Historia księży Pallotynów w Kutnie i Parafii na Dybowie
Z informacji opracowanych przez ks. kan. dr Paweł Staniszewski dla Diecezji Łowickiej wynika, że do organizacji parafii, w czerwcu 1986 r., Kuria Metropolitalna Warszawska mianowała ks. Tadeusza Olaczka. 3 maja 1987 r. została odprawiona pierwsza Msza św., podczas której został poświęcony plac pod budowę świątyni.
- Od tego czasu w każdą niedzielę, najpierw pod gołym niebem, później w drewnianej kaplicy była odprawiana Msza św. 13 IX 1987 r. w budynku gospodarczym przygotowano salę katechetyczną, gdzie w razie niepogody była sprawowana liturgia, a 14 XI 1984 r. w podziemiu plebani powstała kaplica. Parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie powstała dekretem Józefa kard. Glempa, prymasa Polski, z dnia 28 II 1988 r. Miesiąc później ks. prał. Jan Świtkowski odebrał przysięgę od proboszcza, ks. Tadeusza Olaczka – opisuje ks. kan. dr Paweł Staniszewski dla diecezja.lowicz.pl.
24 maja 1988 roku na pierwszą uroczystość odpustową przybył biskup sufragan warszawski Kazimierz Romaniuk, który poświęcił obraz Patronki parafii.
- Dalsze miesiące poświęcone były budowie plebanii, która z końcem 1988 r. była już pokryta dachem i częściowo otynkowana dodaje ks. kan. dr Paweł Staniszewski.
W kwietniu 1989 roku parafianie i proboszcz ruszyli z budową kościoła. Świątynię projektował inż. Józef Żołądkiewicz z Olsztyna.
15 lipca 1989 r. poświęcone zostały fundamenty kościoła i wmurowana pierwsza cegła.
- W dwa lata później bp Kazimierz Romaniuk 26 V 1991 r. wmurował kamień węgielny, a 27 X 1991 r. świątynia była już pokryta dachem. 16 II 1992 r., decyzją władz kościelnych, została dokonana zmiana na stanowisku proboszcza parafii. Nowym proboszczem parafii został ks. Józef Kowalczuk. Pierwsza Msza św. w nowej świątyni została odprawiona 24 V 1992 r. Na mocy dekretu biskupa łowickiego Alojzego Orszulika SAC z 17 VIII 1993 r. parafię przejęli księża Pallotyni ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. 22 VIII 1993 r. podczas przekazania parafii urząd proboszcza objął oficjalnie ks. Jan Latoń SAC – czytamy na stronie internetowej Diecezji Łowickiej.
Wkrótce rozpoczęto tynkowanie wnętrza świątyni, które zakończono 13 listopada 1994 r. Rok 1995 to kolejne prace przy wykończeniu świątyni. Ukoronowaniem prac wykończeniowych było poświęcenie świątyni 29 stycznia 1995 r. Jej konsekracji dokonał 26 maja 2013 r. drugi biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.
Pallotyni w Kutnie od 30 lat. Księża organizują koncert
Kutnowscy Pallotyni z okazji 30-lecia swojej obecności w Kutnie organizują koncert karnawałowy. Zaplanowano go na najbliższą niedzielę w kościele na Dybowie. Wydarzenie zatytułowane „Warszawa-Paryż-Kutno” rozpocznie się o godz. 17.
- Jest to prezent, którego sponsorami są pallotyni w Kutnie, którzy w tym roku świętują jubileusz 30 – lecia pallotyńskiej obecności i posługi na ziemi kutnowskiej! - informuje Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
W kościele wystąpi Katarzyna Kołodziejczyk przy akompaniamencie Marcina Janiszewskiego. W niedzielę możemy spodziewać się więc wydarzenia w wyjątkowym wydaniu. Artystka śpiewa głównie po francuski, ale utwory w innych językach nie są jej obce.
Katarzyna Kołodziejczyk od najmłodszych lat związana jest z muzyką. Uczestniczyła w wielu festiwalach, przeglądach i konkursach. Polska mogła ją poznać, kiedy wokalistka brała udział w popularnym programie TVP „The Voice of Poland”. W drużynie Marii Sadowskiej dotarła do trzeciego etapu.
- Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach m.in Festiwal Top Trendy w Opolu, Festiwal Premier w Opolu (z zespołem Rezerwat) , Eska Music Awards (w zespole Tatiany Okupnik), Festiwal Piosenki Francuskiej w Lubinie (pierwsza nagroda), Międzynarodowy Festiwal Edith Piaf gdzie otrzymała nagrodę specjalną, a także Międzynarodowy festiwal Piosenki Greckiej gdzie otrzymała Grand Prix – czytamy na jej stronie internetowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.