Reklama

Reklama

Ogród zimowy – z pozwoleniem czy bez?

Opublikowano: wt, 12 gru 2017 09:41
Autor:

Ogród zimowy – z pozwoleniem czy bez? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Moda na ogrody zimowe sprawia, że wiele osób myśli o przekształceniu dotychczasowego tarasu w przydomową oranżerię. I jest to dobry sposób na ciągle zielony ogród, ale warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami.

Reklama

Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

Prawo budowlane rozróżnia dwa tryby akceptacji inwestycji:

  • zgłoszenie,

  • pozwolenie na budowę.

Tryb postępowania uzależniony jest od rodzaju inwestycji i jej powierzchni. W większości przypadków wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego urzędu starosty. Ogrody zimowe umieszczone w jednej grupie z małymi budowlami parterowymi i innymi obiektami małej architektury. Bez względu na to czy jest to ogród wolno stojący, czy budowany na istniejącym już tarasie, nie wymaga pozwolenia na budowę, jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2 (w poprzednich. Trzeba jednak pamiętać, że ilość takich obiektów nie może przekroczyć 2 na każde 500 m2 działki.

Zgłoszenie zamiaru budowy ogrodu zimowego należy złożyć przynajmniej 30 dni przed przystąpieniem do prac, tyle czasu urząd ma na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń. Zgłoszenie powinno zawierać opis rodzaju, zakresu i sposobu wykonania robót, czas ich rozpoczęcia oraz oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością. Jeżeli urząd w okresie 30 dni nie zgłosi zastrzeżeń, oznacza to akceptację zgłoszenia i można przystąpić do budowy. Jest to tzw. cicha akceptacja, która nie musi być wyrażona na piśmie.

Specjaliści od architektury ogrodowej z firmy Bdburchex, przypominają że nie warto spieszyć się i rozpoczynać prac przed zgłoszeniem, ponieważ urząd może uznać to za samowolę budowlaną i nakazać rozbiórkę wykonanych elementów lub przeprowadzić procedurę legalizacji. W jednym i drugim przypadku jest to rozwiązanie bardzo kosztowne.

Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę wymagane jest w przypadku planowania ogrodu zimowego o powierzchni większej niż 35 m2 lub oddziałuje na sąsiednie działki. W takim przypadku do wniosku o pozwolenie trzeba dołączyć projekt budowlany w czterech egzemplarzach, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, zaświadczenie o przynależności projektanta do izby samorządu zawodowego.

Czasami wymagana jest także zgoda sąsiadów. W przypadku pozwolenia na budowę trzeba czekać na odpowiedź urzędu, który ma na to 65 dni. W tym czasie może poprosić o uzupełnienie dokumentacji lub wyznaczyć dodatkowe warunki do spełnienia. Od decyzji urzędu można się odwołać w ciągu 14 dni. W przypadku pozwolenia na budowę procedura jest znacznie dłuższa, ale za to można cieszyć się dużą oranżerią.

Dopiero po załatwieniu wszystkich formalności można przystąpić do realizacji marzeń o własnej oranżerii ogrodowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)