Święto Wojska Polskiego w Kutnie
W obchodach 104. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego w Kutnie uczestniczyli m.in. przedstawiciele parlamentu, samorządowcy, przedstawiciele różnych środowisk politycznych, instytucji, stowarzyszeń, duchowieństwa, organizacji, oraz służb. Jak zwykle nie zabrakło licznie przybyłych mieszkańców.
Uroczystości w Kutnie zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Kutnie.
Następnie ulicą Królewską w stronę placu Józefa Piłsudskiego przeszedł przemarsz. To właśnie u stóp pomnika Marszałka miała miejsce kulminacyjna część obchodów.
Podniosłą atmosferę tych chwil tworzyli Pododdział Honorowy 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie, oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał prezydent Kutna, Mariusz Sikora.
Prezydent Kutna mówił, że obecność wszystkich przybyłych jest dowodem szacunku i pamięci dla ofiar walk o niepodległość Polski, a także dla żołnierzy obecnie służących w polskiej armii.
- Z wielką dumą i uznaniem wspominamy heroiczny sukces oręża polskiego. Latem 1920 roku decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. 15 sierpnia na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Polscy żołnierze wspierani przez ochotników dokonali rzeczy wielkich. W decydującym momencie zmagań do obrony stanęła nie tylko armia, ale także znaczna część narodu – przypominał Mariusz Sikora.
Podkreślał, że do walki zgłosili się wszyscy zdolni do noszenia broni niezależnie od wyznania, poglądów, wieku, czy narodowości.
- Był to ogromny wysiłek całego społeczeństwa. Na szali był bój o wszystko. Do walki stanęli również ochotnicy, mieszkańcy Kutna i ziemi kutnowskiej. Harcerze ze szkoły rolniczej w Mieczysławowie, oraz kutnowskiego gimnazjum im. Jana Henryka Dąbrowskiego, żołnierze 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty. W czasie trwania Bitwy Warszawskiej kutnowska społeczność wielokrotnie dawała wsparcie powracającym z frontu – mówił prezydent Kutna.
W trakcie uroczystości wręczono awanse i odznaczenia żołnierzom. Następnie wygłoszono apel pamięci, oddano salwę honorową, potem przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Zwieńczeniem wydarzenia była defilada.
Kutnowskie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowali Prezydent Miasta Kutno, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej i Dowódca 92. Batalionu lekkiej piechoty w Kutnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.