500 zł za brak maseczki
Stóże prawa nie ustają w prowadzeniu kontroli placówek handlowo-usługowych, czy środków komunikacji miejskiej. W miniony weekend funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie sprawdzili przestrzeganie reżimu sanitarnego w prawie 50 sklepach wielkopowierzchniowych. Jak informuje nas podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy kutnowskiej policji, mundurowi odnotowali 15 przypadków naruszenia obowiązkujących obostrzeń. Chodziło o brak maseczki zasłaniającej usta i nos.
Przypomnijmy, że po nowelizacji przepisów obowiązek noszenia maseczki jest prawnym obowiązkiem i co za tym idzie, za brak maseczki grozi mandat w wysokości do 500 złotych, zaś w najlepszym przypadku sprawa może skończyć się na pouczeniu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Różowa zguba na kutnowskiej komendzie. Policja zaprasza właściciela po odbiór [FOTO]
Obostrzenia wciąż aktualne. O czym należy pamiętać?
Zarówno policja, jak i ministerstwo zdrowia przypominają, że w Polsce wciąż obowiązują obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. A są to:
- 1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi
- Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.Wyłączeni z tego obowiązku są:
rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
- Zasłanianie ust i nosa wyłącznie za pomocą maseczki
- Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!
Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
w autobusie, tramwaju i pociągu,
w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
w kinie i teatrze,
u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
w kościele i szkole, na uczelni
w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?
Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.
Szczegółowe dane nt. zasłaniania ust i nosa oraz informacje dot. wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu.
Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:
- całościowe zaburzenia rozwoju,
- zaburzenia psychiczne,
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
- trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
- zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.