Zarząd Powiatu Kutnowskiego w związku z artykułem prasowym, opublikowanym na stronie www.kutno.net.pl pn.: Oddział ciąży powikłanej znika z Kutna. Prezes: "Robimy to, żeby ratować szpital!" informuje, że nie jest planowana likwidacja żadnego oddziału funkcjonującego w strukturach „Kutnowskiego Szpitala Samorządowego" Sp. z o.o. w Kutnie. W artykule wprowadzono opinię publiczną w błąd sugerując zamknięcie oddziału, który de facto w Spółce nie istnieje.
Od redakcji: O żadnym wprowadzaniu w błąd nie może być mowy, bo temu, czym jest OCP działający w kutnowskim szpitalu poświęciliśmy cały akapit rzeczonego artykułu. Przytaczamy w nim wypowiedź prezesa Andrzeja Pietruszki, który wyjaśnia: "Jeżeli chodzi o OCP to nie jest to żaden samodzielny oddział w ramach struktur oddziału ginekologiczno-położniczego. To jest jakby odcineczek w ramach tego oddziału. To należy traktować jako rzecz, która może być, ale nie musi. OCP przy drugim stopniu referencyjności też wcale nie musi funkcjonować, u nas w Kutnie to było. OCP w rejestrze wojewody w ogóle nie figuruje jako obszar oddziału ginekologiczno-położniczego.". Zarzuty o wprowadzanie opinii publicznej w błąd brzmią jak przyznanie się do nieprzeczytania artykułu.
W związku z realizacją przyjętego Programu Naprawczego wariant 2 plus „Kutnowskiego Szpitala Samorządowego" Sp. z o.o. na lata 2019-2023 podejmowane są czynności zmierzające do zmiany stopnia referencyjności szpitala z poziomu drugiego na pierwszy. Powyższe jednak nie ma na celu likwidacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Od redakcji: W naszym tekście piszemy o wielu sprawach: planie naprawczym, zwolnieniach, zmianie stopnia referencyjności, likwidacji OCP, ale nie ma nawet pół słowa o likwidacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Ponownie: nie możemy odpowiadać za rzeczy, których w tekście nie ma.
Zarząd Powiatu Kutnowskiego informuje, że podejmowane przez Zarząd Kutnowskiego Szpitala Samorządowego Sp. z o.o. w Kutnie czynności mają na celu ratowanie sytuacji finansowej, w jakiej obecnie znajduje się Spółka. Zarząd Powiatu Kutnowskiego, mając na względzie dalsze jej funkcjonowanie, widzi konieczność przeprowadzenia powyższych zmian. Zapewnia jednak, że nie będą one miały wpływu na jakość świadczonych usług wobec pacjentek leczących się w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym „Kutnowskiego Szpitala Samorządowego" Sp. z o.o. w Kutnie.
Członek Zarządu
Tomasz Walczewski
Od redakcji: O planach naprawczych szpitala pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Nie sposób nie zauważyć także oporu co najmniej części społeczeństwa oraz pracowników szpitala wobec wprowadzanych zmian, jednak ciężko jest obarczać za to winą media piszące o sprawie. Tak samo ciężko jest przewidywać przyszłość, co wpłynie na jakość świadczonych usług - dlatego o tym nie piszemy. Zestawiamy jedynie o faktach, a faktem jest, że zakres usług zostanie zwężony (w tym przypadku o ciąże powikłane, które przekazywane będą do innych szpitali) oraz że liczba położnych i pielęgniarek zostanie zmniejszona. Czy wpłynie to na jakość - tego nie wiemy ani my, ani nie może wiedzieć Zarząd Powiatu, dlatego w naszej ocenie dużym nadużyciem są wszelkie zapewnienia dotyczące przyszłości. Jakość świadczonych usług może być oceniona jedynie przez Pacjentów i to w ich głos w tej sprawie należy się wsłuchać, zamiast obarczać winą za niezadowolenie społeczne media piszące o działaniach władz.