Powiat płocki, gostyniński i miasto Płock obszarami zagrożonymi wścieklizną
W ubiegłym tygodniu Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku poinformował, że na terenie powiatu gostynińskiego, na obszarze leśnym stwierdzono przypadek wścieklizny u padłego lisa rudego.
- W związku z powyższym powiat płocki, miasto Płock oraz powiat gostyniński zostaną wyznaczone jako obszary zagrożone wścieklizną. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku informuje o konieczności wyprowadzania psów na smyczy i trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, pozostawienia zwierząt gospodarskich w okólnikach i zamkniętych wybiegach – wylicza Marek Sankiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku.
Podkreślono, że każdy powinien unikać kontaktu ze zwierzęciem, którego zachowanie może wydać nam się podejrzane i nie dotykać zwłok takich zwierząt.
W przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego zwierzęcia również powinniśmy być ostrożni – ono także może być zarażone.
- Nawet w przypadku chęci pomocy nie należy go dotykać ani podejmować działań na własną rękę, tylko zawiadomić odpowiednie służby – zaznacza M. Sankiewicz.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie ostrzega
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kutnie również informuje o powyższym zdarzeniu. Zwrócono się także z apelem do mieszkańców.
[…] W związku z realnym zagrożeniem wystąpienia wścieklizny w powiecie kutnowskim, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie przypomina, o obowiązku szczepienia psów powyżej 3 miesiąca życia oraz zaleca szczepienie kotów nie przebywających na stałe w budynku mieszkalnym – czytamy w specjalnym komunikacie.
Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. To wirusowa choroba zakaźna dotykająca centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie.
Wirus przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.
W celu zabezpieczenia przed chorobą zwierzęta powinny być szczepione. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Na obszarach występowania wścieklizny zalecane są również szczepienia kotów, a także zwierząt gospodarskich, jeśli mogą mieć one kontakt z dzikimi zwierzętami, takimi jak: lis, jenot czy kuna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.