reklama
reklama

Powróciły nieborowskie lwy. Strażnicy kultury i historii na swoim miejscu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powróciły nieborowskie lwy. Strażnicy kultury i historii na swoim miejscu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaDwa nieborowskie lwy wróciły dziś na swoje miejsce. Dwa kamienne lwy zostały ustawione przy podjeździe w dwudziestoleciu międzywojennym. Zostały przewiezione z Landwarowa od hr. Tyszkiewiczów. Rzeźby te od dziesięcioleci są nieodłączną częścią tożsamości Nieborowa.
reklama

Nieborowskie lwy wróciły do domu 

Dwa nieborowskie lwy wróciły dziś na swoje miejsce. Rzeźby poddane zostały konserwacji w latach 2019 – 2022 na Wydziale Konserwacji Kamienia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na swój powrót na cokoły czekały aż zostaną zakończone prace przy podjeździe do pałacu.

Dwa lwy umieszczone na kamiennych cokołach, od dziesięcioleci budzą podziw odwiedzających swoją monumentalną formą i symbolicznym przesłaniem. To nie tylko element dekoracyjny – to niemal strażnicy rezydencji, która od wieków stanowiła jedno z najważniejszych ognisk kultury i sztuki w Polsce.

reklama

Obie rzeźby przedstawiają lwy leżące w klasycznej pozie z głowami uniesionymi ku górze – spokojne, ale pełne wewnętrznego napięcia. Lwy nie ryczą i nie atakują – obserwują. Ich postawa sugeruje gotowość do obrony, ale i pewność siebie, jaka przystoi rezydencji książąt Radziwiłłów. Lwy, jako symbol władzy, siły, odwagi i majestatu, doskonale komponują się z reprezentacyjnym charakterem barokowego pałacu.

Usytuowane po obu stronach podjazdu prowadzącego do głównego wejścia, lwy pełnią funkcję ceremonialną – witają gości i nadają miejscu odświętnego, niemal królewskiego charakteru. Stanowią część większego założenia architektoniczno-ogrodowego, w którym każdy element miał swoje miejsce i znaczenie. W czasach świetności pałacu ich obecność była nie tylko wyrazem dobrego gustu, ale też pewnej symboliki: oto dom, który stoi na straży polskiej kultury, tradycji i wartości.

reklama

Dwa kamienne lwy zostały ustawione przy podjeździe w dwudziestoleciu międzywojennym. Zostały przewiezione z Landwarowa od hr. Tyszkiewiczów. Rzeźby te od dziesięcioleci są nieodłączną częścią tożsamości Nieborowa – jednego z najlepiej zachowanych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce.

Współcześnie lwy w Nieborowie są nie tylko atrakcją dla turystów, ale także świadectwem dbałości o dziedzictwo kulturowe. Stanowią jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów pałacu – są fotografowane, opisywane i podziwiane. I choć nie ryczą, ich obecność nadal ma siłę oddziaływania – budzi szacunek, zachęca do refleksji i przypomina o minionych epokach świetności polskiej arystokracji.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo