"Na krawędzi pamięci"
Kolejnym punktem zadania publicznego była akcja edukacyjna "Kamienie Pamięci". Jej celem było poznanie historii osób zmarłych lub zabitych przez Niemców w Judenlager "Konstancja" i pochowanych na cmentarzu żydowskim w Kutnie.
Uczniowie kutnowskich szkół wypisali na kamieniach imiona i nazwiska osób pochowanych na wspomnianym cmentarzu. W ten sposób uczcili pamięć ofiar Zagłady i przypomnieli o nich poprzez ich imiona i nazwiska.
Dziś wiemy kim byli
Kutnianie pochodzenia żydowskiego pochowani na cmentarzu przy ul. Tarnowskiego jeszcze do niedawna byli bezimienni. Dzięki działaniom Bożeny Gajewskiej koordynatorki akcji „Na krawędzi pamięci… rzecz o kutnowskich Żydach” oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej udało się przywrócić pamięć pochowanych poprzez ustalenie ich tożsamości.
- Dziś nie są to już bezimienne ofiary. Przez wiele miesięcy współpracowałam z Yosefem Kutnerem prowadząc kwerendy, aby to ustalić. Dziś znamy każdego pochowanego z imienia i nazwiska. Wiemy kiedy się urodzili, czyimi byli dziećmi, znamy ich współmałżonków. Wiemy też kiedy i na co zmarli – wyjaśnia Bożena Gajewska.
W uroczystościach uczestniczył Paweł Markiewicz, przewodniczący Rady Miasta Kutno oraz Dawid Gurfinkiel, przedstawiciel Gminy Żydowskiej w Łodzi. Kamienie pamięci złożyli przedstawiciele 15 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Kutna.
Działania te są znaczącym krokiem w przywracaniu pamięci o osobach pochodzenia żydowskiego, które spoczywają na cmentarzu przy ul. Tarnowskiego. To ważny gest upamiętnienia tych, którzy przeszli przez trudne losy i teraz, dzięki akcji „Kamienie pamięci”, mają swoje imiona i nazwiska, a pamięć o nich może trwać nadal.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.