Ustanowienie 15 sierpnia jako Święta Wojska Polskiego ma historyczny związek z wojną polsko-bolszewicką i historycznym zwycięstwem polskich wojsk w Bitwie Warszawskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się uroczystości, msze i defilady, które upamiętniają bohaterstwo, odwagę i patriotyzm polskich żołnierzy. Podobnie dziś było także w Kutnie.
W kutnowskich obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, z prezydentem Zbigniewem Burzyńskim na czele. Nie zabrakło także posłów, radnych, przedstawicieli starostwa powiatowego, kutnowskich stowarzyszeń, kombatantów, harcerzy, policjantów, strażaków oraz oczywiście tych, na cześć których zorganizowano dzisiejsze obchody - żołnierzy oraz uczniów I LO PUL w Kutnie.
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, po czym głos zabrał zastępca prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak.
- Spotykamy się 15 sierpnia przede wszystkim po to, żeby oddać hołd wszystkim tym, którzy w 1920 roku walczyli w obronie Rzeczypospolitej. Ta wojna miała szczególne znaczenie, ponieważ wojska polskie zatrzymały pochód wojsk rosyjskich na zachód Europy i w ten sposób obroniły demokrację – mówił Zbigniew Wdowiak. - Spotykamy się dzisiaj przywołując największe nazwiska tamtych czasów, m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, ale spotykamy się też dając dowód pamięci o mieszkańcach Kutna, którzy brali udział w wojnie. O uczniach gimnazjum Dąbrowskiego, szkoły rolniczej w Mieczysławowie - 410 ochotnikach. 56 z nich do dziś spoczywa na cmentarzu kutnowskim – dodał.
Zastępca prezydenta złożył też życzenia żołnierzom - wspomniał o satysfakcji zawodowej, spełnieniu i wielu sukcesach.
- Święto Wojska Polskiego to także moment, kiedy przychodzą nam na myśl najważniejsze wartości takie jak patriotyzm, umiłowanie ojczyzny, wolności, suwerenności. Wokół tych wartości tworzy się wspólnota narodowa – podkreślał.
Dzisiejsze obchody zakończyło złożenie kwiatów i wieńców przez delegacje pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz msza święta w intencji ojczyzny.
Wieńce złożyli m.in.: przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora, wójt gminy Kutno Justyna Jasińska, marszałek Robert Baryła, członek zarządu powiatu Jolanta Pietrusiak, wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, a także przedstawiciele biur poselskich, NSZZ Solidarność oraz Koła Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność.