Plac Piłsudskiego w Kutnie dawniej i dziś
Nie tylko wygląd rynku uległ zmianom przez dziesiątki lat. Podobnie było z jego nazwą. W czasie okupacji niemieckiej obecny plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (noszący tę nazwę od 1933 roku), został przemianowany przez Niemców na Adolf Hitler-Platz. W czasach PRL-u znów zmieniono jego nazwę – tym razem na Plac 19 Stycznia (data związana z wyzwoleniem Kutna przez Armię Czerwoną).
W 1949 roku stanął tam dobrze znany mieszkańcom Kutna Pomnik Braterstwa Broni (zwany też Pomnikiem Wdzięczności). Płaskorzeźba przedstawiała dwóch żołnierzy: Armii Czerwonej i LWP podających sobie dłonie. Napis nad płaskorzeźbą głosił: "Braterstwu krwi przelanej za wolność narodu polskiego". Już po wybudowaniu pomnika dochodziło do różnych kontrowersyjnych sytuacji. Młodzi licealiści polali go farbą i w części zniszczyli. Należeli oni do ugrupowania niepodległościowego zwanego „Mściwy Jastrząb” założonego w 1950 roku.
Przez cały okres Polski Ludowej przed pomnikiem odbywały się najważniejsze uroczystości rocznicowe (urodziny Lenina, Stalina, rocznice rewolucji październikowej i zwycięstwa nad faszyzmem), tu miał miejsce koniec trasy pochodów pierwszomajowych w Kutnie.
Wykonując Uchwałę Rady Miejskiej z 28 grudnia 1990 roku, pomnik został rozebrany 16 marca 1992 roku, w związku z transformacją ustrojową.
Jak Plac Piłsudskiego zmieniał się przez następne lata? Wszystko to zobaczycie w kolejności chronologicznej w naszej galerii. Dajcie znać, które fotografie podobają wam się najbardziej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.