reklama
reklama

Nowy rok akademicki tuż, tuż. Co zmieniła pandemia w akademikach w naszym regionie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/unsplash

Nowy rok akademicki tuż, tuż. Co zmieniła pandemia w akademikach w naszym regionie?  - Zdjęcie główne

Co czeka na studentów w łódzkich akademikach? | foto poglądowe/unsplash

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mimo, że dłuższe – studenckie wakacje powoli dobiegają końca. Z tej okazji warto sprawdzić, jak w tym roku będzie wyglądać możliwość zakwaterowania w akademikach i czy poziom zainteresowania nimi zmienił się w dobie pandemii. Zobaczmy, jak to się prezentuje w Łodzi.
reklama

Dlaczego akademik? 

Duże grono studentów z Kutna zdecydowało się na naukę w którejś z łódzkich uczelni. Ten położony nie tak daleko Kutna ośrodek akademicki skupia mnóstwo młodych ludzi z naszego miasta, którzy skuszeni szeroką ofertą edukacyjną oraz niedużą odległością od domu, wybrali właśnie to miasto. To pierwszy po pandemicznej przerwie rok akademicki, który rozpoczyna się w większości stacjonarnie.

- Mieszkam w Kutnie, ale codzienne dojazdy na zajęcia do Łodzi byłyby dla mnie zbyt męczące. Przed pandemią wynajmowałam mieszkanie, teraz natomiast nie wiadomo jak za kilka miesięcy będzie wyglądać sytuacja, dlatego wolałam nie ryzykować kolejnego wynajmu. Złożyłam wniosek o akademik głównie ze względu na mniejszy koszt, a gdyby w ciągu roku sytuacja znowu się pogorszyła i przeszlibyśmy na nauczanie zdalne, najprawdopodobniej wrócę do Kutna – mówi Joanna, studentka Politechniki Łódzkiej. 

Oprócz aspektu finansowego, akademiki kojarzą się z dobrą zabawą i nowo poznanymi przyjaciółmi. Jakie są jeszcze inne powody, które zachęcają do składania wniosków o przyznanie pokoju w domu studenckim? O to zapytał portal tulodz.pl.

- Tak, złożyłem wniosek o pokój w akademiku. Dlaczego? Bo Lumumbowo jest bardzo blisko filologa. Akademik jest nieco tańszy niż mieszkanie czy pokój od osoby prywatnej. Zresztą nigdy nie mieszkałem w akademiku, więc w końcu trzeba spróbować tego "prawdziwie studenckiego życia" – mówi pochodzący z Płocka Janek, student Wydziału Filologicznego UŁ.

Koronawirus a domy studenckie UŁ

Pomimo panującej cały czas pandemii rekrutacja do domów studenckich ciągle trwa. Uniwersytet Łódzki ma 3798 miejsc w akademikach i udostępnia wszystkie pokoje w pełnym wymiarze. Wyjątek stanowią te pomieszczenia, które przeznaczono na izolatoria. Oczywiście bez zmian pozostaje przestrzeganie reżimu sanitarnego.

- Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek, dezynfekcji rąk (są dostępne maseczkomaty i płyny dezynfekujące). Z siłowni, pralni, suszarni, pokoju do nauki można korzystać pojedynczo po uprzednim zapisaniu się. Obowiązuje dystans społeczny w przestrzeniach ogólnodostępnych. Jest instrukcja postępowania w przypadku podejrzenia lub wykrycia zakażeniem COVID, są wyodrębnione pokoje przeznaczone na izolatoria. Udostępnione są instrukcje postępowania dotyczące mycia rąk i zachowania się w przestrzeni publicznej – zaznacza Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy UŁ.

Paweł Śpiechowicz dodaje też, że zauważalny jest wzrost zainteresowania i powolny powrót do "przedpandemicznych" liczb osób, które zdecydowały się na zamieszkanie w domach studenckich. Rekrutacja trwa cały wrzesień, ale wnioski można składać również w ciągu roku akademickiego.

Koronawirus a domy studenckie PŁ

Sytuacja wygląda podobnie w akademikach Politechniki Łódzkiej. Tutaj także zachowywany jest reżim sanitarny, na terenie domów studenckich nie mogą przebywać osoby niezakwaterowane, nie można również organizować imprez. Jak mówi rzeczniczka prasowa PŁ Ewa Chojnacka, trudno w tej chwili powiedzieć, czy wszystkie dostępne miejsca wypełnią się studentami. 

- Na razie obowiązuje komunikat Rektora PŁ wydany 1 października 2020, który precyzyjnie definiuje wszystkie zasady reżimu sanitarnego. Dotyczą one używania maseczek w częściach wspólnych DS, zachowywania odstępu, dezynfekcji dłoni, ograniczeń w liczbie osób przebywających w kuchniach, pralniach, suszarniach oraz w windzie. Studenci nie mogą też korzystać z takich pomieszczeń jak siłownie, salki bilardowe, fitness, rekreacyjne, sale TV itp. […] – dodaje Chojnacka. 

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Ceny pokojów w poszczególnych domach studenckich są zróżnicowane. W przypadku Uniwersytetu Łódzkiego miesięczne koszty wynajęcia akademika oscylują w granicach 370-820 zł. W Politechnice Łódzkiej natomiast za miesięczny wynajem zapłacimy od 350 do 770 zł. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama