reklama
reklama

Onkolog kutnowskiego szpitala wyjaśnia, jak chronić się przed nowotworem. Te wskazówki mogą ocalić Ci życie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Onkolog kutnowskiego szpitala wyjaśnia, jak chronić się przed nowotworem. Te wskazówki mogą ocalić Ci życie - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd 18 stycznia w kutnowskim szpitalu funkcjonuje poradnia onkologiczna, świadcząca konsultacje nieodpłatnie. Tam pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc dr nauk medycznych Joanny Krawczyk-Lipiec. Dziś onkolog podzieliła się swoją fachową wiedzą i doświadczeniem z licznym gronem mieszkańców przybyłych na spotkanie w sali konferencyjnej kutnowskiej lecznicy. W jaki sposób uchronić się przez zachorowaniem na nowotwór? Jaki rozpoznać u siebie pierwsze objawy raka? Te informacje mogą okazać się bezcenne.
reklama

Dr nauk medycznych Joanna Krawczyk-Lipiec jest onkologiem kutnowskiego szpitala i prowadzi bezpłatne dla pacjentów porady onkologiczne. Przyjmuje w każdy wtorek w poradni szpitalnej. Podczas dzisiejszego wykładu doktor omówiła temat profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów. W spotkaniu, które poprowadził zastępca dyrektora KSS Bartosz Serenda, mógł wziąć udział każdy.

Palenie i otyłość to zaproszenie dla nowotworu

 

reklama

W krajach zachodnich nowotwory stanowią już najczęstszą przyczynę zgonów. Także w naszym kraju niebawem wysuną się na pierwsze miejsce, na rzecz chorób sercowo-naczyniowych. Dr Krawczyk-Lipiec podkreśla, że najsilniejszą bronią w walce z nowotworami jest profilaktyka pierwotna. W 50-60 procentach na nasz stan zdrowia wpływa bowiem styl życia. I tutaj z pomocą przychodzi 12 zasad Europejskiego Kodeksu do Walki z Rakiem.

- To jest meritum zasad profilaktycznych, które my możemy wprowadzić w życie i które mogą uchronić przed zachorowaniem nawet na 70 proc. nowotworów - uczula onkolog. 

Główną zasada profilatyki pozostają póki co: niepalenie tytoniu i unikanie dymu tytoniowego. Jak na razie, bo niebawem na czele zjadzie się utrzymywanie prawidłowej masy ciała, gdyż to nadwaga i otyłość stają sie głównym problemem zdrowotnym zachodniej cywilizacji.

reklama

W pozostałych punktach Europejskiego Kodeksu wymienia się m.in.: aktywny tryb życia, ograniczenie spożycia alkoholu, unikanie wystawiania skóry na nadmierne działanie promieniowania UVB, czy racjonalne spożywanie czerwonego mięsa. 

Badania przesiewowe, czyli profilaktyka wtórna - dla kogo? 

 

Europejski Kodeks do Walki z Rakiem wspomina o trzech sztandarowych nowotworach, pod kątem których prowadzone są badania przesiewowe. Są to: rak jelita grubego, rak piersi i rak szyjki macicy.

reklama

- W kierunku tych nowotworów mamy też w Polsce prowadzone badania przesiewowe na masową skalę populacyjną. Są one ukierunkowane na osoby szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia danego nowotworu, ale na te osoby, które nie mają żadnych objawów - wyjaśnia dr Joanna Krawczyk-Lipiec. 

Należy pamiętać, że badania przesiewowe nie są prowadzone w przypadku każdego rodzaju nowotworu. Pacjenta, u którego zaobserwowano już objawy zmian nowotworowych, kieruje się na badania diagnostyczne. 

- Głównym celem badań przesiewowych jest zmniejszenie umieralności z powodu nowotworu, który jest przedmiotem tego badania - podkreśla onkolog.  

Badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy jest cytologia. Robi się ją z reguły u kobiet w wieku 25-59 lat. Mammografię (badania pod kątem raka piersi) przeprowadza się u kobiet w wieku 50-69 lat. W przypadku raka jelita grubego zalecana jest kolonoskopia u osób od 50 do ok. 65 lat (jeżeli pojawi się dodatni wywiad rodzinny, od 40. roku życia). 

Wciąż główną przyczyną zgonów nowotworowych u mężczyzn i u kobiet jest rak płuc. W grupie palaczy totoniu, osobom, które mają za sobą 20-30 lat palenia, jako badanie przesiewowe zalecana jest niskodawkowa tomografia komputerowa. 

Jak rozpoznać u siebie pierwsze objawy raka?

 

O tym jakie symptomy mogą wzbudzić nasz niepokój, mówi nam tzw. zasada czujności onkologicznej

- Jest to zwracanie szczególnej uwagi na wszelkie objawy, które mogą mieć związek z zachorowaniem na nowotwory, mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niedobrego, że trzeba się skonsultować z onkologiem - wyjaśnia dr Krawczyk-Lipiec. 

Onkolog bije na alarm: gdy zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się bezpośrednio do onkologa, bądź lekarza rodzinnego

- To jest to, na co zawsze zwracam uwagę swoim studentom: jeżeli mamy jakiś niejasny obraz kliniczny w rozpoznaniu różnicowym, trzeba uwzględnić chorobę nowotworową.  Bo te choroby często przybierają tak różne maski, że zawsze trzeba mieć z tyłu głowy, czy to nie jest nowotwór. Jeżeli już to wykluczymy, wtedy trzeba szukać innej jednostki chorobowej.

Objawy alarmowe: 

- Zaburzenie połykania, bolesne połykanie 

- utrzymujące się, uciążliwe bóle brzucha

- kaszel, chrypka

- krwawienie z przewodu pokarmowego

- niedokwistość

- utrata masy ciała i brak łaknienia, jadłowstręt 

- guz wykrywany przez powłoki

-zaburzenie rytmu wypróżnień

Zapisy na konsultacje do dr Joanny Krawczyk-Lipiec w poradni Kutnowskiego Szpitala Samorządowego pod numerem tel. 24 388 03 70.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama