Reklama

Reklama

Kutno uczciło 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 15 sierpnia 2021 09:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wyjątkowa uroczystość miała dziś miejsce w centrum Kutna z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Na Placu Piłsudskiego złożono kwiaty, a następnie udano się na mszę świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Wawrzyńca w Kutnie.

Reklama

Ustanowienie 15 sierpnia jako Święta Wojska Polskiego ma historyczny związek z wojną polsko-bolszewicką i historycznym zwycięstwem polskich wojsk w Bitwie Warszawskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się uroczystości, msze i defilady, które upamiętniają bohaterstwo, odwagę i patriotyzm polskich żołnierzy. Podobnie dziś było także w Kutnie.

W kutnowskich obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, z prezydentem Zbigniewem Burzyńskim na czele. Nie zabrakło także posłów, radnych, przedstawicieli starostwa powiatowego, kutnowskich stowarzyszeń, kombatantów, harcerzy, policjantów, strażaków oraz oczywiście tych, na cześć których zorganizowano dzisiejsze obchody - żołnierzy oraz uczniów I LO PUL w Kutnie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielkie wojskowe święto przyciągnęło tłumy! [ZDJĘCIA]

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, po czym głos zabrał zastępca prezydenta Kutna Zbigniew Wdowiak.

- Spotykamy się 15 sierpnia przede wszystkim po to, żeby oddać hołd wszystkim tym, którzy w 1920 roku walczyli w obronie Rzeczypospolitej. Ta wojna miała szczególne znaczenie, ponieważ wojska polskie zatrzymały pochód wojsk rosyjskich na zachód Europy i w ten sposób obroniły demokrację – mówił Zbigniew Wdowiak. - Spotykamy się dzisiaj przywołując największe nazwiska tamtych czasów, m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, ale spotykamy się też dając dowód pamięci o mieszkańcach Kutna, którzy brali udział w wojnie. O uczniach gimnazjum Dąbrowskiego, szkoły rolniczej w Mieczysławowie - 410 ochotnikach. 56 z nich do dziś spoczywa na cmentarzu kutnowskim – dodał.

Zastępca prezydenta złożył też życzenia żołnierzom - wspomniał o satysfakcji zawodowej, spełnieniu i wielu sukcesach.

- Święto Wojska Polskiego to także moment, kiedy przychodzą nam na myśl najważniejsze wartości takie jak patriotyzm, umiłowanie ojczyzny, wolności, suwerenności. Wokół tych wartości tworzy się wspólnota narodowa – podkreślał. 

Dzisiejsze obchody zakończyło złożenie kwiatów i wieńców przez delegacje pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz msza święta w intencji ojczyzny. 

Wieńce złożyli m.in.: przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora, wójt gminy Kutno Justyna Jasińska, marszałek Robert Baryła, członek zarządu powiatu Jolanta Pietrusiak, wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, a także przedstawiciele biur poselskich, NSZZ Solidarność oraz Koła Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w McDonald's. Natkniemy się na nie także w kutnowskich restauracjach

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE