reklama
reklama

Miasto o szczegółach i... niewiadomych dot. sprzedaży węgla. "Trudno powiedzieć, jaką będzie miał jakość"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum/pixabay

Miasto o szczegółach i... niewiadomych dot. sprzedaży węgla. "Trudno powiedzieć, jaką będzie miał jakość" - Zdjęcie główne

Miasto o szczegółach i... niewiadomych dot. sprzedaży węgla. "Trudno powiedzieć, jaką będzie miał jakość" | foto archiwum/pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Miasto Kutno przystąpiło do sprzedaży węgla w cenie preferencyjnej. Samorząd jest aktualnie w trakcie zbierania wstępnych danych dot. wielkości zapotrzebowania na surowiec wśród mieszkańców. Pojawiły się też pierwsze szczegóły i całkiem sporo wątpliwości co do procesu kupna i dystrybucji węgla, którymi włodarze podzielili się na zwołanej dziś sesji Rady Miasta.
reklama

Mieszkańcy zgłaszają zapotrzebowanie na węgiel

Warto wspomnieć, że Miasto nadal zbiera informacje co do zapotrzebowania mieszkańców na węgiel. Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiliście, nadal możecie zgłosić swoje potrzeby telefonicznie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kutnie w dni robocze od godz. 8.00 do 15.00 pod następującymi numerami telefonów:

  • 24 253 - 78- 47 wew. 105
  • 780 285 621
  • 780 285 622

 

Do tej pory zapotrzebowanie na węgiel w preferencyjnej cenie zgłosiło 418 mieszkańców na 916 ton surowca (stan na 3.11.2022). Dokładnie wygląda to w ten sposób:

  • Węgiel gruby kostka - 43 osoby, 95 ton
  • Wegiel gruby orzech - 52 osoby. 90 ton
  • Węgiel średni orzech - 121 osób, 217 ton
  • Ekogroszek - 182 osoby, 458 ton

Zakup węgla od miasta. Jak to będzie wyglądać?

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta przybliżono nieco szczegółów dot. procesu kupna i dystrybucji węgla przez samorząd. Jak zaznaczył Sekretarz Miasta, Jacek Korowajski, Kutno będzie kupować węgiel od jednej z sześciu spółek wskazanych przez państwo. Na chwilę obecną nie wiadomo, jaka to będzie spółka. Warto też zaznaczyć, że wybór spółki nie należy do miasta. To właśnie odpowiednia spółka będzie zgłaszać się do danego samorządu z projektem umowy i wskazanym przez nią punktem odbioru węgla. 

Następnym krokiem będzie oczywiście zakup węgla przez samorząd i transport surowca do składu na ul. Konopnickiej w Kutnie, z ktorym miasto ma zamiar podpisać umowę. Każdy mieszkaniec, który zdecyduje się na zakup węgla w cenie preferencyjnej, będzie musiał się tam udać, odebrać i przywieźć zakupiony węgiel do siebie. Projekt zakłada możliwość kupna węgla w dwóch transzach po 1,5 tony.

Warto wspomnieć, że telefoniczne zgłoszenie zapotrzebowania w MOPS nie wystarczy. Należy złożyć tam stosowny wniosek, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu udać się do Urzędu Miasta, gdzie będzie można dokonać opłaty za węgiel. Na podstawie wpłaty Miasto wyda zaświadczenie, z którym to mieszkaniec będzie mógł się udać do składu na ul. Konopnickiej i odebrać węgiel w ilości, która będzie mu przysługiwała. Pamiętajmy jednak, że proces składania wniosków jeszcze nie ruszył. 

Z. Burzyński: "Na razie jest bardzo dużo niewiadomych"

Sporo wątpliwości wśród radnych wzbudziła jakość węgla, który będzie sprzedawany samorządom. O to zapytał m.in. przewodniczący Rady Miasta, Mariusz Sikora. Jaką otrzymał odpowiedź?

- Jeśli chodzi o jakość, mają być wystawiane certyfikaty nie starsze niż na miesiąc przed wydaniem węgla. Jego fizyczna jakość bedzie też zależała od tego, z którą spółką będziemy mieć podpisaną umowę. [..] Trudno powiedzieć, jaką będzie miał jakość. Rząd zapewnia, że jakość węgla będzie dobra. Nie wiadomo jednak, jaki to będzie węgiel - czy z kopalni polskiej, czy z importu. Nadal nie wiemy, skąd będziemy go odbierać. Nie wiemy też, w jakich ilościach jednorazowo będziemy ten węgiel odbierać. Na pewno nie mniej niż 25 ton, ale ile dokładnie nie wiadomo. To wszystko określi umowa - mówił Sekretarz Miasta, Jacek Korowajski. 

 

- Na razie jest bardzo dużo niewiadomych. Certyfikat certyfikatem, na papierze może być dobrze, ale widzimy różne przypadki, co się dzieje. Zobaczymy, życie pokaże, jak to będzie przebiegało - dodał Zbigniew Burzyński. 

Pojawiły się również pytania o odbiór węgla przez mieszkańców. Co w sytuacji, gdy ktoś nie będzie w stanie odebrać przysługującej mu ilości węgla? 

- Przewidujemy taką możliwość, że jeżeli osoba nie będzie miała czym odebrać albo jak zapłacić jednorazowo za te przysługujące 1,5 tony, to będziemy umożliwiać sprzedaż chociażby po pół tony, czy po 200 kg. Jest to dla nas więcej pracy, ale chcemy to ułatwić, chcemy, żeby ludzie kupowali ten węgiel - wyjaśnił Korowajski.

O dalszych krokach dot. sprzedaży węgla przez miasto będziemy informować na bieżąco.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama