reklama
reklama

Kutno pamięta o dr Troczewskim. Za nami obchody rocznicy jego śmierci [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W środę minęły 93 lata od śmierci dra Antoniego Troczewskiego. Z tej okazji przy pomniku znajdującym się w pobliżu Willi Troczewskiego złożono kwiaty i przypomniano postać honorowego obywatela Kutna. Uroczystości przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
reklama

Zebrani przed willą dra Troczewskiego goście uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Antoniemu Troczewskiemu. Licznie zgromadzonych powitała prezes TPZK, Bożena Gajewska. Następnie prezes oddała głos uczniom ZS nr 2 im. dr. A. Troczewskiego, którzy przybliżyli sylwetkę honorowego obywatela Kutna przedstawiając najważniejsze daty z jego życia oraz pośmiertne wspomnienia o nim, jakie zamieszczali w ówczesnej prasie jego znajomi, przyjaciele i współpracownicy. Ostatnim punktem programy pod willą było złożenie przez delegacje kwiatów pod tablicą pamiątkową.

Druga część uroczystości odbyła się przed grobem małżeństwa Troczewskich na cmentarzu parafialnym w Kutnie. Tu również przybyła powitała prezes Gajewska. Jako kolejna głos zabrała Aleksandra Szafrańska-Dolewska, która opowiedziała o tym, co Kutno zawdzięcza doktorowi w zakresie szeroko pojętej kultury. Modlitwę za doktora Troczewskiego i jego żonę Ludmiłę poprowadził ks. dziekan Jerzy Swędrowski.

Doktor Antoni Troczewski jest jedną z ważniejszych postaci w dziejach Kutna. Urodził się 1 czerwca 1861 roku w Łomży. Lata szkolne, studia i początki kariery zawodowej spędził w Warszawie. W październiku 1890 roku osiedlił się w Kutnie, a w 1891 roku objął funkcję lekarza w szpitalu św. Walentego.

Wkrótce po przybyciu do Kutna został członkiem Ochotniczej Straży Ogniowej. W 1897 roku została mu powierzona funkcja Prezesa Zarządu Towarzystwa Strażackiego. Doktor Antoni Troczewski to postać wyjątkowa. Miał ogromny wpływ na rozwój Kutna pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym. Całe życie kierował się dewizą "nic dla siebie, wszystko dla innych"

Żródło: Miasto Kutno, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama