reklama

Nowy szlak rowerowy w powiecie kutnowskim

Opublikowano:
Autor:

Nowy szlak rowerowy w powiecie kutnowskim  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNa terenie naszego powiatu powstał nowy, profesjonalnie oznakowany szlak turystyczny, oddany do użytku przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego. Szlak relacji Krośniewice – Oporów liczy 48,5 kilometra i nosi nazwę „Pałace, dwory i zamki”. Jest to drugi profesjonalnie oznakowany szlak po żółtym szlaku rowerowym – „Bitwy nad Bzurą”, prowadzącym od Kutna do Orłowa i liczącym 27,5 kilometra. - Zielony szlak rowerowy - Pałace, dwory i zamki to obecnie najdłuższy szlak rowerowy oznakowany przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego mający aż 48,5 km. Prace znakarskie zostały zakończone z końcem września tego roku. Celem budowy szlaku było ukazanie piękna regionu kutnowskiego, cennych zabytków kulturowych oraz licznych osobliwości przyrody – mówi Michał Prokopiak z ZGRK. – Dokumentacje techniczną wykonał uprawniony znakarz Jerzy Chudzyński. Na oznakowanie szlaku użyto około 200 tablic oraz około 70 słupków – dodaje Prokopiak.

Początek szlaku zaczyna się w Krośniewicach słynących m.in. z zespołupałacowo parkowego Rembielińskich, a także miejsca urodzenia gen.Władysława Andersa. Warto również odwiedzić Muzeum im. JerzegoDunin-Borkowskiego. Kolejnie kierujemy się w stronę Głaznowa, gdziewśród podworskiego parku znajduje się kilka cennych pomników przyrody wtym lipa drobnolistna. Na wysokości gminy Ostrowy po przejechaniu 10 kmnapotykamy 2 rezerwaty przyrody: "Ostrowy" - o pow. 13.04 ha, gdzieochronie podlega tu starodrzew grądowy, lipa drobnolistna oraz rezerwatleśny "Bażantarnia" - o pow. 27.24 ha, chroniący wielogatunkowy lasliściasty z fragmentem starodrzewu dębowego. W samych Ostrowach spotkaćmożna okazałe gatunki dębu szypułkowego oraz białodrzewu. W niewielkimoddaleniu znajdują się 2 kolejne rezerwaty: "Perna" - o pow. 15.27 ha,z lasem grądowym oraz "Dąbrowa Świetlista" - o pow. 40.13 ha, gdzieochronie podlega tu dąbrowa świetlista oraz ponad 100-letni dąbbezszypułkowy. We wsi Imielno warto odwiedzić pozostałości zespołupałacowo parkowego i zabytkowy drewniany kościół. Po kolejnych kilkukilometrach docieramy do wsi Misztal, gdzie do malowniczego odnowionegodworku prowadzi zabytkowa aleja lipy drobnolistnej. Kolejnym ciekawymmiejscem na postój jest bogato urozmaicony las koło Głogowca, w którymspotkać można platan, jesiony wyniosłe oraz lipę drobnolistną, a takżebardzo dobrze zachowane Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej z 1434roku. Dalej udajemy się przez lasek w Raciborowie do Sójek gdzie możnaskorzystać z leśnego parkingu. Dalej drogą przez Muchnów do Mnichu,gdzie znajduje się ciekawy kościół z cmentarzem. Od tego miejscapozostaje tylko kilka kilometrów do celu szlaku jakim jest Oporów iznajdujący się w nim zamek-muzeum.

Przypomnijmy, że rowerzyści mogą cały czas korzystać z drugiego szlaku,przygotowanego przez ZGRK. Budowa szlaku żółtego – Bitwy nad Bzurązostała sfinansowana ze środków własnych ZGRK oraz pomocy WojewódzkiegoFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Liczący 27,5km szlak zaczyna się na przedmieściach miasta Kutno na ulicyŁąkoszyńskiej tuż za skrzyżowaniem drogi krajowej nr 2, a drogiwojewódzkiej nr 702. Szlak prowadzi do pomnika Bitwy nad Bzurąznajdującego się w końcowej części szlaku w Orłowie. Na szlaku znajdująsię liczne pomniki przyrody i kilka ciekawych parków. Dokumentacjetechniczną wykonał uprawniony znakarz Jerzy Chudzyński. Na oznakowanieszlaku użyto ponad 100 tablic oraz ponad 40 słupków ocynkowanych. Szlak przebiega m.in.: przez Wieżyki, Stare Wały, Malewo, Marcinów, Siemienice, Młogoszyn, Łęki Kościelne, Szewce, Konstantynów, Kamieniec, Parcel, Orłów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE