National Geographic wybiera Cuda Polski
- Miło nam poinformować, że ruszył właśnie plebiscyt „Cuda Polski 2024” National Geographic Traveler. Redakcja National Geographic Traveler Poland wspólnie z czytelnikami wybiera nowe „Cuda Polski 2024” – zauważa Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.
Przez cztery tygodnie użytkownicy z całej Polski będą głosować na najbardziej atrakcyjne, zaskakujące i warte odwiedzenia miejsca w każdym województwie.
National Geographic Traveler poinformowało, że o tytuł, tak jak w poprzednich latach, powalczy 48 miejsc z całego kraju. Po jednym zwycięzcy z każdego województwa wskażą czytelnicy w głosowaniu internetowym.
Jak podkreśla redakcja, zależy jej na wspieraniu lokalnej turystyki i odkrywaniu ciekawych, często nieznanych miejsc w kraju.
– W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To pokazuje, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku – wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe cuda Polski – zachęcimy jeszcze więcej osób nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju – mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”.
Jakie atrakcje z okolic Kutna możemy wybrać?
Województwo Łódzkie reprezentują:
Podziemna trasa w Łowiczu
National Geographic Traveler opisuje, że to krypty tworzone od XVI do XVIII wieku, które zostały połączone prawie 100-metrowym korytarzem tworząc podziemną trasę turystyczną, umożliwiającą zwiedzanie tej przestrzeni. Pochowano tu 12 Prymasów Polski. Na uwagę zasługuje krypta arcybiskupa Jana Wężyka z sarkofagiem z trumną ze szczątkami prymasa, gabloty z dewocjonaliami i naczyniami liturgicznymi, krzyżykami, zawieszkami, różańcami, kielichem i pateną oraz manierką z XIX wieku.
Pałac w Nieborowie Muzeum w Nieborowie
- Obiekt zaprojektował Tylman z Gameren. Od 1774 pałac należał do księcia Michała Hieronima Radziwiłła, który zgromadził w nim bogatą kolekcję obrazów mistrzów europejskich – holenderskich, niemieckich, włoskich i hiszpańskich oraz portrety osobistości polskich i obcych, gabinet kilkunastu tysięcy rycin, księgozbiór unikatowych starodruków (od XVI w.), zespoły mebli polskich, angielskich i francuskich, zbiory sztuki zdobniczej – sreber, porcelany, szkieł i tkanin – czytamy na National Geographic.
Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej
Jak zauważa National Geographic Traveler, muzeum posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej. Od 1972 r. cyklicznie organizuje prestiżową imprezę wystawienniczą Międzynarodowe Triennale. Muzeum multimedialne oferuje zwiedzającym możliwość wirtualnego obcowania z wybranymi eksponatami, zapoznania się z historią przemysłu włókienniczego, Białej Fabryki oraz rodziny Geyerów, która kryje wiele sekretów.
Pozostałe z regionu
Jakie jeszcze ciekawe miejsca leżące blisko Kutna, ale już w innych województwach, znajdziemy wśród nominowanych? To np. Kopalnia Soli w Kłodawie, Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu we Włocławku, czy Wzgórze Tumskie w Płocku.
Głosowanie potrwa do 5 czerwca. 10 czerwca poznamy 16 nowych Cudów Polski 2024 roku - po jednym w każdym województwie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.