reklama
reklama

Ostatni dzień Odysei Napoleońskiej. Pierwsza taka impreza przechodzi do historii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od piątku do dziś trwała pierwsza edycja Odysei Napoleońskiej. Była to spora atrakcja dla pasjonatów historii, wojskowości i militariów, a także dla tych, którzy chcieli spędzić weekend w wyjątkowy sposób. Impreza odbywała w zespole dworsko-parkowym w podkutnowskim Leszczynku.
reklama

Z kolei dziś mieliśmy ostatni dzień Odysei. Najpierw w jego ramach złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na grobach rodziny Górskich w Łąkoszynie i Strzegocinie.

Potem odbyła się msza święta polowa z muzyczną oprawą i koncertem Orkiestry Gminy Kutno; Te Deum w wykonaniu chóru Speranza.

Po mszy chór Speranza wykonał pieśni napoleońskie, a sam koncert cieszył się dużym zainteresowaniem, podobnie jak późniejsze widowisko historyczne „O roku ów”. Była to inscenizacja sejmiku szlacheckiego i podpisania Aktu Konfederacji Generalnej.

Władze Gminy Kutno zapowiadając imprezę omówiły rys historyczny z 1812 roku. Podkreślano, że był to ważny okres dla mieszkańców dzisiejszego Kutna i Gminy Kutno, a także dla oficerów wojsk napoleońskich. Jednym z nich był Franciszek Górski, właściciel Leszczynka. Obok niego można wyliczyć właścicieli takich majątków, jak Gołębiew, Sklęczki, czy Malina.

Przypominano, że to właśnie oni 210 lat temu podpisywali Akt Konfederacji Generalnej (co dziś inscenizowała młodzież), która dawała Polakom nadzieję na odzyskanie niepodległości. W 1812 roku Napoleon po wielu wcześniejszych wojnach rozpoczynał batalię z Rosją, była to słynna wyprawa na Moskwę.

Następnie młodzież z z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie zorganizowała pokaz Poloneza, po którym zaproszono zgromadzonych gości do wspólnego tańca.

Na zakończenie Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska dziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowania do pierwszej edycji Odysei Napoleońskiej.

Odyseję organizowała Gmina Kutno, Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku, oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Józefa Bohdana Zaleskiego w Leszczynku.

Wydarzenie patronatem objął Wojewoda Łódzki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Łódzkiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego i Kurator Oświaty Województwa Łódzkiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama