reklama
reklama

Planują budowę wyjątkowego obiektu. Pierwszy taki w regionie, koszt prawie 70 milionów! [WIZUALIZACJE/ZDJĘCIA] 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Planują budowę wyjątkowego obiektu. Pierwszy taki w regionie, koszt prawie 70 milionów! [WIZUALIZACJE/ZDJĘCIA]  - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
42
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaSamorząd Województwa Łódzkiego planuje ambitną inwestycję. Mówią o niej, że będzie imponująca, ma to być instytucja odpowiadająca na potrzeby przyszłości i ważny element budowania marki regionu rozpoznawalnej w Polsce. W grze kilkadziesiąt milionów złotych. Gdzie powstanie ten obiekt?
reklama

Województwo Łódzkie planuje ciekawą inwestycję

 - Folklor to nasze dziedzictwo, wspaniała baza do budowania przyszłości w oparciu o naszą przeszłość, o tradycje i obrzędowość. Ale współczesny folklor to przede wszystkim ludzie zaangażowani w pielęgnowanie tych wartości. Warto i należy ich doceniać, wspierać oraz promować. Dlatego tworzymy instytucję, która pomoże im dzielić się doświadczeniami i zarażać swoją pasją kolejne pokolenia mieszkańców - mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Chodzi o Centrum Folkloru Urząd Marszałkowski nad którego koncepcją zaczęto pracować w 2021 roku. W roku 2022 został ogłoszony przetarg na projekt architektoniczny. 

reklama

Wygrała go doświadczona warszawska firma Mirosław Nizio Design International. Pracownia zaprojektowała m.in. ekspozycje stałe w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum POLIN. Ma na koncie także projekt architektury i wystawy w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 

Jak podkreśla Urząd Marszałkowski, stworzony przez Mirosława Nizio projekt budynku i wnętrz Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego łączy nowoczesną architekturę z ludowymi inspiracjami. Jego bazą były analizy naukowe, które pozwoliły wyodrębnić cztery główne ośrodki regionalne województwa łódzkiego: łowicki, sieradzki, łęczycki i rawsko-opoczyński. 

reklama

W Centrum Folkloru WŁ każdemu z tych regionów zostanie poświęcona jedna sala ekspozycyjna. Na pograniczu tych obszarów zostaną uwzględnione zjawiska kulturowe pojawiające się wokół mniejszych ośrodków, w tym takich miast, jak Piotrków, Skierniewice, Wieluń czy Radomsko.

Projekt zakłada wystawę stałą w formie ścieżki prezentującej najważniejsze zjawiska związane z kulturą ludową i folklorem Łódzkiego. Ekspozycja zostanie podzielona na cztery galerie reprezentujące tematykę głównych ośrodków regionalnych. 

reklama

Każdą będzie charakteryzować aranżacja i kolorystyka nawiązująca do strojów ludowych. W przestrzeniach między galeriami powstaną sale multimedialne oraz eskpozycje opowiadające o wiejskich obrzędach. W centrum prowadzone będą również działania promujące folklor i inspirujące twórców ludowych.

 - Centrum będzie nie tylko ładną architekturą. Będą się tu odbywać warsztaty, spotkania, festiwale. Będziemy tu mieć salę taneczną, rzemieślniczą, garncarską. Na dziedzińcu będzie pulsowała woda, po sąsiedzku jest park. Dzięki temu poczujemy się tu sielsko, ale i współcześnie - opowiada Mirosław Nizio.

Wartość? Kilkadziesiąt milionów złotych

Centrum ma być gotowe za dwa lata. Budowa będzie kosztować blisko 67 milionów złotych. 27 mln zł samorząd województwa przeznaczy z własnego budżetu. Resztę ma stanowić unijna dotacja. Zarząd województwa wybrał inwestycję do dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

reklama

Projekt budowy Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego został przedstawiony podczas wydarzenia „Folkowe Łódzkie”, na które zaprosił mieszkańców województwa marszałek Grzegorz Schreiber. Zostało ono zorganizowane w miejscu, w którym centrum powstanie - przy ul. Podzamcze 8 w Sieradzu.

- To będzie wyjątkowa instytucja kultury, która ma promować to, co w naszym województwie najważniejsze: nasze tradycje, obrzędowość i wszystko, co stworzyli nasi przodkowie - mówiła Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku WŁ, która podczas wydarzenia reprezentowała samorząd województwa.

 Partnerem projektu jest miasto Sieradz, które przekazało działkę pod budowę instytucji.

- Jako sieradzanie jesteśmy dumni, że radni sejmiku oraz pan marszałek Grzegorz Schreiber zaufali nam i że chcieli ten projekt zrealizować właśnie w tym miejscu - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. - Cieszy mnie, że za dwa lata będziemy mogli gościć tych pasjonatów folkloru z innych części regionu i że wspólnie będziemy się delektować kulturą, która w naszym województwie jest tak bogata.

Bogactwem naszego folkloru można było się cieszyć już podczas „Folkowe Łódzkie”. Jego obfitość i różnorodność zaprezentowali ludzie, którzy pielęgnują kulturowe dziedzictwo Łódzkiego i promują je w całej Polsce. 

Wystąpiły kapele ludowe oraz zespoły pieśni i tańca. Goście usłyszeli i zobaczyli Kapelę Jana Szymańskiego z łowickiego, Kapelę Romana Wojciechowskiego z rawsko-opoczyńskiego, Wieluńską Kapelę Ludową, Kapelę im. Tadeusza Kubiaka z łęczyckiego oraz zespoły Dobroń, Ziemi Kutnowskiej, Lubochnianie oraz Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” z Łowicza. 

Można też było skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich oraz wziąć udział w wystawie rękodzieła ludowego. Gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra.

Poniżej zdjęcia z „Folkowe Łódzkie” oraz wizualizacje Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama