reklama
reklama

Lata starań i trudu, teraz można odetchnąć z ulgą! Podniosła uroczystość w Pałacu Saskim [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lata starań i trudu, teraz można odetchnąć z ulgą! Podniosła uroczystość w Pałacu Saskim [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
68
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaTo historyczne dni dla Kutna i całej ziemi kutnowskiej. Po wielu latach wytężonych wysiłków, badań i prac, po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności i zainwestowaniu dużej sumy pieniędzy zrewitalizowany Pałac Saski zostanie udostępniony zwiedzającym. Z tej okazji dzisiaj odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi.
reklama

Przecięcie wstęgi w Pałacu Saskim w Kutnie

Możemy zacząć odliczać godziny do momentu w którym Pałac Saski zostanie udostępniony dla zwiedzających. Z tej okazji odbędzie się Festiwal Saski (program TUTAJ). 

Z kolei dziś w Pałacu Saskim zorganizowano uroczystość dla zaproszonych gości i osób, bez których ruiny psujące wizerunek centrum Kutna nie zmieniłyby się w nową perełkę nie tylko naszego miasta, ale również całego regionu.

W dzisiejszym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych i wojewódzkich. Pałac Saski odwiedziły delegacje samorządów z powiatu kutnowskiego, przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, muzealnicy z naszego regionu, mundurowi, a także osoby, które przyczyniły się do tego, że inwestycja rewitalizacji Pałacu Saskiego doszła do skutku.

reklama

Kompleks łączy w sobie cechy tradycyjnego muzeum z nowoczesnymi, multimedialnymi formami przekazywania wiedzy i historii.

- Muszę przyznać, że odczuwam dziś wielką satysfakcję i zadowolenie z faktu, że jako Miasto podjęliśmy się wielkiego wysiłku badawczego, konserwatorskiego i finansowego, aby przywrócić unikalne dobro kultury narodowej i europejskiej. Królewski Pałac Podróżny Augusta III od połowy XVIII wieku był obecny w przestrzeni miejskiej, choć nie zawsze w świadomości mieszkańców. Będąc w rękach wielu właścicieli pełnił różnorodne funkcje. W połowie XIX w stał się pierwszym kutnowskim marketem, a w okresie powojennym centrum handlowo-usługowym. Stopniowo ulegał też zniszczeniu. Szczególnie nastąpiło to w czasie pożaru w styczniu 2003 roku. Zniszczeniu uległo zachodnie i częściowo południowe skrzydło obiektu. Pozostały nam zgliszcza i niewiele ocalałych fragmentów pałacu w samym sercu miasta. To zdarzenie ukierunkowało nasze działania w celu przywrócenia pierwotnego kształtu pałacu. – mówił do zebranych prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

reklama

Włodarz Miasta Róż pokrótce opisał ostatnie wydarzenia związane z Pałacem Saskim. Przypomniał, że prowadzone od lat 90-tych żmudne prace archeologiczne i badawcze, niezbędne do rewaloryzacji obiektu zostały zintensyfikowane po 2011 roku. 

Wtedy to udało się uporządkować kwestie własności i miasto stało się jedynym właścicielem obiektu. 

- W pracach badawczych mieliśmy szczególne wsparcie ze strony ekspertów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Rewitalizacja zabytku z 1750 roku pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków to najważniejszy element dużego i złożonego zadania inwestycyjnego. Obejmowało ono także budowę dwu-kondygnacyjnego pawilonu ekspozycyjnego, trzech łączników, w tym podziemnego, oraz wykonanie kapitalnego remontu budynku ratusza. Myślę, że dla wykonawcy inwestycji było to złożone zadanie i ważny egzamin sprawności firmy. Rozpoczęte w 2019 roku prace budowlane trwały ponad trzy lata i zakończyły się w grudniu 2022 roku. Po przekazaniu obiektów w styczniu bieżącego roku pracownicy muzeum przystąpili do realizacji uprzednio opracowanej koncepcji scenariusza wystawy. Obecnie przed nimi duże wyzwanie: stworzenie nowoczesnej placówki muzealno - wystawienniczej, prezentującej pałac i historię miasta w sposób odważny, ciekawy, spełniający oczekiwania odwiedzających – podkreślał Zbigniew Burzyński.

reklama

Padały podziękowania w kierunku wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania odbudowy Pałacu i późniejszej realizacji tego zadania. Jak zauważał prezydent wraz z oddaniem kompleksu do użytku rozpoczyna się nowy rozdział w historii Miasta Róż.

- Odrestaurowany Pałac przypomina czasy saskie, czasy Augusta III, co może warto podkreślić, dobrych relacji Polaków i Niemców. Część dotycząca historii Kutna przybliża czas wojny: bitwy nad Bzurą i okupacji, ale też wielokulturowy charakter naszego miasta budowanego przez Polaków, Żydów, a także Niemców. To przesłanki do realizacji misji muzeum: muzeum prezentującego bogactwo i różnorodność historii, muzeum odbiegającego od uproszczeń, przełamującego stereotypy, muzeum ukierunkowanego na budowę otwartego, obywatelskiego społeczeństwa – dodawał Z. Burzyński.

Podziękowania, wyróżnienia i odznaczenia na uroczystości w Pałacu Saskim

Głos zabierali przybyli goście, a także dyrektor Muzeum Pałac Saski, który podkreślał, jak wiele wysiłku w cały proces dopięcia wszystkiego na ostatni guzik włożyli pracownicy placówki.

- Kompleks Pałac Saski jest nowoczesną, multimedialną, wielofunkcyjną przestrzenią muzealną. Co istotne, sama odbudowa Pałacu poniosła za sobą daleko idące zmiany, począwszy od przekształcenia nazwy z Muzeum Regionalne w Kutnie na Muzeum Pałac Saski w Kutnie, gdyż cała idea, którą realizujemy właśnie w tym miejscu opiera się na wykorzystaniu kompleksu pałacu jako fundamentu, a jednocześnie lokomotywy ciągnącej całe Muzeum, ekspozycje, które tworzymy i ofertę kulturalną, którą możemy realizować właśnie w tych murach. Na podstawie wieloletnich badań odtworzyliśmy wnętrza Pałacu zgodnie z ich ówczesnym przeznaczeniem, zgłębiając jednocześnie unikalny, niewykorzystany dotąd temat unii polsko – saskiej – mówił dyrektor placówki Grzegorz Skrzynecki.

Podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło barokowego tańca, oraz barokowej muzyki wykonanej podczas mini recitalu.

Podniosła ceremonia była również znakomitą okazją do podziękowań i wyróżnień. Specjalne statuetki orłów wręczone zostały wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy Pałacu.

Z kolei kutnowscy muzealnicy: Michał Jabłoński, Sylwia Kacalak, Grzegorz Skrzynecki, Piotr Stasiak otrzymali odznakę Zasłużony Dla Kultury. 

Dodatkowo dyrektor Grzegorz Skrzynecki oraz zastępca dyrektora Muzeum Pałacu Saskiego Piotr Stasiak odznaczeni zostali brązowym Krzyżem Zasługi Dla Edukacji.

Projekt rewitalizacji Pałacu wykonała Pracownia Projektowo-Usługowa MAGBUD Bogdan Krawczyk z Kutna we współpracy z zespołem projektantów z Krakowa w tym: mgr inż. arch. Łukaszem Krajewskim oraz mgr inż. arch. Magdaleną Krajewską. 

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego na roboty budowlane  wykonawcą zadania została firma Przedsiębiorstwo Budowlane KROL z siedzibą w Kłodawie. Nadzór inwestorski nad inwestycją pełniła firma MBI z siedzibą we Włocławku.

Wszystkie prace budowlane przy zabytku realizowane były pod nadzorem służb konserwatorskich tj. kierownika robot konserwatorskich, inspektora nadzoru konserwatorskiego i akceptowane przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W ramach konsultacji współpracowano z prof. nadzw. dr hab. Jakubem Sito, profesorem Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz dr hab. inż. Ulrichem Schaafem, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Roboty budowlane przeprowadzono w okresie od 28 marca 2019 roku do 28 listopada 2022 roku. Zakres prac obejmował:

  • rozbudowę, remont, przebudowę i częściową odbudowę Pałacu Saskiego, 
  • remont i przebudowę budynku Ratusza Miejskiego,
  • budowę pawilonu ekspozycyjnego, 
  • budowę łącznika północnego-ekspozycyjnego, łącznika wschodniego – wejściowego oraz łącznika podziemnego, 
  • wykonanie przyłączy sieciowych dla wszystkich wymienionych obiektów oraz zagospodarowanie terenu.
     

Wartość robót budowlanych wyniosła 35 934 396, 35 zł. 

Realizacja zadania inwestycyjnego pn.: „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie” przyczyniła się do przywrócenia unikalnego zabytku, a tym samym stała się jedną  z najcenniejszych wizytówek naszego miasta.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama