Reklama

Reklama

Ogromne śmigło spadło na ziemię. Znamy przyczynę awarii na farmie wiatrowej w powiecie kutnowskim

Opublikowano: wt, 24 maj 2022 14:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Poznaliśmy nowe fakty w sprawie nietypowego zdarzenia, do którego doszło 14 maja w powiecie kutnowskim. Od jednej z turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Dąbrowice odpadł wirnik i łopaty. Na szczęście na miejscu nie było osób postronnych i nikomu nic się nie stało. Wiadomo już, co może być prawdopodobną przyczyną awarii.

Reklama

- Na farmie wiatrowej Dąbrowice należącej do ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. z Grupy ENGIE miała miejsce awaria techniczna. Podczas pracy jednej z trzynastu turbin odpadł wirnik wraz z łopatami. Na miejscu nie było osób postronnych i nikomu nic się nie stało. Zaraz po zdarzeniu na miejsce zostały skierowane właściwe służby i miejsce zostało zabezpieczone – informował wówczas Piotr Rogóż, prezes zarządu firmy.

Tuż po tym zdarzeniu, praca pozostałych turbin została niezwłocznie wstrzymana. Jak wynika jednak z nowego oświadczenia ENGIE z 23 maja, pięć turbin zostało już przywróconych do pracy, a pozostałe będą sprawdzane w najbliższych dniach. Łącznie w skład kompleksu wchodzi 13 turbin wiatrowych.

Najważniejsza wiadomość to jednak przekazana nam przez firmę prawdopodobna przyczyna awarii. 

- Wstępne oględziny zniszczonych elementów turbiny wskazują na uszkodzenie śrub mocujących wirnik do wału głównego jako możliwą bezpośrednią przyczynę awarii. Firma General Electric rozpoczęła prace mające na celu ustalenie okoliczności oraz przyczyn zaistniałych uszkodzeń.  Do czasu zakończenia tych prac i potwierdzenia ich wyników stawianie hipotez odnośnie potencjalnych źródeł awarii jest bezprzedmiotowe – wyjaśnia Magdalena Jaromińska, specjalista ds. komunikacji i integracji firmy ENGIE. 

Wszystkie turbiny na farmie przeszły regularny, planowy przegląd w listopadzie i grudniu 2021 r.

Moc zainstalowana na farmie: 35,75 MW, składa się z 13 fabrycznie nowych turbin wiatrowych GE 2.75-120 o mocy 2,75 MW.

Farma została oddana do użytku w grudniu 2015 roku.

W galerii zdjęć do artykułu zapoznacie się z pełnym oświadczeniem firmy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy