Kutno: Zielona Oś oddana do użytku
O szczegółach w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej mówili wiceprezydenci Kutna Jacek Boczkaja i Zbigniew Wdowiak, przewodniczący rady miasta Mariusz Sikora i Dariusz Lenarczyk, prezes Samorządowej Spółdzielni Socjalnej.
- To jedna z największych inwestycji w dziejach miasta, a taka rekreacyjna jest porównywalna z budową Aquaparku. Kwoty również są zbliżone, bo całość wyniosła 31,5 miliona złotych. Wykonywało to konsorcjum trzech kutnowskich firm – Trakt, PRD i Hydrobud. Podatki zostają w Kutnie co nas bardzo cieszy. Cała ta inwestycja składa się z kilku elementów. Taką osią jest ścieżka rowerowa, która łączy dwa końce miasta – mówił wiceprezydent Jacek Boczkaja.
W sumie daje to ponad 6,5 kilometra ścieżki pieszo-rowerowej. Oprócz tego w ramach zadania zagospodarowany został teren Parku nad Ochnią o powierzchni 7ha, który podzielono na cztery strefy funkcjonalne: strefę imprez plenerowych, strefę parku rekreacji i wypoczynku, strefę parku atrakcji oraz strefę sportu. Każda z nich związana jest z inną formą aktywności.
W ramach inwestycji utworzono rozarium, mini ogród botaniczny, skatepark, pumptrack, drewniany pomost na rzece Ochni, plac zabaw, siłownię plenerową, strefę workout, plażę miejską, boisko do gry w siatkówkę plażową oraz szachy plenerowe. Dzięki tej inwestycji na terenie Parku nad Ochnią w ogrodzie różanym pojawiło się tysiące nowych krzewów, kwiatów, roślin miododajnych oraz kilkadziesiąt drzew.
Zbigniew Wdowiak dodawał, że ścieżka rowerowa jest pierwszym elementem pomysłu zakładającego stworzenie parku wzdłuż całej doliny Ochni, co stworzyłoby przestrzeń terenów zielonych wzdłuż całego miasta.
Jak mówił pierwotne założenia Zielonej Osi Miasta zakładały, że w pawilonie na terenach rekreacyjnych nad Ochnią będzie mieściło się Centrum Różane, ale ostatecznie zdecydowano, że znajdzie się tam Strefa Aktywności Miejskiej.
- Tego rodzaju strefy funkcjonują w wielu miastach. Z jednej strony będzie to miejsce z którego prezes Samorządowej Spółdzielni Socjalnej będzie nadzorował funkcjonowanie tego całego terenu. Z drugiej strony w tym miejscu będzie można spotkać się ze znajomymi. Będzie się tu mieścić kawiarenka prowadzona przez Spółdzielnię Socjalną. Będzie można wypić kawę, herbatę, zjeść ciastko. Będą odbywały się także spotkania organizacji pozarządowych – wyliczał Zbigniew Wdowiak.
Znajdzie się tam także Punkt Informacji Turystycznej. Prezes Samorządowej Spółdzielni Socjalnej podkreślał, że do zrealizowania będzie wiele zadań, ale dzięki doświadczeniom zebranym na Placu Wolności powinno udać się im sprostać.
Przewodniczący rady miasta zauważał, że Zielona Oś Miasta dedykowana jest wszystkim mieszkańcom Kutna.
- Myślę, że każdy znajdzie w tym miejscu coś dla siebie. To miejsce, które będzie się zmieniało wraz z porami roku. Już obserwujemy jak dużo osób tu przychodzi, spaceruje, biega, jeździ na rowerach, korzysta z tej infrastruktury. W związku z tym wiosnę zaczynamy na sportowo – mówił Mariusz Sikora.
Tym samym zaprosił mieszkańców Kutna na wydarzenie, które odbędzie już w najbliższy weekend i pokrótce omówił wszystkie atrakcje, które z tej okazji przygotowano.
Wiele atrakcji z okazji otwarcia Zielonej Osi
Cykl wydarzeń na świeżym powietrzu na nowo powstałych terenach rekreacyjnych zainauguruje I bieg doliny rzeki Ochni. Zapisało się na niego łącznie około 360 uczestników: biegaczy i miłośników nordic walking.
Do biegu zgłosiło się 100 dzieci, które rywalizować będą w biegach dziecięcych na dystansach 100 i 200 metrów. To właśnie najmłodsi zawodnicy rozpoczną zmagania w Parku Nad Ochnią już o godzinie 11:00. Wszystko poprzedzi oficjalne otwarcie Zielonej Osi Miasta i wspólna rozgrzewka. Bieg główny z ponad 200 uczestnikami rozpocznie się punktualnie w południe.
Start i meta biegu głównego również zlokalizowane będą w Parku Nad Ochnią. Trasę w dużej mierze stanowić będzie nowo powstała ścieżka rekreacyjna. Biegacze pobiegną nią do ulicy Sienkiewicza, by później zawitać na ulicach: Królewskiej, Kościuszki, Barlickiego, Plac Piłsudskiego, Narutowicza i Barei skąd znów skręcą w ścieżkę rekreacyjną, którą dobiegną na Józefów. Później terenami zielonymi wrócą do Parku Nad Ochnią.
W związku z biegiem na kierowców w Kutnie czekają utrudnienia. W godzinach od 12:00 do 14:00 wspomniane ulice mogą być czasowo zamykane.
Z kolei na godzinę 10:30 zapowiedziano oficjalnie otwarcie obok pawilonu na terenach rekreacyjnych nad rzeką Ochnią.
W Parku Nad Ochnią na wszystkich mieszkańców czekać będą różnego rodzaju atrakcje. Będzie strefa morsowania, stoisko Lasów Państwowych, który przygotował gry i zabawy oraz stoisko Urzędu Miasta, gdzie będzie można przynieść zużyte baterie, by otrzymać za nie gadżety Kutna - Miasta Róż.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.