Reklama

Nadesłane: Gdzie powinien stanąć pomnik?

Opublikowano:
Autor:

Nadesłane: Gdzie powinien stanąć pomnik? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Żyją jeszcze dzieci (niestety coraz ich mniej) kadry zawodowej 37 Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Większa część tego pułku, z dowództwem na czele, stacjonowała w Kutnie w latach 1920-1939. Mieszkające w naszym mieście „dzieci pułku” skrzyknęły się i powołały do życia „Krąg Rodzin Wojskowych 37 p.p.” Patronat nad tym gronem wiekowych już ludzi objęła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie.

Stała się ona miejscem gromadzenia pamiątek, spotkań, wspomnień członków kręgu ludzi związanych emocjonalnie z pułkiem. W takim właśnie gronie zrodziła się myśl uczczenia pamięci 37 p.p. pomnikiem jemu poświęconym. Pobyt wojska w naszym grodzie miał znaczący pozytywny wpływ na życie i rozwój miasta, a także okolicy.

Istnieją materialne pamiątki po pułku, jednak brak jest jednego widocznego akcentu, który przypominałby fragment historii miasta związany z wojskiem. Pomysł podchwyciły organizacje związane z historią 37 p.p. Powstał więc Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika 37 Pułku, w skład którego weszli także przedstawiciele Biblioteki, Muzeów w Kutnie i Krośniewicach, TPZK i Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego. w pierwszym spontanicznym odruchu wydawało się, że najlepszą lokalizacją pomnika będzie ulica Grunwaldzka z budynkiem dawnych koszar (przed sklepem „Biedronki”).

O zgodę na taką lokalizację wystąpiono więc do Prezydenta Miasta. Wstępną zgodę już uzyskano. Tę lokalizację zakwestionowało Kutnowskie Towarzystwo Historyczne. Uznając słuszność tej negacji Komitet Budowy wycofał się z tego pomysłu.

Przedstawiciele Komitetu wytypowali trzy kolejne miejsca, w których, ich zdaniem, mógłby stanąć pomnik. Są to: róg ulic Wyszyńskiego i Troczewskiego (obok szkoły), pobocze ulicy Troczewskiego obok parkingu za Urzędem Skarbowym, park nad Ochnią – przedłużenie ulicy Papieża Jana Pawła II, obok placu zabaw.

Miejsca te zaznaczone są na załączonym planie. Na lokalizację nr 1 (narożnik ulic) Urząd Miasta nie wyraził zgody. Uważamy, że kutnianie mają prawo i powinni wypowiedzieć się, gdzie może stanąć pomnik. Być może winno być to inne miejsce. Oczekujemy opinii i propozycji zainteresowanych. Uwagi, do końca maja, przyjmował będzie w Bibliotece – Andrzej Olewnik.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zgodziło się udostępnić swoje konto dla zbierania pieniędzy na budowę pomnika. Wpłat o dowolnej wysokości można dokonywać od zaraz.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej
Kutno, ul. Narutowicza 20
49 1240 3190 1111 0010 1533 3028
z dopiskiem: "Budowa pomnika 37 p.p."

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE