Reklama

Reklama

Czytelnik mówi o skandalu, biblioteka szuka rozwiązań. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/KCI

Czytelnik mówi o skandalu, biblioteka szuka rozwiązań. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o... - Zdjęcie główne

Kutnowska biblioteka szuka rozwiązań, mających na celu zwiększenie dostępu do platformy Legimi | foto poglądowe/KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Projekt był strzałem w dziesiątkę i spotkał się z gorącą aprobatą zaczytanych mieszkańców Kutna i okolic. Platforma Legimi, bo o niej mowa, wydawał się pomysłem uszytym na miarę naszych czasów, dając czytelnikom dostęp do cyfrowej wypożyczalni ebooków z zasobów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. Sam projekt wypalił, lecz jego kontynuacja stopniowo przygasała, czego powodem były związane z nim wydatki. W efekcie dostęp do platformy może uzyskać już tylko garstka czytelników. Jeden z nich jest oburzony zaistniałym stanem rzeczy i mówi o skandalu. Biblioteka zapewnia, że robi wszystko, co w jej mocy, by poprawić obecną sytuację, jednocześnie prosząc mieszkańców o wsparcie.

Reklama

Dostęp do platformy Legimi na potrzeby kutnowskiej biblioteki został uruchomiony w lipcu 2020 roku w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego. Jego autorem był Pan Robert Wiśniewski. Koszt projektu wyceniono na ok. 23,5 tysiąca złotych. Nowoczesne rozwiązanie szybko znalazło liczną rzeszę zwolenników, a kody na skorzystanie z cyfrowych zasobów rozchodziły się jak swieże bułeczki. Niestety, radość użytkowników Legimi nie trwała zbyt długo. O problemach z platformą opowiada nam jeden z czytelników.  

- W bibliotece publicznej Kutna jest ostatnio duży problem z darmowymi kodami Legimi dla czytelników. Od stycznia zmniejszono pulę kodów do 40-tu sztuk na 40000-tysięczne miasto. To skandal - żali się mieszkaniec - Tłumaczą się brakiem środków na zakup kodów. Na początku kody były kupowane z budżetu obywatelskiego (wystarczało 23 460 zł na cały rok na zakup kodów). Później finansowanie przejęła biblioteka lub miasto. I zaczął się problem. Już pod koniec zeszłego roku ciężko było dostać kod. Nie w każdym miesiącu się to udawało. Od stycznia sytuacja jest dramatyczna. Ja nie dostałem w tym miesiącu kodu, mimo iż napisałem do biblioteki o godzinie 00:03 1 lutego 2023 e-mail z prośbą o kod. Pracownicy wydają kody telefonicznie lub tym, którzy przyjdą osobiście do biblioteki, mimo iż na stronie jest informacja, że kod uzyskuje się przez napisanie e-maila do biblioteki z prośbą o kod - pisze czytelnik. 

O sprawę zapytaliśmy u źródła - w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie.

W odpowiedzi udzielonej przez dyrektor Magdalenę Konczarek dowiadujemy się, że z budżetu obywatelskiego dostęp do platformy Legimi zakupiony został tylko raz, później żaden z mieszkańców nie zaproponował takiego projektu. W związku z tym, w 2021 i 2022 roku biblioteka była zmuszona zapewnić dostęp do Legimi w ramach własnych środków.

- Dotychczas kod można było uzyskać, kierując e-maila do biblioteki, ale też telefonicznie i osobiście, bo liczba kodów na ogół zaspakajała potrzeby czytelników. Wydawane były w kolejności zgłoszeń. Obecnie pracujemy nad precyzyjnymi zasadami wydawania kodów dla zainteresowanych czytelników. Szczegóły zostaną umieszczone na stronie i fb biblioteki - wyjaśnia Magdalena Konczarek - Na początku 2023 roku, z uwagi na względy finansowe, biblioteka wykupiła jedynie 40 kodów, ponieważ  stanęła przed trudnym wyborem – mogliśmy całkowicie zrezygnować z dostępu do książek elektronicznych lub umożliwić choćby części użytkowników korzystanie z usługi. Od 1 marca br. będzie dostępnych 90 kodów czyli tyle, ile w ubiegłym roku - informuje dyrektor biblioteki. 

Jednocześnie MiPBP w Kutnie zachęca do złożenia projektu dotyczącego dostępu do książek elektronicznych w tegorocznej edycji kutnowskiego budżetu obywatelskiego. Biblioteka oferuje swoją pomoc w tym zakresie.

Dostęp do platformy Legimi mozna uzyskać w ty miejscu - KLIK.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy