Reklama

Reklama

Miasto zapewni pomoc osobom niepełnosprawnym. Znamy szczegóły nowego kutnowskiego programu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Miasto zapewni pomoc osobom niepełnosprawnym. Znamy szczegóły nowego kutnowskiego programu  - Zdjęcie główne

Miasto zapewni pomoc osobom niepełnosprawnym. | foto poglądowe/pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niepełnosprawni mieszkańcy Kutna mogą liczyć na nową formę pomocy od miasta. Wszystko za sprawą programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Mogą z niego skorzystać osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne oraz dzieci do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Reklama

Na czym będzie polegać pomoc asystentów?

- Asystenci osób niepełnosprawnych mają pomagać w codziennych obowiązkach oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym. Chodzi przede wszystkim o pomoc w dojazdach w wybrane miejsce, np. do domu, pracy, placówek oświatowych, gabinetów lekarskich czy na przykład do rodziny lub znajomych. Asystenci mają być też pomocni w załatwianiu spraw urzędowych czy nawiązywaniu kontaktów z różnego rodzaju instytucjami i organizacjami – informuje Urząd Miasta Kutno.

Osobiści asystenci będą do dyspozycji uczestników programu maksymalnie przez 60 godzin tygodniowo, ale czas pomocy będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb uczestników. 

Program jest całkowicie darmowy 

Program będzie realizowany do końca tego roku. Pomoc jest oczywiście nieodpłatna, a wartość całego przedsięwzięcia to ponad 400 000 złotych. Zadanie jest finansowane z Funduszu Solidarnościowego.

Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu:

•    poprawę funkcjonowania w życiu społecznym osób niepełnosprawnych,

•    ograniczanie skutków niepełnosprawności,

•    stymulację do podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności przez osoby niepełnosprawne,

•    przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystenta w szczególności będą polegać na pomocy w:

•    wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez Uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);

•    zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału Uczestnika Programu przy ich realizacji;

•    załatwianiu spraw urzędowych;

•    nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;

•    korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);

•    wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej.

Co trzeba zrobić, aby przystąpić do Programu?

Zapoznaj się z Programem „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2021, a następnie skontaktuj się z realizatorem zadania w celu ustalenia szczegółów przystąpienia do Programu. Jest to Fundacja Inkubator Innowacji Społecznych. Dane kontaktowe można znaleźć W TYM MIEJSCU.

Potem wystarczy wypełnić dokumenty przystąpienia do programu, które znajdziesz na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie i dołączyć kopię orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bądź orzeczenie o niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub orzeczenie równoważne do wymienionych). Przekazanie dokumentów Fundacji to już ostatni krok niezbędny do dołączenia do programu.

Więcej szczegółów i potrzebne dokumenty można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE