Reklama

Reklama

Miasto zapewni pomoc osobom niepełnosprawnym. Znamy szczegóły nowego kutnowskiego programu

Opublikowano: pt, 6 sie 2021 05:00
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Miasto zapewni pomoc osobom niepełnosprawnym. Znamy szczegóły nowego kutnowskiego programu  - Zdjęcie główne

Miasto zapewni pomoc osobom niepełnosprawnym. | foto poglądowe/pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niepełnosprawni mieszkańcy Kutna mogą liczyć na nową formę pomocy od miasta. Wszystko za sprawą programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Mogą z niego skorzystać osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne oraz dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Reklama

Na czym będzie polegać pomoc asystentów?

- Asystenci osób niepełnosprawnych mają pomagać w codziennych obowiązkach oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym. Chodzi przede wszystkim o pomoc w dojazdach w wybrane miejsce, np. do domu, pracy, placówek oświatowych, gabinetów lekarskich czy na przykład do rodziny lub znajomych. Asystenci mają być też pomocni w załatwianiu spraw urzędowych czy nawiązywaniu kontaktów z różnego rodzaju instytucjami i organizacjami – informuje Urząd Miasta Kutno.

Osobiści asystenci będą do dyspozycji uczestników programu maksymalnie przez 60 godzin tygodniowo, ale czas pomocy będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb uczestników. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: OSP włączają się do akcji szczepień. Premie dla jednostek i milion zł do zgarnięcia w ogólnopolskim konkursie

Program jest całkowicie darmowy 

Program będzie realizowany do końca tego roku. Pomoc jest oczywiście nieodpłatna, a wartość całego przedsięwzięcia to ponad 400 000 złotych. Zadanie jest finansowane z Funduszu Solidarnościowego.

Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu:

•    poprawę funkcjonowania w życiu społecznym osób niepełnosprawnych,

•    ograniczanie skutków niepełnosprawności,

•    stymulację do podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności przez osoby niepełnosprawne,

•    przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystenta w szczególności będą polegać na pomocy w:

•    wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez Uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);

•    zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału Uczestnika Programu przy ich realizacji;

•    załatwianiu spraw urzędowych;

•    nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;

•    korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);

•    wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej.

Co trzeba zrobić, aby przystąpić do Programu?

Zapoznaj się z Programem „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021, a następnie skontaktuj się z realizatorem zadania w celu ustalenia szczegółów przystąpienia do Programu. Jest to Fundacja Inkubator Innowacji Społecznych. Dane kontaktowe można znaleźć W TYM MIEJSCU.

Potem wystarczy wypełnić dokumenty przystąpienia do programu, które znajdziesz na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie i dołączyć kopię orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bądź orzeczenie o niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub orzeczenie równoważne do wymienionych). Przekazanie dokumentów Fundacji to już ostatni krok niezbędny do dołączenia do programu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kutnowscy policjanci ochraniają punkty szczepień. "To efekt agresji środowisk atyszczepionkowców"

Więcej szczegółów i potrzebne dokumenty można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE