Stała się ona miejscem gromadzenia pamiątek, spotkań, wspomnień członków kręgu ludzi związanych emocjonalnie z pułkiem. W takim właśnie gronie zrodziła się myśl uczczenia pamięci 37 p.p. pomnikiem jemu poświęconym. Pobyt wojska w naszym grodzie miał znaczący pozytywny wpływ na życie i rozwój miasta, a także okolicy.
Istnieją materialne pamiątki po pułku, jednak brak jest jednego widocznego akcentu, który przypominałby fragment historii miasta związany z wojskiem. Pomysł podchwyciły organizacje związane z historią 37 p.p. Powstał więc Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika 37 Pułku, w skład którego weszli także przedstawiciele Biblioteki, Muzeów w Kutnie i Krośniewicach, TPZK i Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego. w pierwszym spontanicznym odruchu wydawało się, że najlepszą lokalizacją pomnika będzie ulica Grunwaldzka z budynkiem dawnych koszar (przed sklepem „Biedronki”).
O zgodę na taką lokalizację wystąpiono więc do Prezydenta Miasta. Wstępną zgodę już uzyskano. Tę lokalizację zakwestionowało Kutnowskie Towarzystwo Historyczne. Uznając słuszność tej negacji Komitet Budowy wycofał się z tego pomysłu.
Przedstawiciele Komitetu wytypowali trzy kolejne miejsca, w których, ich zdaniem, mógłby stanąć pomnik. Są to: róg ulic Wyszyńskiego i Troczewskiego (obok szkoły), pobocze ulicy Troczewskiego obok parkingu za Urzędem Skarbowym, park nad Ochnią – przedłużenie ulicy Papieża Jana Pawła II, obok placu zabaw.
Miejsca te zaznaczone są na załączonym planie. Na lokalizację nr 1 (narożnik ulic) Urząd Miasta nie wyraził zgody. Uważamy, że kutnianie mają prawo i powinni wypowiedzieć się, gdzie może stanąć pomnik. Być może winno być to inne miejsce. Oczekujemy opinii i propozycji zainteresowanych. Uwagi, do końca maja, przyjmował będzie w Bibliotece – Andrzej Olewnik.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zgodziło się udostępnić swoje konto dla zbierania pieniędzy na budowę pomnika. Wpłat o dowolnej wysokości można dokonywać od zaraz.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej
Kutno, ul. Narutowicza 20
49 1240 3190 1111 0010 1533 3028
z dopiskiem: "Budowa pomnika 37 p.p."