Zebrani przed willą dra Troczewskiego goście uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Antoniemu Troczewskiemu. Licznie zgromadzonych powitała prezes TPZK, Bożena Gajewska. Następnie prezes oddała głos uczniom ZS nr 2 im. dr. A. Troczewskiego, którzy przybliżyli sylwetkę honorowego obywatela Kutna przedstawiając najważniejsze daty z jego życia oraz pośmiertne wspomnienia o nim, jakie zamieszczali w ówczesnej prasie jego znajomi, przyjaciele i współpracownicy. Ostatnim punktem programy pod willą było złożenie przez delegacje kwiatów pod tablicą pamiątkową.
Druga część uroczystości odbyła się przed grobem małżeństwa Troczewskich na cmentarzu parafialnym w Kutnie. Tu również przybyła powitała prezes Gajewska. Jako kolejna głos zabrała Aleksandra Szafrańska-Dolewska, która opowiedziała o tym, co Kutno zawdzięcza doktorowi w zakresie szeroko pojętej kultury. Modlitwę za doktora Troczewskiego i jego żonę Ludmiłę poprowadził ks. dziekan Jerzy Swędrowski.
Doktor Antoni Troczewski jest jedną z ważniejszych postaci w dziejach Kutna. Urodził się 1 czerwca 1861 roku w Łomży. Lata szkolne, studia i początki kariery zawodowej spędził w Warszawie. W październiku 1890 roku osiedlił się w Kutnie, a w 1891 roku objął funkcję lekarza w szpitalu św. Walentego.
Wkrótce po przybyciu do Kutna został członkiem Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1897 roku została mu powierzona funkcja Prezesa Zarządu Towarzystwa Strażackiego. Doktor Antoni Troczewski to postać wyjątkowa. Miał ogromny wpływ na rozwój Kutna pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym. Całe życie kierował się dewizą "nic dla siebie, wszystko dla innych"
Żródło: Miasto Kutno, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.