reklama
reklama

Kutno dawniej i dziś: metamorfoza dworca kolejowego w Kutnie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W tym roku mija równe 160 lat od oddania do użytku budynku kutnowskiej stacji kolejowej. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się historii dworca oraz zmianom, jakie przeszedł. Zapraszamy na krótką podróż w czasie w ramach naszego cyklu "Kutno dawniej i dziś".
reklama

Dworzec kolejowy w Kutnie przez lata

Budynek kutnowskiej stacji kolejowej został wzniesiony w początkach lat 60. XIX stulecia (oddany do użytku w 1862 roku), jako jedna ze stacji na trasie budowanej wówczas linii kolejowej z Warszawy do Bydgoszczy. Dworzec tworzył wraz z innymi obiektami cały kompleks zabudowań kolejowych – kolejowe miasteczko.

Kutno już w XIX wieku stało się ważnym ośrodkiem kolejowym w Polsce. Największy rozwój przypadł jednak na lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym Kutno otrzymało połączenia kolejowe z Płockiem, Poznaniem i Łodzią, stając się jednym z największych węzłów kolejowych w Polsce.

Obiekt był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. W listopadzie 1918 roku podczas rozbrajania Niemców przy dworcu kolejowym śmiertelnie ranny został Wojciech Rychtelski, członek Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1921 roku witano tam marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie wojny obronnej w 1939 roku, od pierwszych dni września, tereny dworca kolejowego były silnie bombardowane przez lotnictwo niemieckie. Sam dworzec nie uległ jednak zniszczeniu.

W 2012 roku po przeprowadzeniu gruntownego remontu został odrestaurowany. W ramach inicjatywy odnowiono m.in. elewację budynku oraz przebudowano i doposażono pomieszczenia ogólnodostępne. 

Obecnie z kutnowskiego dworca kolejowego można dostać się bezpośrednio do większości dużych miast Polski, do wielu ośrodków turystycznych, a nawet poza granice kraju. 

Przez lata kutnowski dworzec stał się nawet bohaterem piosenek. W 1987 roku Kazik Staszewski, który w latach osiemdziesiątych często przesiadał się w Kutnie, nagrał z Kultem piosenkę "Polska", w której pytał: Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy? / Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy.

Przed Kazikiem Jeremi Przybora pisał: O, Kutno! Wyprałoś mnie z uczuć jak płótno / O, Kutno! Okrutne Kutenko! Odjęłoś mi miłość jak ręką.

Info: Wikipedia, UM Kutno, własne

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama