reklama
reklama

Kutnowskie liceum mocno się zmieni. Powstanie efektowny mural

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (archiwum)

Kutnowskie liceum mocno się zmieni. Powstanie efektowny mural - Zdjęcie główne

Na budynku kutnowskiego II LO powstanie EKO-MURAL | foto poglądowe (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wkrótce jedna ze ścian II Liceum Ogólnokształcącego nabierze zupełnie nowego blasku. W ramach Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego ma tam powstać "Antysmogowy EKO-MURAL". Radni Rady Miasta Kutno zajmą się tą sprawą w trakcie najbliższych obrad.
reklama

Mural na ścianie kutnowskiego liceum

Niedługo odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta Kutno. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Kutnowskiemu na realizację zadania"Antysmogowy EKO-MURAL".

Projekt przewiduje, że Powiatowi Kutnowskiemu zostanie w formie dotacji przekazana kwota 50 tys. zł. Środki te mają pokryć koszt wspomnianego zadania.

- W ostatniej edycji Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego - edycja 2022 wygrało dziesięć projektów. Jednym z przedsięwzięć wybranych do realizacji został „Antysmogowy EKO-MURAL" (projekt Nr 20), którego szacunkowy koszt wynosi 50 000 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych). Zadanie ma zostać wykonane na zewnętrznej elewacji budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie od strony ul. Narutowicza. W związku z powyższym, po konsultacji z wnioskodawcą oraz z organem prowadzącym wskazaną placówkę oświatową ponadpodstawową, uznaje się za zasadne udzielenie pomocy finansowej (w formie dotacji celowej) Powiatowi Kutnowskiemu na realizację przedmiotowego zadania – czytamy w projekcie uchwały.

Mural w ramach KBO powstanie ze specjalnych farb

Pomysłodawca EKO-MURALU są Kamil Kobus i Anna Kmieć-Nogalska. Mural ma zostać wykonany farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia powietrza, które odświeżą miejską przestrzeń, oczyszczą powietrze i będą promować zachowania proekologiczne.

- Ma on być wizualną reklamą naszego regionu oraz zachętą do działań proekologicznych, a także efektywnym filtrem powietrza. Dzięki zastosowaniu farb katalitycznych pomalowana ściana będzie pochłaniała zanieczyszczenia, m.in. składniki spalin samochodowych – dwutlenek siarki, tlenki azotu. Farba wychwytuje nie tylko gazy (składniki spalin czy dymu papierosowego), ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby.  Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy. Jej kolejną wielką zaletą jest samooczyszczanie – wyliczają pomysłodawcy.

Mural ma jednocześnie spełniać funkcje edukacyjne, a jego tematyka będzie nawiązywać do szeroko rozumianej ekologii – troski o środowisko naturalne, odpowiedzialności ludzi za miejsce, w którym żyją. 

- Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia świadomości realnych problemów dotyczących środowiska naturalnego, szczególnie zanieczyszczenia powietrza oraz ukształtowania trwałych postaw ekologicznych wśród mieszkańców Kutna. Przyczyni się to do realizacji zadań związanych z ochroną środowiska – stwierdzają Kamil Kobus i Anna Kmieć-Nogalska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama