Reklama

Reklama

Nadciągają duże zmiany ws. 500 plus: ruszyły przygotowania. Co to oznacza?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Nadciągają duże zmiany ws. 500 plus: ruszyły przygotowania. Co to oznacza? - Zdjęcie główne

Niebawem wchodzą w życie zmiany w 500 plus | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wielkimi krokami zbliżają się zmiany w sprawie świadczeń „Rodzina 500 plus”, z którego korzystają również tysiące mieszkańców Kutna i powiatu kutnowskiego. Od nowego roku program stopniowo przejmował będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to m.in., że wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Reklama

ZUS przejmuje pałeczkę

 

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trwają właśnie przygotowania do obsługi rządowego programu Rodzina 500 plus przez ZUS. 

- Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane - do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

 

Co się zmieni?

 

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS  zajmie się obsługą wniosków o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.  Wnioski te można będzie składać wyłącznie elektronicznie za pomocą bankowości elektronicznej, portalu [email protected]  oraz Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. Tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start.  Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – podkreśla szefowa ZUS.

Zgodnie z ustawą pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Od 1 lutego 2022 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski na kolejny okres wypłat, rozpoczynający się w czerwcu 2022 r.

Info: ZUS

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy