reklama

List o narkomanii, alkoholizmie i nikotynizmie

Opublikowano:
Autor:

List o narkomanii, alkoholizmie i nikotynizmie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaMirosław Orzechowski, Sekretarz Stanu wystosował list, w którym zwraca uwagę na problem alkoholizmu, narkomanii i nikotynizmu panujacego równiez wsród dzieci i młodzieży.Treść listu:Zjawiska i zachowania niepożądane, a także uzależnienia: alkoholizm, nikotynizm, narkomania są plagą współczesnego świata ludzi dorosłych jak również dzieci i młodzieży. Często są to destrukcyjne sposoby rozładowywania konfliktów i napięć, jakie niesie współczesna cywilizacja.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmuje działanie mające na celu przeciwdziałanie agresji, przemocy i demoralizacji wśród nieletnich. Doskonali programy wychowania zapobiegające patologiom społecznym i wprowadzające do szkół skuteczną profilaktykę, a także realizuje zadania określone w Narodowym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jednym z istotnych zadań tego programu jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych, zmniejszenie rozmiarów tych, które aktualnie występują.

W związku z informacjami dotyczącymi organizowania w szkołach imprez i zabaw o charakterze rozrywkowym dla osób dorosłych, w tym m.in. studniówek, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 14 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r. Nr 146, poz. 1231) zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych. Art. 43 ust. 1 ustawy wprowadza odpowiedzialność karną za czyn polegający na sprzedawaniu lub podawaniu napojów alkoholowych w wypadkach, kiedy jest to zabronione. Przestępstwo to jest zagrożone karą grzywny. Powyższe regulacje prawne stosuje się do wszystkich obszarów życia szkolnego, w tym również okazjonalnych uroczystości w dni wolne od nauki. Dotyczą one również organizowanych w szkołach uroczystości weselnych, andrzejkowych i innych imprez okolicznościowych dla osób dorosłych.

Szanowni Państwo, sukces odnoszą te działania, które są praktyczne oraz skoncentrowane na problemie i jego rozwiązywaniu. Przede wszystkim potrzebne jest permanentne uczenie młodego człowieka odpowiedzialności za własne decyzje dotyczące sięgania po substancje uzależniające, w tym alkohol. Konieczne jest także proponowanie alternatywy wobec ich używania, dostępnych, interesujących sposobów spędzania wolnego czasu.

Sekretarz Stanu Mirosław Orzechowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE