reklama
reklama

IPN znalazł szczątki mieszkańców. Wzruszające słowa wnuczki jednego z nich

Opublikowano:
Autor:

IPN znalazł szczątki mieszkańców. Wzruszające słowa wnuczki jednego z nich - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
29
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaInstytut Pamięci Narodowej relacjonuje uroczystość, która miała miejsce wczoraj w Belwederze. W jej trakcie wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich. Ujawniono szczątki m.in. mieszkańców naszych okolic.
reklama

"To ważne dla historii Polski"

- Ogłosiliśmy nazwiska 17 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej – mówią przedstawiciele IPN.

W uroczystości wzięły udział rodziny zidentyfikowanych, prezes IPN dr Karol Nawrocki, jego zastępcy: dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dr hab. Karol Polejowski oraz dr Mateusz Szpytma, a także przedstawiciele władz i instytucji państwowych.

reklama

Zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk zaznaczył, że od 12 lat IPN ujawnia na konferencjach identyfikacyjnych imiona, nazwiska, wizerunki i biografie zamordowanych, zamęczonych, straconych w XX wieku Polek i Polaków, którzy zostali odnalezieni i zidentyfikowani wysiłkiem pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej

Ewa Garczyńska, wnuczka Jana Dzięgielewskiego urodzonego w pobliskim powiecie gostynińskim, w imieniu rodzin bohaterów powiedziała, że to wielkie szczęście, że osoby, którym po tylu dekadach przywrócono tożsamość nie będą musiały już spoczywać w bezimiennych mogiłach, a ich rodziny będą mogły w godny sposób oddawać im cześć w miejscu docelowego spoczynku i uczcić ich poświęcenie byśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju.

reklama

– Dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej za ogrom pracy i trud włożony w żmudny proces identyfikacji szczątków poległych. Podziękowania należą się również wszystkim pasjonatom historii, stowarzyszeniom, instytucjom, osobom, które dokonywały ekshumacji i wszystkim tym, którzy zaangażowani byli w poszukiwania i badania genetyczne. Dzisiejsza podniosła uroczystość jest zwieńczeniem całego procesu poszukiwań i identyfikacji jest niezmiernie ważna dla historii Polski jak i dla naszych rodzin, ojczyźnie dodaje kolejnych bohaterów, a rodzinom silne poczucie wiary, że ich ofiara krwi nie poszła na marne – mówiła Ewa Garczyńska.

reklama

Szczątki zidentyfikowanych ofiar zostały odnalezione w ramach prac prowadzonych m.in. w Starym Grodkowie (ofiary operacji „Lawina”), na terenie cmentarza św. Wojciecha w Łodzi (ofiara zbrodni dokonanej w niemieckim obozie dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej) oraz na terenie Cmentarza Bródzieńskiego w Warszawie (ofiara zamordowana na terenie Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III, tzw. „Toledo”). 

Łączna liczba osób zidentyfikowanych w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej sięga 280 nazwisk.

Kim były ofiary z naszych okolic?

Prace poszukiwawcze i identyfikacyjne prowadzone są w ramach ustawowej działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji odnalazł dotychczas szczątki ok. 2600 osób w kilkuset lokalizacjach w kraju i za granicą. 

Tylko w 2023 r. i 2024 r. przeprowadzono prace w 96 lokalizacjach odnajdując 170 osób. Działania prowadzono m.in. na terenie Górek Czechowskich w Lublinie, Cmentarza Wojskowego na Powązkach, w Mucznem (Bieszczady), w Rembertowie oraz wielu lokalizacjach na Litwie (m.in. Kalwaria Wileńska). 

IPN podkreśla, że rozpoczęto prace poszukiwawcze na terenie cmentarza św. Wojciecha w Łodzi, gdzie odnaleziono szczątki ofiar niemieckiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej.

Poniżej opisy ofiar z naszych okolic opracowane przez IPN, a także zdjęcia udostępnione przez Instytut.

Jan Dzięgielewski

Urodził się 2 stycznia 1910 r. w Skrzanach w powiecie gostynińskim. We wrześniu 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. Zginął w czasie walk o twierdzę Modlin. Pierwotnie został pochowany na terenie Państwowej Stoczni w Modlinie. Po ekshumacji przeprowadzonej w grudniu 1939 r. jego ciało oraz 17 innych żołnierzy WP zostało przeniesione do grobu w pobliżu pomnika poświęconego Marynarzom poległym w 1920 r.

Szczątki Jana Dzięgielewskiego zostały odnalezione w marcu 2019 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na terenie Twierdzy Modlin.

Zdzisław Kafarski

Urodził się 17 czerwca 1927 r. w Chodczu w powiecie włocławskim. Zmarł 13 kwietnia 1944 r. w niemieckim prewencyjnym obozie dla dzieci i młodzieży polskiej przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W akcie zgonu wystawionym przez kierownika obozu jako przyczynę śmierci wpisano zakażenie krwi. Jednakże według relacji więźnia obozu został on zamordowany przez niemieckiego wachmana, który za kradzież chleba powiesił chłopca na wyciągu, po czym utopił w kanale ściekowym. Zdzisław Kafarski zmarł nie odzyskawszy przytomności w izolatce, do której został przeniesiony przez współwięźniów.

Szczątki Zdzisława Kafarskiego zostały odnalezione w lipcu 2023 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na terenie cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Kurczaki w Łodzi.

Józef Kałabun

Urodził się 4 lutego 1910 r. w Kazimierzowie w pow. gostynińskim. W okresie międzywojennym po odbyciu służby wojskowej w 10. szwadronie pionierów w Bydgoszczy zamieszkał z rodziną w Siedlcach i pracował jako kolejarz. Zawodem tym trudnił się także podczas okupacji niemieckiej, jednocześnie działając w konspiracji. Należał do grupy niepodległościowej, która organizowała m.in. akcje sabotażowe na liniach kolejowych. Za swą działalność został aresztowany przez władze niemieckie w 1941 r. i osadzony w obozie karnym w okolicach Krakowa. Następnie był przetrzymywany w więzieniach w Radomiu i Krakowie. Józef Kałabun został rozstrzelany 11 listopada 1943 r. w więzieniu św. Michała przy ulicy Senackiej w Krakowie.

Szczątki Józefa Kałabuna zostały odnalezione w lipcu 2023 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama