Jaki był cel plebiscytu?
Konkurs Lew Kutnowski nie był plebiscytem, tylko oceną kandydata w oparciu o konkretne kryteria wyboru. Oceniającym była niezależna Kapituła Konkursu, która przydzielała punkty indywidualnie oceniając: rozwój gospodarstwa i firmy, wykorzystanie rozwiązań ekologicznych i ochronę środowiska, wykorzystanie lokalnego potencjału, innowacyjność gospodarstwa i firmy, a także podejmowanie inwestycji długoterminowych, posiadanie dodatkowych dokumentów dotyczących: bezpieczeństwa żywności, jakości wyrobów, innowacyjności przedsięwzięć, korzystanie ze środków zewnętrznych oraz dbałość o estetykę zagrody, siedziby firmy.
Jak ocenia Pani pierwszą edycję konkursu?
Ilość przyjętych zgłoszeń już w pierwszej edycji konkursu pokazał potencjał powiatu, zainteresowanie wydarzeniem i dalszą potrzebę promocji rolnictwa w regionie. Kandydaci pierwszej edycji wysoko postawili poprzeczkę swoim przyszłorocznym następcom, a organizatorom kolejne wyzwania do realizacji.
Co konkretnie wyróżniło zdobywców Lwa Kutnowskiego na tle innych uczestników?
Zwycięzców wyróżnia przedsiębiorczość, wszechstronność działania i innowacyjność przedsięwzięć. To wszystko poparte jest pasją, ciężką pracą i determinacją w dążeniu do celu.
Jak ocenia Pani kondycję rolnictwa w powiecie kutnowskim?
W powiecie mamy bardzo dobrze rozwinięte, nowoczesne rolnictwo, które sprzyja rozwojowi przemysłu w naszym regionie. Prężne gospodarstwa i firmy mają swój wpływ na wizerunek wsi i miast w naszym powiecie, co jest zasługą wielu ludzi, zaangażowaniu środków unijnych oraz wsparciu samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Jak wypada rolnictwo w powiecie kutnowski na tle innych powiatów?
Powiat kutnowski jest specyficzny i wyjątkowy, przez wydarzenia związane z przynależnością terytorialną, które tworzą historie tego regionu. Dobre ziemie warunkowały rozwój rolnictwa, które dawniej charakteryzowało się wielością majątków ziemskich, folwarków i gospodarstw rolnych. Dziś kontynuujemy dziedzictwo udoskonalając i rozwijając gospodarstwa, wokół których działają firmy z sektora rolnego. Wyróżnia nas dobra marka naszych gospodarstw, które nie są tak rozdrobnione jak w innych powiatach oraz intensywnie rozwijające się i umacniające swoją pozycję na runku krajowym jak i międzynarodowym firmy.
Czy posiadaliście Państwo swoich faworytów?
Kandydaci reprezentowali wysoki poziom, który dodatkowo utrudniał wybór zwycięzcy Lwa Kutnowskiego. Członkowie Kapituły Konkursu przydzielając w Karcie oceny punkty wyłonili własnych laureatów. Dopiero komisyjne podliczenie punktów zdecydowało ostatecznie o jego rozstrzygnięciu. Jednak z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że w konkursie każdy jest wygrany, gdyż wszyscy kandydaci są ludźmi sukcesu.
Mieszkańcy, której gminy najbardziej się uaktywnili?
Zgłoszenia przyjęliśmy z każdej gminy, lecz liczba zgłoszeń z gminy Krzyżanów wskazuje na największą aktywność jej mieszkańców.
Cieszy mnie fakt dobrego przyjęcia tego przedsięwzięcia w opinii społecznej.
Zwycięzcom serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.
Powiat kutnowski rolnictwem stoi
Opublikowano:
Autor: Aleksandra Cibor-Wawrzyńczak
Przeczytaj również:
WydarzeniaPierwsza gala "Lwa Kutnowskiego" już za nami. O podsumowanie plebiscytu poprosiliśmy pomysłodawczynię Justynę Jasińską Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.Jaka była geneza pomysłu na LWA KUTNOWSKIEGO?Położenie powiatu w centrum kraju oraz równinne ukształtowanie terenu i dobrej klasy ziemie są niewątpliwie czymś co sprzyja rozwojowi gospodarczemu tego regionu. Jeżeli ten dar natury poparty jest ciężką pracą i kreatywnym zarządzaniem z dodatkiem pasji i szacunku do ziemi to efekty widzimy sami – prężne i dobrze rozwijające się gospodarstwa rolne a wokół nich firmy. Dlatego też, od początku objęcia przez mnie stanowiska dyrektora Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska pracowałam nad projektem i realizacją konkursu LEW KUTNOWSKI. W 2015 roku konkurs został zapisany w „Strategii rozwoju powiatu kutnowskiego na lata 2015-2020”. Założeniem konkursu była współpraca wielu instytucji i samorządów, co wymagało rzetelnego przygotowania. Projekt i regulamin konkursu był bazą do podjęcia działań i dobrej organizacji, którą Zarząd Powiatu zatwierdził uchwałą. Później była już tylko praca i zaangażowanie wielu osób, których owoc dziś właśnie możemy oceniać.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE