Reklama

Reklama

Leszczynek tętni życiem i folklorem! Pod Kutnem trwa wyjątkowa impreza [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku pod Kutnem odbywa się II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Ludowej "Złota Leszczyna". Organizatorzy przewidzieli sporo folklorystycznych atrakcji, a samo wydarzenie cieszy się sporym zainteresowaniem.

Reklama

Organizatorzy zapowiadając imprezę podkreślali, że Złota Leszczyna to festiwal ludzi, którzy kochają to, co robią i którym nie jest obcy folklor.

Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska witając przybyłych na Festiwal podkreślała, że piękno kultury ludowej jest naszym dziedzictwem narodowym.

- Festiwal Złota Leszczyna jest doskonałą okazją do poznawania i promowania polskiego folkloru. Gdy podejmowaliśmy wyzwanie rewitalizacji tego miejsca, tego zespołu dworsko-parkowego w Leszczynku przyświecał nam cel, że będziemy tu kultywować naszą kulturę, tradycję, oraz historię, a festiwal Złota Leszczyna jest jednym z najpiękniejszych wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury Gminy Kutno – mówiła wójt J. Jasińska.

Na festiwalu nie wystąpił Zespół Ludowy Leszczynianki. Wójt przypominała, że Zespół w zespole dworskim w Leszczynku stawiał pierwsze kroki.

- Zespół od blisko 15 lat krzewił muzykę ludową, natomiast podjął decyzję o nieuczestniczeniu w dzisiejszym festiwalu. To decyzja dla nas trudna i niezrozumiała, natomiast przyjmujemy ją i mamy nadzieję, że będziemy się tu jeszcze spotykać. To miejsce jest zawsze dla nich – zapewniała Justyna Jasińska.

Przypomnijmy, że wspomniany Zespół Ludowy ma żal do władz Gminy Kutno, a powodem jak zazwyczaj w takich sytuacjach są pieniądze, o czym pisaliśmy w OSOBNYM ARTYKULE.

Wracając jednak do samej dzisiejszej imprezy w Leszczynku. Wydarzenie rozpoczęło się od korowodu festiwalowego, potem odbyła się msza święta polowa. Następnie oficjalnie festiwal ruszył, a jury ocenia występy w sumie 18 kapel ludowych.

W programie przewidziano mnóstwo atrakcji. Oprócz występów to m.in. pokazy rękodzieła, warsztaty, piknik ekologiczny ,,Czyste powietrze" oraz konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich ,,Na najlepszy wyrób cukierniczy".

W przerwach swoje umiejętności zaprezentuje Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca ,,Leszczynki". Festiwal zakończy potańcówka ludowa.

Patronat honorowy na wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy