwestycja w Żychlinie dojdzie do skutku! Lada dzień podpisanie umowy - Zdjęcie główne

Kluczowa dla gminy i mieszkańców Żychlina inwestycja dojdzie do skutku | foto poglądowe/archiwum KCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Z powodu drastycznych wzrostów kosztów i zakończonych klapą przetargów, przez długi czas stała pod znakiem zapytania. Ostatecznie wielomilionowa inwestycja w Żychlinie doczeka się realizacji. Po ciężkich bojach gmina wyłoniła wykonawcę i już w przyszłym tygodniu dojdzie do podpisania umowy.

Reklama

Chodzi o budowę kanalizacji sanitarnej w północnej części miasta, inwestycji strategicznej z uwagi na ochronę środowiska oraz podniesienie atrakcyjności miasta. Gmina otrzymała na ten cel promesę z Polskiego Ładu w kwocie 9,4 mln zł. Od czasu jej uzyskania minęły jednak długie miesiące, a ceny metriałów budowlanych wzrosły do tego stopnia, że koszty inwestycji znacznie przerosły rządowe wsparcie, a dwa pierwsze przetargi na jej realizację zakończyły się fiaskiem.  

A należy dodać, że w momencie składania wniosków o pieniądze z Polskiego Ładu, gmina na wszelki wypadek oszacowała łączny koszt zadania w granicach 20 procent wyższy.

- Nie wiadomo było, kiedy rząd podejmie decyzję o przyznaniu tych promes. Rzeczywiście to trwało wiele miesięcy, w tym czasie zaczęło się w gospodarce to, co się zaczęło i ceny poszły drastycznie w górę. Z szacowanej wartości 10-11 mln, inwestycja stała się inwestycją za ok. 16 mln zł. I takie oferty otrzymywaliśmy, w granicach 15-16 mln w przetargach - relacjonuje burmistrz, Grzegorz Ambroziak. 

Koniec końców, trzeci przetarg udało się rozstrzygnąć przed upływem ważności promesy.

- Na ostatnią chwilę, gdzie jeszcze staraliśmy się w tym zakresie, który był możliwy ograniczyć pewne wydatki, udało się i uzyskaliśmy w ostatnim przetargu siedem ofert, z czego aż cztery oferty były poniżej zabezpieczonych środków. Przy czym my i tak zabezpieczaliśmy 14 mln zł, czyli z dokładką z budżetu gminy w wysokości 4,6 mln zł. Związane to było przede wszystkim z tym, że uda się pozyskać dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i preferencyjną pożyczkę na oprocentowaniu rzędu 0,5 - 1 proc., więc akurat to nas ratuje - wyznaje włodarz Żychlina - I tutaj spotkała nas bardzo duża niespodzianka, bo okazało się, że firma z Kalisza złożyła nam ofertę za 11,5 mln zł, w związku z czym realizacja tej inwestycji już nie jest zagrożona - dodaje burmistrz.  

Umowa z wykonawcą zostanie podpisana 19 października o godz. 14:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Żychlin. 

Co zaplanowano w ramach inwestycji?

Wybudowana zostanie sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o szacunkowej długości 4800 metrów bieżących, sieć kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej tłocznej o szacunkowej długości 1675 metrów i cztery pompownie ścieków. Przyłączonych do kanalizacji zostanie około 700 mieszkańców i nowe tereny rozwoju budownictwa.

Prace prowadzone będą na ulicach: Sannickiej, Polowej, Głowackiego, Blizińskiego, Wiejskiej, Wspólnej, 3-ego Maja, Aleje Racławickie. W skład przedsięwzięcia wchodzi również budowa sieciowych przepompowni ścieków (tłoczni) wraz z ich zasilaniem energetycznym, których zadaniem będzie odprowadzenie ścieków z tej części obszaru objętego inwestycją, która dotychczas nie została skanalizowana.

Budowa kanalizacji sanitarnej obejąć ma wszystkie nieruchomości zabudowane, do których zostaną wybudowane przyłącza zakończone studzienką kanalizacyjną na terenie posesji. Dla posesji niezabudowanych, które mają kształt i wymiary o charakterze działek budowlanych, wykonane zostaną odgałęzienia sieci do granicy działek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy