Należy uczyć dzieci, by na odgłos dzwonka lub pukania spojrzały przez wizjer i sprawdziły kto stoi za drzwiami. Gdy drzwi nie posiadają wizjera wystarczy zapytać "kto tam?" i w każdym przypadku zapytać się w jakim celu przyszedł. Osoby nieznajome należy poprosić o przyjście, gdy w domu będzie ktoś dorosły. O każdej wizycie nieznajomego dziecko powinno powiedzieć rodzicom. Należy przypominać dzieciom o konieczności zamykania drzwi i okien przed opuszczeniem mieszkania. Zdarza się, że dzieci wychodząc z domu pozostawiają nie zamknięte drzwi, uchylone drzwi balkonowe lub nie domknięte lufciki. Złodzieje potrafią wykorzystać nadarzającą się okazję, upewniając się wcześniej dzwonkiem u drzwi lub domofonem, że w mieszkaniu nie ma nikogo. Dzieci powinny pamiętać o wyłączaniu gazu i urządzeń elektrycznych przed wyjściem na dwór. Pozostawienie zapalonego palnika pod czajnikiem z wodą lub włączonego żelazka może spowodować pożar mieszkania.
Dziecko na podwórku - bezpieczne zabawy. Rozbawione dzieci zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Choć do tej pory aura nie sprzyja zabawom na śniegu i sanki zastąpią pewnie rowery należy przypominać dzieciom, że górki, wzniesienia, kopce usytuowane w pobliżu jezdni lub osiedlowych dróg stanowią ogromne niebezpieczeństwo. Przypominajmy nieustannie dzieciom o grożącym im na drogach lub ich pobliżu niebezpieczeństwach i powiedzmy im, jak można ich unikać. Wskażmy dziecku w pobliżu domu te miejsca, w których może się bawić bezpiecznie bez opieki dorosłych. Takimi miejscami są z pewnością boiska szkolne, lodowiska, parki lub jordanowskie ogródki. W miarę możliwości należy sprawdzić gdzie i w jaki sposób spędza czas wolny nasze dziecko i czy stosuje się w praktyce do przekazanych rad.
Wycieczki w okresie ferii - bezpieczne wyprawy. Dzieci w czasie przerwy w nauce wybierają się do kin, teatrów, na wystawy lub imprezy kulturalne. Najczęściej korzystają ze środków komunikacji miejskiej, gdzie mogą być narażone na działania kieszonkowców. Uświadamiajmy dzieciom i młodzieży, że należy rozkładać do różnych kieszeni pieniądze, dokumenty i telefony komórkowe. Na przystankach nie należy wyjmować i przeliczać pieniędzy, chwalić się nowoczesnym telefonem komórkowym lub wartościowym gadżetem. W autobusie uważać na współpasażerów, sztuczny tłok lub osoby wyglądające podejrzanie. Policja odnotowuje rozboje na nieletnich dokonywane przez dwóch lub trzech rówieśników lub niewiele starszych sprawców, atakujących ofiarę z pełnym przekonaniem o przewadze liczebnej i fizycznej. O wiele bezpieczniej będzie, gdy dziecko pójdzie np. do kina, teatru lub wystawę w grupie (towarzystwie) rówieśników. Ewentualnie napastnik najprawdopodobniej nie zaatakuje, obawiając się reakcji dzieci, które łatwo mogą wezwać pomoc. Zdarza się, że pokrzywdzone dzieci i młodzież nie wiedzą co mają w takim przypadku robić i jak się zachować. Wracają do domu i dopiero po kilku godzinach relacjonują całe zajście rodzicom. Po sprawcach nie ma już oczywiście śladu. Dzieci powinny wiedzieć, że w przypadku zaczepki powinny prosić o pomoc osoby starsze. Jeżeli do rozboju dojdzie należy natychmiast powiadomić policję (bezpłatne połączenie 997 lub 112) i starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z wyglądu napastników. Będzie to pomocne policji w ich ustaleniu. Nie należy dawać dzieciom zbyt dużo pieniędzy. Uczmy je, aby bez potrzeby w miejscach publicznych nie wyjmowały i nie chwaliły się ilością posiadanej przy sobie gotówki. Takie zachowania mogą prowokować sprawców.
Narkotyki - należy zdawać sobie sprawę, że w czasie ferii dzieci, a szczególnie młodzież szkolna może być narażona na pokusę zażycia narkotyków. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć gdzie i w czyim towarzystwie dzieci spędzają wolny czas. Każde wyjście powinno być uzgadniane z rodzicami, dziecko powinno się określić dopuszczalny czas przebywania poza domem godzinę powrotu, powinniśmy wiedzieć na co dziecko wydaje kieszonkowe. Pierwszym sygnałem o tym, że nasze dziecko miało lub ma kontakt z narkotykami, może być właśnie nic rozliczanie się z kieszonkowego, twierdzenie, że pieniądze zostały skradzione lub zgubione, zmiana zachowania i wyglądu, rozszerzone albo nienaturalnie zwężone źrenice, nerwowość i unikanie jakichkolwiek rozmów, późne powroty do domu. W takim wypadku rodzice lub opiekunowie powinni niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Nieumiejętne postępowanie, nieuważne wysłuchanie problemów dziecka, krzyki i próby zastraszenia mogą w konsekwencji doprowadzi do tego, że nasze dzieci zostaną same ze swymi zmartwieniami albo znajdą pozorne oparcie wśród zupełnie obcych ludzi, którzy zaproponują początkowo za darmo i na próbę zażycie narkotyku. Organizm może w krótkim czasie uzależnić się od środków odurzających. Zdarza się, że młodzi ludzie dla zdobycia pieniędzy na kolejne porcje narkotyków dopuszczają się ciężkich przestępstw przeciwko życiu i mieniu, kradną i wynoszą z domów pieniądze lub cenne precjoza. Czym później stwierdzimy fakt zażywania przez dzieci narkotyków, tym leczenie i terapia staną się trudniejsze.