reklama
reklama

Mieszkańcy województwa otrzymują alerty. Tym razem nie chodzi o pogodę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkańcy województwa otrzymują alerty. Tym razem nie chodzi o pogodę - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaDzisiaj mieszkańcy różnych części województwa łódzkiego otrzymują alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tym razem ostrzeżenia nie dotyczą groźnych zjawisk pogodowych.
reklama

Kolejne alerty dla woj. łódzkiego

Dzisiaj mieszkańcy województwa łódzkiego, w tym mieszkańcy powiatu kutnowskiego, otrzymali na swoje telefony wiadomości SMS-owe z alertami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jednak tym razem RCB nie ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Ostrzeżenie dotyczy zupełnie czegoś innego, jednak jest nie mniej ważne i nie wolno go bagatelizować.

reklama

Sam alert informuje o zdarzeniach, które będą miały miejsce na przełomie września i października. 

Wcześniej Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego wystosowało komunikat w tej sprawie skierowany do mieszkańców powiatów opoczyńskiego, rawskiego, tomaszowskiego, skierniewickiego, łowickiego, kutnowskiego, łęczyckiego (bez gminy Świnice Warckie). Dotyczy to również osób przebywających w powiecie zgierskim na terenie gminy Głowno.

- Uwaga! W dniach 19.09 - 04.10 będzie zrzucana szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów. Nie dotykaj szczepionki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych – apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

reklama

O zrzutach szczepionki informuje także Urząd Miasta w Kutnie, który przekazał naszej redakcji informację w tej sprawie autorstwa Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Załączona została także "Instrukcja postępowania ze szczepionką połkniętą lub nagryzioną przez psa lub kota" oraz plakat informujący o szczepieniu lisów przeciwko wściekliźnie.

Weterynaria informuje, że szczepionka doustna przeciwko wściekliźnie dla lisów wolnożyjących zawiera wirus żywy, ale atenuowany, tzn. o osłabionej zjadliwości. Psy czy koty domowe nie są zwierzętami dla, których jest ta szczepionka przeznaczona. Może się zdarzyć, że nastąpi rewersja szczepionkowego wirusa do wersji zjadliwej. 

reklama

- W przypadku podjęcia przez psa czy kota przynęty ze szczepionką należy rękami w rękawiczkach czy np. owiniętych workiem foliowym delikatnie wyjąć, w miarę możliwości, przynętę z pyska psa, nie rozrywając blistra. Jeżeli dojdzie do rozerwania blistra i jego zawartość, czyli szczepionka rozleje  się na ręce człowieka i będzie miała kontakt z błonami śluzowymi nosa, ust, gardła lub raną czy zadrapaniem na skórze należy to miejsce myć bardzo dokładnie wodą z mydłem (minimum 15 minut) oraz miejsce ekspozycji zdezynfekować płynem neutralizującym wirusy, a następnie skontaktować się z lekarzem medycyny ludzkiej, który podejmie odpowiednie kroki i decyzje – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii.

reklama

Jeżeli dojdzie do kontaktu zawartości blistra ze szczepionką z błoną śluzową jamy gębowej, spojówkami oka, czy przerwaną ciągłością skóry u psa czy kota należy to miejsce, w miarę możliwości przemyć wodą z mydłem oraz zdezynfekować. 

"Nie zaobserwowano żadnych niepokojących reakcji ze strony psa czy kota"

Ponieważ pies czy kot nie są gatunkami docelowymi do pobrania szczepionki dla lisów należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. 

- Nie zaobserwowano do tej pory żadnych niepokojących reakcji ze strony psa czy kota, ale każdy organizm jest inny i może w odmienny sposób zareagować na kontakt z taką formą szczepionki – zauważa Weterynaria.

Lekarz weterynarii może podjąć decyzję o ewentualnej obserwacji psa czy kota przeciwko wściekliźnie. Obserwacja taka polega na badaniu klinicznym zwierzęcia, oględzinach zewnętrznych wraz z pomiarem temperatury ciała w odpowiednich dniach. Badania takie przeprowadza się w dniu 1, 5, 10 i 15 od dnia ekspozycji, czyli w tym przypadku kontaktu ze szczepionką w wyznaczonej lecznicy dla zwierząt.  

Obserwacja prowadzona jest przez Inspektorów Weterynaryjnych lub wyznaczonych Urzędowych Lekarzy Weterynarii we wskazanej lecznicy. 

Właściciel zwierzęcia nie ponosi kosztów za przeprowadzenie obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia i wydanie wyniku obserwacji. Aby taka obserwacja była bezpłatna należy skontaktować się z właściwym terytorialnie Powiatowym Lekarzem Weterynarii, wyda on wtedy decyzję na przeprowadzenie obserwacji i wskaże właściwy zakład leczniczy. 

- W przypadku połknięcia lub podejrzenia połknięcia w całości przynęty z blistrem (np. przez większe psy) lub znalezienia części zgryzionego aluminiowego blistra należy ten fakt również zgłosić do lekarza weterynarii. Powiadomić  lekarza weterynarii o możliwości połknięcia, zjedzenia przez zwierzę całego lub części blistra, poinformować go również, że w części połkniętej znajdowała się folia aluminiowa i zasugerować wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego jamy brzusznej – wylicza Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Folia aluminiowa, jak i grubszy plastik na zdjęciu rentgenowskim daje charakterystyczny cień więc powinna być możliwość zobaczenia tego typu ciała obcego.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama