Reklama

Reklama

Pod Kutnem produkują świetne wino! Odwiedziny w pierwszym takim miejscu w naszym województwie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 2 paź 2021 06:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wspólnie z kutnowskimi seniorami wybrali się do winnicy „Witaj Słońce”. To miejsce nie jest szczególnie znane mieszkańcom Kutna i powiatu, dlatego relacja z tej wycieczki jest niezwykle interesująca.

Reklama

29 września 2021 roku 50 seniorów wzięło udział w wycieczce do „Winnicy Witaj Słońce” w Mnichu pod Kutnem.  Jak przystało na nazwę winnicy – specjalnie dla odwiedzających pięknie świeciło słońce!

Seniorzy przez trzy godziny zwiedzali winnicę. O tym, jak powstała „Winnica Witaj Słońce”, o uprawie winorośli opowiadała Sylwia Prośniewska. 

Seniorzy dowiedzieli się o metodach nasadzeń, cięciu, prowadzeniu, zbiorach. W winnicy posadzone są także krzewy róż, które jeszcze kwitną. Zwiedzający dowiedzieli się, dlaczego dla właścicieli winnicy ważne jest, by krzewy róż rosły w pobliżu winorośli.

Winnica powstała w 2018 roku i jest to pierwsza winnica nie tylko w powiecie kutnowskim ale i w województwie łódzkim. Na powierzchni dwóch hektarów znajduje się 51 rzędów winorośli i ponad 10 tysięcy krzewów. 

- Większość stanowią gatunki z których można uzyskać białe wino. W zeszłym roku zebrano 7 ton owoców i wyprodukowano 42 hl wina. W 2020 roku  właściciele winnicy otrzymali V miejsce w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego pt.: “Weekend na wsi” na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w naszym regionie - mówią przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Wiosną 2021 roku winnica otrzymała srebrny medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich za białe wino Euphoria.

Na seniorów czekała niespodzianka – mogli spróbować wina musującego z „Winnicy Witaj Słońce”. Arkadiusz Prośniewski opowiedział, jaki jest proces produkcji  wina – winifikacja (winobranie – zbiór i sortowanie owoców, maceracja -metody, tłoczenie,  przygotowanie nastawu, młode wino, filtracja, butelkowanie, zabezpieczenie).  Następnie  zabrał seniorów do piwniczki, w której przechowywane jest wino.

Podczas wyjazdu, dzięki uprzejmości ks.  Wojciecha Kluski,  seniorzy  zobaczyli  także kościół w Mnichu i zapoznali się z jego historią. 

- Murowany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w latach 1860-1862, powstał z fundacji kolatora Władysława Grotkowskiego. Jest to świątynia orientowana, jednonawowa, wzniesiona na planie prostokąta. Na ścianie ołtarzowej znajduje się szesnastowieczna płaskorzeźba Stefana Kucińskiego - opisuje TPZK.

„Seniorzy poznają region –  Winnica Witaj Słońce w Mnichu” to  zadanie publiczne dofinansowanie przez Prezydenta Miasta Kutno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)