Reklama

Reklama

Legalizacja marihuany na ostatniej prostej? Pakiet ustaw trafił już do marszałka, posłanka z Kutna komentuje

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany

Legalizacja marihuany na ostatniej prostej? Pakiet ustaw trafił już do marszałka, posłanka z Kutna komentuje - Zdjęcie główne

. | foto Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wszystko poszło zgodnie z planem i tak jak zakładano, 20 kwietnia do marszałka sejmu trafił pakiet ustaw przygotowany przez Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. Na czele jednego z podzespołów stoi posłanka z Kutna, Paulina Matysiak. Co zakładają projekty ustaw? Czy i kiedy mają one szanse wejść w życie?

Reklama

Przypomnijmy, że w skład Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany wchodzi 19 parlamentarzystów, podzielonych na trzy podzespoły.  Jeden z nich skupia się na dekryminalizacji marihuany rekreacyjnej, zakładając możliwość hodowli czterech krzaków, posiadanie 5 gramów szuszu na własny użytek, zaś osoby będące w posiadaniu od 5 do 10 g podlegałyby karze grzywny. Drugi zespół zajmuje się kwestią uprawy konopii siewnej i proponuje zwiększenie dopuszczalnej zawartości THC do 0,3 procent i możliwość uprawy konopii bez konieczności uzyskania zgody. Trzeci podzespół prowadzi natomiast prace w zakresie marihuany medycznej. Jego liderką jest posłanka Lewicy, Paulina Matysia z Kutna.

- Taką znaczącą i główną zmianą, którą chcemy wprowadzić w naszej ustawie jest możliwość uprawy konopi indyjskiej na potrzeby marihuany medycznej. W tej chwili wygląda to tak, że marihuanę medyczną sprowadzamy dla polskich pacjentów z zagranicy, głównie z Kanady i Izraela. Ta zmiana umożliwi uprawy polskim rolnikom, umożliwi wpływy do budżetu państwa, ale przede wszystkim umożliwi taki stały, bezpieczny dla polskich pacjentów dostęp do marihuany medycznej. W tym momencie leki nie są refundowane, jest to bardzo duży problem dla pacjentów, dla pacjentek, którzy często, ze względu właśnie także na bardzo wysoki koszt terapii, nie mogą z medycznej marihuany skorzystać - przekonywała podczas marcowej konferencji Paulina Matysiak (pełną wypowiedź posłanki znajdziecie TUTAJ). 

W styczniu Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany zapowiadał, że pakiet ustaw zostanie złożony 20 kwietnia. Tak też się stało. Co dalej?

- Projekty zostały złożone do laski marszałkowskiej. Teraz czeka je standardowa procedura, czyli trafią do biura analiz sejmowych, czeka je nadanie numerów druku i prace w odpowiednich komisjach. Ciężko przewidzieć, jak zostaną rozpatrzone i kiedy mogłyby trafić pod głosowanie - mówi parlamentarzystka z Kutna.

Paulina Matysiak jest świadoma tego, że największe wątpliwości budzić będzie temat marihuany rekreacyjnej. W przypadku marihuany leczniczej jest jednak dobrej myśli i ma nadzieję, że ustawa wejdzie w życie w możliwie najszybszym terminie. 

Wszystkie trzy projekty ustaw znajdziecie W TYM MIEJSCU.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy