reklama

Korupcja została skazana!

Opublikowano:
Autor:

Korupcja została skazana! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia"Sąd po wysłuchaniu stron i zeznań świadków prokuratury i adwokatury, działając na podstawie art. 228 § 5 oraz art. 229 § 4 kodeksu karnego skazuje oskarżoną na 12 lat więzienia, bez możliwości skrócenia kary!”. Wyrok o takiej sentencji zapadł w procesie przeciwko korupcji w Sądzie Rejonowym w Kutnie.Było to zaaranżowane postępowanie sądowe, które odbyło się w ramach programu „Młodzi przeciw korupcji” Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Low & Democracy Program Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Całość procesu przebiegała zgodnie z kodeksem postępowania w sądach. Oskarżona (korupcja) miała postawione zarzuty przez prokuraturę - funkcję prokuratorów spełniały Klaudia Juszczyk oraz Patrycja Nowakowska. Oskarżona czyli korupcja posiadała również obrońców - Edytę Bielecką i Agnieszkę Lewandowską. Wyrok został wydany przez niezawisły sąd - sędzia prowadząca Ewelina Przywarta i sędzia pomocniczy Ewelina Szafrańska.

-Poprzez udział w tym postępowaniu i procesie uczymy się zasad funkcjonowania sądu - mówi sędzia prowadząca Ewelina Przywarta -Poznajemy zakres działań każdego z podmiotów obecnych na sali rozpraw, czyli prokuratury, adwokatury i składu orzekającego. Co ważne w ten atrakcyjny w odbiorze sposób poruszony został bardzo poważny problem społeczny, z którym znaczna część Polaków miała do czynienia!

Dzięki uprzejmości Prezesa Sądu Rejonowego w Kutnie Jolanty Musierowicz młodzież biorąca udział w tym procesie, szczególnie osoby funkcyjne - skład orzekający, prokuratorzy i adwokatura- mieli możliwość wczuć się w grane role, ponieważ postępowanie odbywało się w budynku Sądu Rejonowego, w sali nr 102, a każda z tych osób miała do dyspozycji charakterystyczną dla prawników togę!

-Ta specyficzna lekcja zapadnie, mam taką nadzieję, na długo w pamięci młodzieży - mówi Artur Gierula, regionalny koordynator programu CEO „Młodzi przeciw korupcji” –W ten sposób poruszony temat, wzbudzając emocje, staje się dla nich atrakcyjny i zmusza do zastanowienia i refleksji, jak również do określenia własnego zdania. Taka forma przekazu informacji na temat korupcji jest bardziej przystępna i oparta na własnej pracy i zaangażowaniu uczestników, którzy musza zdobyć na jej temat informacje, skonstruować pytania oraz znaleźć kontrargumenty wobec tez drugiej strony.

Podczas postępowania sądowego występowali świadkowie. Wśród nich byli mieszkańcy innych krajów (Bangladesz), politycy, konduktor, nauczycielka, uczeń, psychoanalityk, modelka. Po ich wysłuchaniu Wysoki Sąd wydał wyrok, którego sentencja podana została na wstępie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE