Przypomnijmy, że w skład Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany wchodzi 19 parlamentarzystów, podzielonych na trzy podzespoły. Jeden z nich skupia się na dekryminalizacji marihuany rekreacyjnej, zakładając możliwość hodowli czterech krzaków, posiadanie 5 gramów szuszu na własny użytek, zaś osoby będące w posiadaniu od 5 do 10 g podlegałyby karze grzywny. Drugi zespół zajmuje się kwestią uprawy konopii siewnej i proponuje zwiększenie dopuszczalnej zawartości THC do 0,3 procent i możliwość uprawy konopii bez konieczności uzyskania zgody. Trzeci podzespół prowadzi natomiast prace w zakresie marihuany medycznej. Jego liderką jest posłanka Lewicy, Paulina Matysia z Kutna.
- Taką znaczącą i główną zmianą, którą chcemy wprowadzić w naszej ustawie jest możliwość uprawy konopi indyjskiej na potrzeby marihuany medycznej. W tej chwili wygląda to tak, że marihuanę medyczną sprowadzamy dla polskich pacjentów z zagranicy, głównie z Kanady i Izraela. Ta zmiana umożliwi uprawy polskim rolnikom, umożliwi wpływy do budżetu państwa, ale przede wszystkim umożliwi taki stały, bezpieczny dla polskich pacjentów dostęp do marihuany medycznej. W tym momencie leki nie są refundowane, jest to bardzo duży problem dla pacjentów, dla pacjentek, którzy często, ze względu właśnie także na bardzo wysoki koszt terapii, nie mogą z medycznej marihuany skorzystać - przekonywała podczas marcowej konferencji Paulina Matysiak (pełną wypowiedź posłanki znajdziecie TUTAJ).
W styczniu Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany zapowiadał, że pakiet ustaw zostanie złożony 20 kwietnia. Tak też się stało. Co dalej?
- Projekty zostały złożone do laski marszałkowskiej. Teraz czeka je standardowa procedura, czyli trafią do biura analiz sejmowych, czeka je nadanie numerów druku i prace w odpowiednich komisjach. Ciężko przewidzieć, jak zostaną rozpatrzone i kiedy mogłyby trafić pod głosowanie - mówi parlamentarzystka z Kutna.
Paulina Matysiak jest świadoma tego, że największe wątpliwości budzić będzie temat marihuany rekreacyjnej. W przypadku marihuany leczniczej jest jednak dobrej myśli i ma nadzieję, że ustawa wejdzie w życie w możliwie najszybszym terminie.
Wszystkie trzy projekty ustaw znajdziecie W TYM MIEJSCU.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.