reklama
reklama

Położyli "Kamienie Pamięci". W ten sposób uczcili ofiary pochowane na żydowskim cmentarzu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Za nami kolejny etap zadania publicznego pn.”Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” Tym razem 23 maja uczniowie mogli poznać kim były ofiary „Konstancji” oraz uczcić ich pamięć.
reklama

"Na krawędzi pamięci"

Kolejnym punktem zadania publicznego była akcja edukacyjna "Kamienie Pamięci". Jej celem było poznanie historii osób zmarłych lub zabitych przez Niemców w Judenlager "Konstancja" i pochowanych na cmentarzu żydowskim w Kutnie.

Uczniowie kutnowskich szkół wypisali na kamieniach imiona i nazwiska osób pochowanych na wspomnianym cmentarzu. W ten sposób uczcili pamięć ofiar Zagłady i przypomnieli o nich poprzez ich imiona i nazwiska.

 

Dziś wiemy kim byli

Kutnianie pochodzenia żydowskiego pochowani na cmentarzu przy ul. Tarnowskiego jeszcze do niedawna byli bezimienni. Dzięki działaniom Bożeny Gajewskiej koordynatorki akcji „Na krawędzi pamięci… rzecz o kutnowskich Żydach” oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej udało się przywrócić pamięć pochowanych poprzez ustalenie ich tożsamości.

- Dziś nie są to już bezimienne ofiary. Przez wiele miesięcy współpracowałam z Yosefem Kutnerem prowadząc kwerendy, aby to ustalić. Dziś znamy każdego pochowanego z imienia i nazwiska. Wiemy kiedy się urodzili, czyimi byli dziećmi, znamy ich współmałżonków. Wiemy też kiedy i na co zmarli – wyjaśnia Bożena Gajewska.

W uroczystościach uczestniczył Paweł Markiewicz, przewodniczący Rady Miasta Kutno oraz Dawid Gurfinkiel, przedstawiciel Gminy Żydowskiej w Łodzi. Kamienie pamięci złożyli przedstawiciele 15 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Kutna.

Działania te są znaczącym krokiem w przywracaniu pamięci o osobach pochodzenia żydowskiego, które spoczywają na cmentarzu przy ul. Tarnowskiego. To ważny gest upamiętnienia tych, którzy przeszli przez trudne losy i teraz, dzięki akcji „Kamienie pamięci”, mają swoje imiona i nazwiska, a pamięć o nich może trwać nadal.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama