Reklama

Reklama

Masz psa? Kutnowska policja przypomina: za to możesz dostać nawet 500 zł kary

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/stock

Masz psa? Kutnowska policja przypomina: za to możesz dostać nawet 500 zł kary - Zdjęcie główne

Kutnowska policja przypomina o podstawowych obowiązkach właścicieli psów | foto poglądowe/stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Właściciele czworonogów bardzo dobrze wiedzą, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jak zauważają kutnowscy mundurowi, nie zawsze jednak właściciele pamiętają o swoich obowiązkach. Wyprowadzanie na smyczy, sprzątanie nieczystości, zapewnienie odpowiednich warunków to tylko niektóre z nich. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady i obowiązki jakie prawo nakłada na właścicieli czworonogów.

Reklama

Pamiętaj!

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Odpowiednie pilnowanie i usuwanie nieczystości

Psy w miejscach publicznych muszą być zawsze pod opieką człowieka i być wyprowadzane na smyczy, nawet jeśli właściciel zna psychikę swojego podopiecznego i potrafi wymóc na nim bezwzględne posłuszeństwo. To tylko zwierzę i nigdy nie można do końca przewidzieć, jak w danej sytuacji się zachować. W przeciwnym przypadku właściciel musi liczyć się z mandatem w wysokości nawet 500 złotych. Warto podkreślić, że chodzi o sam fakt stworzenia niebezpieczeństwa, kara grozi nawet wtedy, gdy zwierzę nikogo nie zaatakuje. Ustawodawca nie wskazał w przepisie na niebezpieczne gatunki, lecz na samo "niebezpieczne zachowanie", co jest pojęciem bardzo pojemnym.

Zanieczyszczanie chodników i trawników przez psy załatwiające swoje potrzeby fizjologiczne jest wykroczeniem o czym zapomina lub nie chce wiedzieć wielu właścicieli czworonogów. Właściciele są zobowiązani do sprzątania po swoich zwierzętach.

Dbanie o czystość na skwerkach czy w parkach i sprzątanie po swoich pupilach jest ważne, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Psie odchody  stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, a zwłaszcza dzieci. Ponadto nie stosując się do tego obowiązku właściciel musi się liczyć z konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawa. Grzywna za nie posprzątanie po swoim psie  do 500 zł., a jeśli sprawa trafi do sądu wtedy grzywna może być wyższa.

Pamiętaj, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Pamiętaj również, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna jest do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Pamiętaj, znęcanie się nad zwierzęciem też jest karalne:

Z ustawy o ochronie zwierząt: art. 35

1 Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia ……podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a.Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2.Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Info: KPP Kutno

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy