Reklama

Reklama

Kutno dawniej i dziś: jak zmieniał się Plac Piłsudskiego? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 10 cze 2022 19:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Plac Piłsudskiego wraz z ulicą Królewską to jedne z najbardziej rozpoznawalnych części Kutna. Jak można się domyślić, przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat te miejsca zmieniły się nie do poznania. Dziś w naszym cyklu "Kutno dawniej i dziś" zajrzymy właśnie na Plac Piłsudskiego, czy jak w czasach PRL-u Plac 19 stycznia.

Reklama

Plac Piłsudskiego w Kutnie dawniej i dziś 

Nie tylko wygląd rynku uległ zmianom przez dziesiątki lat. Podobnie było z jego nazwą. W czasie okupacji niemieckiej obecny plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (noszący tę nazwę od 1933 roku), został przemianowany przez Niemców na Adolf Hitler-Platz. W czasach PRL-u znów zmieniono jego nazwę – tym razem na Plac 19 Stycznia (data związana z wyzwoleniem Kutna przez Armię Czerwoną).

W 1949 roku stanął tam dobrze znany mieszkańcom Kutna Pomnik Braterstwa Broni (zwany też Pomnikiem Wdzięczności). Płaskorzeźba przedstawiała dwóch żołnierzy: Armii Czerwonej i LWP podających sobie dłonie. Napis nad płaskorzeźbą głosił: "Braterstwu krwi przelanej za wolność narodu polskiego". Już po wybudowaniu pomnika dochodziło do różnych kontrowersyjnych sytuacji. Młodzi licealiści polali go farbą i w części zniszczyli. Należeli oni do ugrupowania niepodległościowego zwanego „Mściwy Jastrząb” założonego w 1950 roku.

Przez cały okres Polski Ludowej przed pomnikiem odbywały się najważniejsze uroczystości rocznicowe (urodziny Lenina, Stalina, rocznice rewolucji październikowej i zwycięstwa nad faszyzmem), tu miał miejsce koniec trasy pochodów pierwszomajowych w Kutnie.

Wykonując Uchwałę Rady Miejskiej z 28 grudnia 1990 roku, pomnik został rozebrany 16 marca 1992 roku, w związku z transformacją ustrojową.

Jak Plac Piłsudskiego zmieniał się przez następne lata? Wszystko to zobaczycie w kolejności chronologicznej w naszej galerii. Dajcie znać, które fotografie podobają wam się najbardziej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy