Wykopaliska odwiedzane przez zwierzęta
Wykopaliska w okolicach Kutna i innych miejscowości województwa łódzkiego i pogranicza łódzkiego z mazowieckim nie są niczym wyjątkowym. Badacze na bieżąco informują o efektach takich prac i o tym, co w ich trakcie udało się odkryć.
Pisaliśmy o tym wielokrotnie, chociażby TUTAJ, kiedy to natrafiono na znaleziska z czasów piastowskich.
Niewielu jednak wie, jak wyglądają kulisy takich wykopalisk, a rąbka tajemnicy właśnie uchylił Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi. Rolę główną tym razem odgrywają tu nie eksponaty, ale… zwierzęta.
- Niekiedy podczas archeologicznych badań wykopaliskowych zdarzają się nieplanowane odwiedziny. Czasami małe zwierzęta wpadają archeologom do wykopów, które są dla nich za głębokie i nie potrafią się z nich same wydostać – opisuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.
Należy pamiętać, że część zwierząt podlega ochronie, dlatego nie pozwala się na to, aby stała im się krzywda.
- Zwykle najodważniejsi członkowie ekspedycji pomagają zwierzakom w tej niekomfortowej dla nich sytuacji – relacjonuje Urząd.
Zwierzęta wynoszone są w bezpieczne miejsce, gdzie nie będą narażone na niebezpieczeństwo ze strony człowieka.
Takie wizyty raczej nie dziwą, skoro nawet mieszkańcy ścisłego centrum Kutna spotykali na swojej drodze przykładowo jaszczurki, zaskrońce, sarny, dziki, czy łabędzie. Przeczytasz o tym np. W TYM MIEJSCU.
Tym bardziej prawdopodobieństwo podobnych spotkań wzrasta, gdy różne prace badawcze prowadzone są w miejscach naturanego występowania dzikich zwierzęt.
Kto więc stosunkowo często odwiedza archeologów? Urząd wylicza jaszczurki zwinki, padalce, węże (głównie całkowicie niegroźne zaskrońce), ropuchy, żaby, traszki i małe gryzonie (ryjówki, myszy polne).
- Żadnemu ze zwierząt przedstawionych na zdjęciach nie stała się krzywda – podkreśla Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.
Zdjęcia opublikowane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi znajdziesz poniżej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.