Reklama

Reklama

Duża awaria na kolei. Odwołane i opóźnione pociągi, pasażerowie chcą przesiadać się do autobusów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Duża awaria na kolei. Odwołane i opóźnione pociągi, pasażerowie chcą przesiadać się do autobusów - Zdjęcie główne

Z powodu awari wiele pociągów jest opóźnionych lub odwołanych | foto poglądowe-archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś rano doszło do dużej awarii przez którą niektóre pociągi są odwoływane, inne z kolei opóźnione. Sprawa dotyczy całego kraju. Możliwe, że doszło do ataku hakerskiego. Z problemami borykają się także pasażerowie jadący do i z Kutna.

Reklama

Awaria pociągów w całej Polsce. To atak hakerski?

Awaria pojawiła się w czwartek 17 marca między godz. 3:30 a 4. 

"Na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan  wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą. Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów." - to poranny komunikat PKP PLK do mediów.

W 19 na 33 sieciach kolejowych w Polsce wystąpiła awaria sterowania ruchem kolejowym. Jak tłumaczą PKP PLK, to stacje sterowania od Krakowa, przez Opole, ale również okolice Koluszek. 

- Zasięg awarii jest krajowy, część pociągów nie zostanie uruchomiona. W siedzibie PKP PLK pracuje specjalny sztab, sytuacja jest monitorowana - tłumaczyły PKP PLK podczas konferencji prasowej.

Ponad 800 kilometrów linii w kraju jest niedostępnych.

"W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa" - napisał na Twitterze Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Duże opóźnienia w kursowaniu pociągów, pasażerowie pytają o autobusy

Władze PKP PLK nie wykluczają ataku hakerskiego. Pociągi z Łodzi do Warszawy są na ten moment opóźnione o dwie godziny.

- Ze względu na awarię urządzeń sterowania ruchem, wszystkie pociągi mogą być opóźnione. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów ŁKA ze spółkami Intercity oraz Polregio – poinformowała Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Na godzinę 8:05 odwołano poniższe pociągi ŁKA:

  • Pociąg ŁKA nr 99282 relacji Piotrków Trybunalski (odjazd 5:30) - Łódź Fabryczna odwołany - pasażerowie zostaną zabrani pociągiem 99290 relacji Piotrków Trybunalski (odjazd 9:23) - Łódź Fabryczna. 
  • Pociąg ŁKA numer :11571 relacji Łódź Fabryczna (odjazd 4:23) - Skierniewice - odwołany na trasie Łódź Widzew - Skierniewice, 
  • 11573 relacji Łódź Fabryczna (odjazd 5:20) - Skierniewice - odwołany na trasie Łódź Widzew - Skierniewice,
  • 11505 relacji Skierniewice (odjazd 5:32) - Łódź Fabryczna oraz 11509 relacji Skierniewice (odjazd 6:25) - Łódź Fabryczna - odwołane w całej relacji. 
 

Przypominamy o możliwości śledzenia pociągu w czasie rzeczywistym przez naszą aplikację na telefon ŁKA Infoportal.

W Internecie już pojawiają się pierwsze pytania o możliwość przesiadki z pociągu do autobusu.

- Czy są jakieś połączenia autobusowe KUTNO - POZNAŃ? Pytam, bo jadę pociągiem do Poznania i są mega awarie. Zastanawiam się nad przesiadką. Jestem z daleka i nie orientuje się – napisała na facebooka jedna z kobiet.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy