Reklama

Reklama

"Nasze prawa to podstawa". To był wyjątkowy miesiąc w Kutnie i okolicach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 5 maj 2022 17:52
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przez cały kwiecień kutnowska Fundacja „Pro Aperte” prowadziła kampanię Kwiecień – Miesiąc Świadomości Autyzmu pod hasłem "Nasze prawa to podstawa". Kampania promowała otwartość, empatię i zrozumienie dla odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu. Celem kampanii było podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, upowszechnianie akceptacji dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem oraz tworzenie przyjaznego rozumiejącego otoczenia społecznego.

Reklama

Z tej okazji, przez cały miesiąc mieszkańcy Kutna i okolic mogli brać udział w licznych wydarzeniach przygotowanych z myślą o poszerzaniu wiedzy z zakresu autyzmu, które łączyły walory edukacyjne z integracją i były ciekawą propozycją spędzenia wspólnie czasu. 

Cykl wydarzeń zapoczątkowało spotkanie pt. Wiosenna Herbatka w Royal Cafe z Fundacją „Pro Aperte” dla rodziców dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu, które miało miejsce 2 kwietnia. W trakcie spotkania przy kawie dorośli mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz porozmawiania ze specjalistami fundacji. Na dzieci natomiast czekała moc atrakcji w sali zabaw LEO – Market.

9 kwietnia natomiast, podczas Otwartego Dnia w Fundacji „Pro Aperte” w Świetlicy Terapeutycznej „Sensorek”, wszyscy zainteresowani mieli możliwość bliższego zapoznania się z działalnością fundacji. 

Ważnym punktem kampanii było spotkanie pt. „Uczeń w spektrum autyzmu w przestrzeni szkolnej”, które odbyło się 19 kwietnia w Dworku Modrzewiowym w Kutnie. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządowi regionu kutnowskiego, członkowie Klub Świadomej Młodzieży Kutno przy Fundacji Pro Aperte wraz z rodzicami oraz reprezentanci Fundacji „Pro Aperte”. Członkowie Klubu Świadomej Młodzieży – uczniowie w spektrum autyzmu - przedstawili wypracowane przez siebie 7 postulatów dotyczących przyjaznych przestrzeni edukacyjnych. Był to pierwszy krok w kierunku stworzenia w kutnowskich szkołach przestrzeni edukacyjnej przyjaznej dla osób w spektrum autyzmu.

Sobota 23 kwietnia była za to dniem obfitującym w premiery. Tego dnia na Pomerdanej Farmie Dobra w Lekaszynie miał miejsce Ogólnopolski Zjazd Klubów Świadomej Młodzieży. Na miejscu spotkały się: Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży Kutno przy "Fundacji Pro Aperte" oraz Klub Świadomej Młodzieży z Włocławka przy Ośrodku Terapii Neurorozwojowej „Poczuj sam” Izabeli Piotrowskiej. Zjazd odbył się w przepięknych okolicznościach przyrody, dzięki zaangażowaniu gospodarzy Tomasza i Magdaleny Popiel z Fundacji Pomerdało mi się. Było to wyjątkowe wydarzenie, z przestrzeniami przyjaźnie sensorycznymi. Każdy z uczestników mógł zaprezentować swoje pasje z różnych dziedzin, między innymi plastyki, muzyki, filmu, kolekcji dinozaurów czy gazet z całego świata. Było wiele wystąpień publicznych młodzieży – samorzeczników jak i działaczy w obszarze samorzecznictwa. Całość poprowadził inicjator idei KŚM Jan Gawroński. Wyjazd zintegrował ponad trzydziestu samorzeczników z trzech Klubów Świadomej Młodzieży. 

Wydarzenia związane z Klubem Świadomej Młodzieży z Kutna były realizowane z projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

W godzinach wieczornych natomiast, wszyscy miłośnicy muzyki mogli wziąć udział w pierwszym koncercie charytatywnym dla podopiecznych Fundacji „Pro Aperte”, który odbył się w MOTO PUB Garage w Kutnie. Uczestnicy koncertu przez ponad 2 godziny doskonale bawili się przy energetycznej muzyce zespołów Zachlapany Szczypior i Reszta Pokolenia. Kwota jaką udało się zgromadzić ze sprzedaży biletów w wysokości 1620,00 zł, została w całości przeznaczona na sfinansowanie terapii dla dzieci w spektrum autyzmu.

28 kwietnia w Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym "ToTu" odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym – uczestnikom konkursu plastycznego „Mam Prawo być Sobą”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci przedszkolnych w grupach wiekowych 3 - 4 lata i 5 - 6 lat. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy osób z różnymi trudnościami, rozwijanie empatii i zrozumienia wśród dzieci oraz kształtowanie postawy tolerancji. Prace były bardzo pomysłowe i różnorodne i pięknie wpisywały się w przesłanie konkursu. 

30 kwietnia był dniem kończącym cykl wydarzeń organizowanych w ramach kampanii Kwietnia – Miesiąca Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Fundacja „Pro Aperte” przygotowała dla lokalnej społeczności szereg atrakcji. Miłośnicy szybkich amerykańskich samochodów mogli odbyć emocjonującą przejażdżkę prawdziwym Mustangiem. Na stoisku fundacji można było zaopatrzyć się w fundacyjne gadżety. Na dzieci zaś czekał pyszny popcorn, wata cukrowa i wyśmienita zabawa pod okiem opiekunów w Sali Zabaw LEO – Market. Podczas wydarzenia prowadzona była zbiórka pieniężna na terapię dla podopiecznych fundacji. Dzięki otwartym sercom i zaangażowaniu mieszkańców udało się zebrać aż 1572,62zł.

Przez cały miesiąc można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji dla rodziców. Każdy rodzic i opiekun zaniepokojony rozwojem swojego dziecka mógł zasięgnąć porady u specjalistów – psychologa i pedagoga Fundacji „Pro Aperte”.

Mieszkańcy Kutna mogli również wziąć udział w ankiecie badającej poziom świadomości autyzmu. Wolontariuszy i maskotki Fundacji „Pro Aperte” – Niebieskiego Jeża Teo i Wiewiórkę Basię - można było spotkać regularnie na kutnowskich ulicach. Świadomość autyzmu badaliśmy w trzech grupach: wśród losowych mieszkańców Kutna na próbie 266 osób, wśród pracowników oświaty na próbie 64 osób i wśród urzędników na próbie 58 osób. Podstawowym wskaźnikiem, jaki braliśmy pod uwagę była wiedza o tym, czy autyzm jest chorobą, następnym było podanie prawidłowej definicji autyzmu. Wyniki przeprowadzonej ankiety przedstawiamy poniżej:

- Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przez cały kwiecień byli z nami i wspierali nas w naszych działaniach. Dzięki Wam możemy pomagać innym. Obserwujcie nas w mediach społecznościowych aby być z nami na bieżąco. Razem otwórzmy świat na autyzm - mówi prezes fundacji, przemysław Saczuk. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy