Po zmianach w Polsce będziemy mieli 979 miast. Kancelaria Premiera podkreśla, że dotychczasowe miejscowości podniosły w ostatnich latach poziom urbanizacji i wykazały miejski charakter.
- Dodatkowo większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Są też dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami. Ze względu na te cechy uzyskały prawa miejskie. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że status miasta to powód do dumy, ale również zobowiązanie, aby miasto się rozwijało – informuje Kancelaria Premiera.
Premier zauważył, że w większości przypadków nadanie statusu miasta to przywrócenie praw miejskich odebranych m.in. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. Tak było także w przypadku Dąbrowic.
- To była bardzo częsta praktyka caratu - zemsta za uczestnictwo, za pomoc miasta, miejscowości w Powstaniu Styczniowym – powiedział Mateusz Morawiecki.
Zmiany statusu gmin były konsultowane z mieszkańcami i wszędzie zostały przez nich poparte. Za nadaniem statusu miasta opowiedziały się również władze danej gminy oraz odpowiedni wojewodowie.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nowe miasta powinny przyciągać nowych inwestorów, przedsiębiorców, tworzyć nowe miejsca pracy.
- Głęboko wierzę w zrównoważony rozwój Polski, zrównoważony rozwój we wszystkich zakamarkach Polski, w rozwój, który się uzupełnia – mówił premier.
Kancelaria premiera przypomina o rządowych programach. Pracownicy kancelarii informują, że samorządy w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymały łącznie 76,6 mld zł.
- Między innymi dzięki zrealizowanym inwestycjom z rządowych programów, miejscowości otrzymały prawa miejskie, ponieważ podniosły poziom urbanizacji. Rozwinęły sieć komunikacyjną, zabudowę kanalizacyjną, infrastrukturę przeznaczoną dla dzieci i seniorów oraz wiele więcej – dodaje KPRM.
czytaj także: Nowość na kutnowskiej stacji. Zapewniają, że będzie wygodniej i bezpieczniej [ZDJĘCIA]
Dąbrowice to miejscowość, która pierwotnie uzyskała lokację przed 1455 r. Została zdegradowana w 1870 r. przez carat w związku z powstaniem styczniowym. W miejscowości znajduje się m.in. Stary Rynek otoczony zabudową drewnianą z II poł. XIX w. oraz neorenesansowy ratusz miejski z I połowy XIX w.;
- Prawa miejskie to powód do dumy, ale także zobowiązanie - to nie tylko akt administracyjny a impuls do rozwoju – zaznaczał premier Mateusz Morawiecki.
info: Kancelaria Premiera
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.