Reklama

Reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega mieszkańców! Chodzi o niebezpieczną chorobę zakaźną

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega mieszkańców! Chodzi o niebezpieczną chorobę zakaźną - Zdjęcie główne

Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega mieszkańców! Chodzi o niebezpieczną chorobę zakaźną | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W miejscowości Gorzewo w powiecie gostynińskim znaleziono martwego lisa. Stwierdzono, że zwierzę chorowało na wściekliznę. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie ostrzega mieszkańców i przypomina o szczepieniach psów i kotów.

Reklama

Powiat płocki, gostyniński i miasto Płock obszarami zagrożonymi wścieklizną

W ubiegłym tygodniu Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku poinformował, że na terenie powiatu gostynińskiego, na obszarze leśnym stwierdzono przypadek wścieklizny u padłego lisa rudego.

- W związku z powyższym powiat płocki, miasto Płock oraz powiat gostyniński zostaną wyznaczone jako obszary zagrożone wścieklizną. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku informuje o konieczności wyprowadzania psów na smyczy i trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, pozostawienia zwierząt gospodarskich w okólnikach i zamkniętych wybiegach – wylicza Marek Sankiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku.

Podkreślono, że każdy powinien unikać kontaktu ze zwierzęciem, którego zachowanie może wydać nam się podejrzane i nie dotykać zwłok takich zwierząt. 

W przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego zwierzęcia również powinniśmy być ostrożni – ono także może być zarażone.

- Nawet w przypadku chęci pomocy nie należy go dotykać ani podejmować działań na własną rękę, tylko zawiadomić odpowiednie służby – zaznacza M. Sankiewicz.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie ostrzega

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kutnie również informuje o powyższym zdarzeniu. Zwrócono się także z apelem do mieszkańców. 

[…] W związku z realnym zagrożeniem wystąpienia wścieklizny w powiecie kutnowskim, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie przypomina, o obowiązku szczepienia psów powyżej 3 miesiąca życia oraz zaleca szczepienie kotów nie przebywających na stałe w budynku mieszkalnym – czytamy w specjalnym komunikacie.

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. To wirusowa choroba zakaźna dotykająca centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. 

Wirus przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.

W celu zabezpieczenia przed chorobą zwierzęta powinny być szczepione. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Na obszarach występowania wścieklizny zalecane są również szczepienia kotów, a także zwierząt gospodarskich, jeśli mogą mieć one kontakt z dzikimi zwierzętami, takimi jak: lis, jenot czy kuna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy