reklama
reklama

Lądują w krzakach i tarasują chodniki. Jak Kutno zamierza sobie poradzić z hulajnogami elektrycznymi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Biuro poselskie Pauliny Matysiak

Lądują w krzakach i tarasują chodniki. Jak Kutno zamierza sobie poradzić z hulajnogami elektrycznymi? - Zdjęcie główne

Jak Kutno zamierza sobie poradzić z hulajnogami elektrycznymi? O to pyta posłanka Paulina Matysiak | foto Biuro poselskie Pauliny Matysiak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd wtorku mieszkańcy Kutna mogą korzystać z publicznych hulajnóg elektrycznych. Nowa inicjatywa już cieszy się sporą popularnością, jednak niektórzy obawiają się, że porzucone hulajnogi będą leżeć na chodnikach i przeszkadzać pieszym. Sporo wątpliwości wzbudzają też przepisy dotyczące korzystania z nich i to, czy faktycznie będą one przestrzegane. M.in. o to pyta kutnowska posłanka Paulina Matysiak, która w tej sprawie pisze do władz miasta.
reklama

O tym, że hulajnogi bywają kłopotliwe, wiedzą mieszkańcy innych miast, w których można je wypożyczać. Narzekają, że często leżą gdzie popadnie, tarasując chodniki i stanowiąc przeszkodę w ruchu pieszych. Niekiedy lądują w krzakach lub na prywatnych posesjach.

— Dla wielu kutnian nowe hulajnogi z pewnością będą czymś ciekawym i sporo osób je wypróbuje. Mam tylko nadzieję, że nie spowodują w naszym mieście bałaganu — komentuje posłanka partii Razem Paulina Matysiak. — Dlatego zapytałam prezydenta Kutna, czy miasto jest przygotowane na zupełnie nowe wyzwanie, aby te hulajnogi nie leżały na chodnikach, trawnikach czy w innych niedozwolonych miejscach — podkreśla parlamentarzystka.

W swoim piśmie Matysiak zadaje również pytania, czy władze Kutna wyznaczą specjalne miejsca do parkowania hulajnóg, a także czy przeprowadzą kampanię informacyjną o tym, jakie przepisy obowiązują użytkowników tego rodzaju pojazdów. Posłanka dopytujet eż, czy Straż Miejska będzie bacznie pilnować przestrzegania prawa w tym zakresie.

reklama

Przepisy drogowe o hulajnogach

Według przepisów ruchu drogowego hulajnogę elektryczną można prowadzić bez prawa jazdy, ale osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą mieć kartę rowerową. Dozwolone jest poruszanie się po ścieżce rowerowej, a w przypadku jej braku — po jezdni, jeśli dopuszczalna na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. W innym razie należy jeździć po chodniku, przy czym piesi zawsze mają pierwszeństwo. Pojazd trzeba parkować w wyznaczonych miejscach, a jeśli ich nie ma, to na chodniku, ale z zachowaniem 1,5 metra szerokości dla pieszych i jak najdalej od jezdni.

reklama

O odpowiedzi władz miasta poinformujemy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama