Sfinansowane przez KWW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni
Krzysztof Debich – kandydat do Senatu RP
OBEJRZYJ SPOT WYBORCZY:
lub kliknij w link:
Krzysztof Mariusz Debich urodził się w 1959 roku w Bielawie na Dolnym Śląsku. Ukończył Wydział Górnictwa Politechniki Wrocławskiej i podyplomowe studia gospodarki samorządu terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej. Pracę zawodową rozpoczął w Łęczyckich Zakładach Górniczych, gdzie był nadsztygarem oraz ratownikiem górniczym. W 1990 został radnym miasta Kutna, w latach 1990–1993 był zastępcą, a następnie do 1998 roku prezydentem miasta. Od 1998 do 2014 roku pracował w sektorze gospodarczym. W 2010 roku został radnym powiatu kutnowskiego, a w kadencji 2014–2018 był starostą kutnowskim. W bieżącej kadencji radny powiatu. Bezpartyjny. Żonaty, dwie dorosłe córki i dwoje wnucząt.
O SOBIE
Wprawdzie dzieciństwo i lata szkolne spędziłem na Dolnym Śląsku, ale moje korzenie rodzinne związane są z ziemią kutnowską, skąd pochodzi moja matka. Podczas wrocławskich studiów poznałem przyszłą żonę Małgorzatę, od pokoleń rodowitą kutniankę. Z racji wykształcenia swoją pierwszą pracę zawodową związałem z Łęczycą. Czas ten wspominam z wielką życzliwością zarówno dla nieistniejącego już ŁZG, jak przede wszystkim ludzi, których tam poznałem i z którymi zawarłem przyjaźnie. Czas wielkiego przełomu ustrojowego rzucił mnie do miasta mojej żony. Z Kutnem związaliśmy całą resztę życia zawodowego i rodzinnego. Żona pracowała przez kilkanaście lat w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Henryka Dąbrowskiego jako nauczycielka informatyki i fizyki. Lata dziewięćdziesiąte były okresem ogromnych przeobrażeń, a w moim przypadku również wielkich zadań społecznych, zwłaszcza że angażowałem się we wszystkie przedsięwzięcia, które miały na celu służyć ogółowi. Społecznikostwo i zmysł do polityki drzemał we mnie od zawsze. Jak sobie przypominam, zaczęło się już w szkole średniej i ugruntowało na studiach. Dochowaliśmy się dwóch wspaniałych córek, z których Ewa Jowita przyszła na świat w Łęczycy, a starsza Anna w Kutnie.
O REGIONIE
Z racji obowiązków zawodowych i misji społecznej przede wszystkim skupiony byłem na mieście Kutnie oraz pobliskim regionie. Objąłem ważne stanowisko w mieście, będąc młodym człowiekiem i starałem się łączyć moją wizję rozwoju miasta i regionu z dość ograniczonymi możliwościami odrodzonego w 1990 roku samorządu. Z perspektywy blisko trzydziestu lat czas tamten oceniam bardzo pozytywnie, ponieważ nie tylko udało się nam uporządkować zaszłości i wprowadzić miasto na tory gospodarki rynkowej, zmniejszyć dotkliwe bezrobocie, uregulować gospodarkę komunalną, w tym wybudować oczyszczalnię ścieków, ale także określić ramy instytucjonalne rozwoju miasta i regionu. Stworzyliśmy również podstawy do zagospodarowania przestrzenno-urbanistycznego Kutna. Zakupione za mojej prezydentury ponad 100 ha gruntu w dzielnicy Sklęczki dało podstawę pod Kutnowski Park Agroprzemysłowy, który obecnie, dzięki moim następcom, daje zatrudnienie wielu tysiącom ludzi i stanowi chlubę miasta. Będąc starostą, wiele wysiłku poświęciłem ustabilizowaniu finansów kutnowskiego szpitala, co jednak od pewnego czasu jest niweczone przez programy rządowe. Drugim moim priorytetem w tym czasie było porządkowanie systemu oświatowego oraz dbałość o stan dróg, zwłaszcza lokalnych.
O PROGRAMIE
Uważam, że moje dotychczasowe doświadczenia i osiągnięcia mogą być przydatne w działalności parlamentarnej. Decydując się na start do Senatu RP, czyli izby wyższej parlamentu, podjąłem jedno z najważniejszych wyzwań w swoim życiu. Mandat senatora zobowiązuje bowiem przede wszystkim do służby na rzecz kraju, umacniania jego wszystkich instytucji gwarantujących demokrację, a przez to budowania społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa świadomego swych praw, których gwarantem jest Konstytucja, a także obowiązków wobec wspólnego dobra, jakim jest ojczyzna. Mój program wyborczy pokrywa się z programem Koalicji Obywatelskiej. Po pierwsze: wolność i demokracja dla wszystkich, po drugie: europejskie standardy ochrony zdrowia, po trzecie: wyższe płace i rozwój gospodarczy, po czwarte: ochrona środowiska naturalnego, zwłaszcza wody i powietrza, po piąte: działania na rzecz poprawy stanu oświaty i rozwoju polskiej nauki, po szóste: troska o kulturę i dziedzictwo narodowe i po siódme: troska o bezpieczeństwo socjalne i zdrowotne ludzi starszych. Jako samorządowiec dołożę wszelkich starań i wysiłku, by chronić i rozwijać polski samorząd wszystkich szczebli.