reklama
reklama

Lewica świętuje pod pomnikiem przy dworcu w Kutnie. "Stoimy po stronie pracownika" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lewica świętuje pod pomnikiem przy dworcu w Kutnie. "Stoimy po stronie pracownika" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDziś 1 maja - Święto Pracy i 17 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji z konferencją wystąpili przedstawiciele lewicy, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem przy dworcu PKP.
reklama

W konferencji wzięli udział m.in. posłowie Paulina Matysiak i Tomasz Trela oraz koordynator Wiosny Roberta Biedronia Michał Pietrzak.

- 1 maja, święto pracy i ludzi pracy. Warto wspomnieć w tym miejscu, że te wszystkie prawa pracownicze, o których dzisiaj mówimy nie spadły pracownikom z nieba, oni to wszystko wywalczyli na demonstracjach, na strajkach swoją ciężką pracą - mówiła posłanka Paulina Matysiak. - I te rzeczy, które są dla nas dzisiaj bardzo często oczywistością, jak 8-godzinny dzień pracy, prawo do urlopu, do wypoczynku, do wolnych weekendów, opieki nad dzieckiem, płatne zwolnienia, jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były oczywistością.

Posłanka odniosła się także do pracy w czasie pandemii.

reklama

- Wiemy doskonale, że dla wielu pracowników sytuacja wciąż nie jest łatwa i doskonale zdajemy sobie sprawę, że tylko mocne państwo, silne państwo opiekuńcze jest w stanie stanąć po stronie pracowników. Lewica po stronie pracowników stała od zawsze, stoi i będzie stała - podkreślała Paulina Matysiak i wyliczała: - Składamy projekty ustaw, przychodzimy z rozwiązaniami, składamy poprawki na komisjach. Mamy takie rozwiązania, które poprawiają sytuację polskich pracowników także tutaj, w Kutnie, gdzie wielu z nas pracuje. To są takie rozwiązania, jak wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy, danie większej możliwości działania, jeśli inspektorzy zauważą jakieś nieprawidłowości. To są także takie kwestie, jak zwiększenie płac w budżetówce, gdzie wiele osób pracuje za najniższe wynagrodzenie. To są także emerytury stażowe, aby można było już po całym życiu spędzonym w pracy móc godnie żyć i godnie wypoczywać.

reklama

Głos zabrał także poseł Tomasz Trela.

– Dla Lewicy najważniejszy jest człowiek, dla człowieka najważniejsza jest praca, ale dla Lewicy 1 dzień maja od 2004 roku to również symbol. Symbol wejścia Polski do Unii Europejskiej, wejścia, które przeprowadzała Lewica. Dlatego jest to ważne, aby przypominać, że dzięki wejściu do UE nasza swoboda, nasze funkcjonowanie, nasza nauka, nasza praca na arenie międzynarodowej stała się zdecydowanie łatwiejsza. Ale dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej otrzymaliśmy też ponad 100 mld euro żywej gotówki na inwestycje - mówił poseł Trela. - Tak jak 17 lat, tak i dziś Lewica i inne ugrupowania stoją przed kluczową decyzją - czy podejmować wyzwanie o ratyfikacji Europejskiego Funduszu Odbudowy i 250 mld zł na odbudowę naszego kraju po pandemii i dodatkowych ponad 500 miliardach na nową perspektywę unijną, czy tego nie robić. Kiedy mówimy o odpowiedzialności musimy patrzeć nie na to, co będzie się działo na naszej polskiej ziemi za 10, 15, czy 20 lat.

reklama

Michał Pietrzak skupił się z kolei na podziękowaniach.

– 1 maja, czyli święto pracy i ludzi pracy jest doskonałą okazją do tego, żeby podziękować szczególnie tym, którzy w ostatnim czasie bardzo intensywnie pracują - mówił. - Mamy na myśli tutaj wszystkich pracowników ochrony zdrowia, ludzi, którzy narażają swoje życie, swoje zdrowie już od prawie dwóch lat w tej pandemii ciężko pracując, po to żebyśmy my czuli się bezpieczniej i byśmy mogli być może za moment do normalności wrócić. Dlatego dziękujemy wam bardzo za setki godzin, które przepracowujecie co miesiąc, za noce, które zarywacie, za to, że wasze rodziny cierpią, dlatego że długo was nie ma w domu. Dziękujemy wam bardzo i mamy nadzieję, że już niebawem dzięki wam będziemy mogli pozbyć się maseczek i uczestniczyć w pełni życiu rodzinnym, koleżeńskim i społecznym.

reklama

Na koniec złożono kwiaty pod pomnikiem poświęconym kolejarzom poległym w walce o wyzwolenie społeczne i narodowe w latach 1939 – 1945.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama