Pamiętamy
Wydarzenie "Zachor znaczy pamiętaj!" to niezwykle ważny projekt edukacyjny, organizowany przez Stowarzyszenie Grupa Przyjaciół „od jutra”, którego celem jest nie tylko przybliżenie historii żydowskiej społeczności regionu kutnowskiego współczesnym mieszkańcom, ale także kształtowanie postaw otwartości i tolerancji oraz budowanie współpracy międzykulturowej.
Dzięki różnorodnym formom aktywności, takim jak warsztaty, koncerty czy projekcje filmowe, uczestnicy będą mogli w bezpośredni sposób obcować z dziedzictwem, które przez wiele lat wpływało na życie i kulturę Kutna.
Koordynatorka Bożena Gajewska oraz Stowarzyszenie Grupa Przyjaciół „od jutra” serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w różnorodnych działaniach, które odbędą się w dniach 1-5 października 2024 roku w Kutnie.
Program wydarzenia
„Zachor znaczy pamiętaj!" - 1- 5 października 2024
Poznajemy historię i kulturę społeczności żydowskiej regionu kutnowskiego:
- pokaz filmu „Ukos światła”/spotkanie dla uczniów - opowieść o cmentarzu żydowskim w Kutnie/Yosef Kutner/Krzysztof Bielawski/KDK 1 października/godz. 10.00 – 12.30
- warsztaty edukacyjne/tradycja i święta żydowskie/ Dawid Gurfinkiel/HaKoach/KDK
2 października 2024/uczniowie- godz. 11.00-12.30; /dorośli - godz. 17.00-18.30 - warsztaty kulinarne/kuchnia żydowska/ Katarzyna Batarowska/KDK
4 października 2024/ dorośli - godz. 17.00-19.00 - koncert muzyki klezmerskiej/Zespół Tourklezz/CTMiT 5 października 2024/godz. 18.00-19.00
- wirtualna mapa śladami Żydów regionu kutnowskiego /WWW.kutnowskisztetl.pl
Wstęp wolny/obowiązują wejściówki
Wejściówki dostępne w kasie KDK przy ul. Żółkiewskiego 4 od 25.09.2024 od godz.16.00
Prowadzący wydarzenie
Film dokumentalny „Ukos światła” (73 min) opowiada historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata Dariusza Popieli, który wraz z grupą młodych polskich studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy, aby uczcić pamięć pomordowanych w Zagładzie oraz ich rodzin, których macewy (nagrobki żydowskie) były uszkodzone lub zniszczone.
Łącząc narracje osobiste i zbiorowe, film ukazuje bezinteresowne wysiłki tej młodzieży, która kwestionuje stereotyp żydowsko-polskiego antagonizmu, zwracając uwagę na pamięć o polskiej społeczności żydowskiej.
Po obejrzeniu filmu, podczas spotkania uczniowie usłyszą opowieść o cmentarzu kutnowskim, o który będą rozmawiać:
Yosef Kutner mieszkający w Izraelu, potomek kutnowskich Żydów, którego rodzina mieszkała w Kutnie przez ponad 200 lat. Kutner jest założycielem i liderem Jewish Kutno Group. Żydowską Grupę Kutnowską założył Yosef Kutner w 2008 roku. Jest to grupa nieformalna, bez struktur i opłat członkowskich. Jedynym wymogiem dla członków jest , by być potomkiem Żydów z Kutna.
Pierwotnym celem grupy było zbieranie danych genealogicznych potomków Żydów z Kutna. Jako cel Yosef Kutner przyjął zbudowanie bazy danych na temat społeczności żydowskiej Kutna. Grupa rozpoczęła pracę od pięciu mikrofilmów Mormonów z Kutna, obejmujących okres 1808-1833, z aktami urodzeń, ślubów i zgonów. Polegało to na odczytaniu starego pisma w języku polskim, wydobyciu z tych pięciu mikrofilmów danych wszystkich metryk żydowskich.
W 2008 roku utworzył stronę internetową o żydowskim Kutnie http://jewish.kutno.free.fr/ publikując pierwsze zebrane dane i pierwsze tłumaczenia Księgi Pamięci Yizkor.
Katarzyna Batarowska, animatorka kultury, polonistka, pedagożka teatru w TR Warszawa. Od początku drogi zawodowej związana z teatrem i działaniami edukacyjnymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od lat stale współpracująca z Teatrem Żydowskim w Warszawie oraz Fundacją Shalom, w których prowadzi m.in. warsztaty kuchni żydowskiej (zarówno aszkenazyjskiej, jak i sefardyjskiej).
Zbierano fotografie Kutna, księgi pamiątkowe pisane przez kutnowian, informacje o historii Kutna i jego Żydów. Są one dostępne bezpłatnie dla wszystkich. W ten sposób Jewish Kutno Group przejęło misję dawnych organizacji byłych mieszkańców Kutna w Izraelu i na świecie.
Krzysztof Bielawski jest historykiem, zaliczanym do czołowych badaczy cmentarzy żydowskich w Polsce. W 2005 roku założył stronę internetową http://cmentarze-zydowskie.pl/ Jest autorem licznych artykułów o cmentarzach, zwyczajach pogrzebowych.
W 2020 roku napisał książkę „Zagłada cmentarzy żydowskich”, która w tym roku ukazała się w języku angielskim. Tematyka podjęta w jego pracy mieści się w obrębie białych plam w polskiej historii.
Warsztaty edukacyjne poprowadzi Dawid Gurfinkiel
Dawid Gurfinkiel (1988 r.) dorastał w domu, w którym obecne były zwyczaje zarówno żydowskie, jak i katolickie. Już jako dziecko chodził z ojcem do synagogi. Jako nastolatek przeszedł proces konwersji. Przez rok mieszkał w Izraelu, gdzie uczył się w jesziwie.
Był członkiem Polskiej Unii Studentów Żydowskich oraz Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej, Chóru Żydowskiego Clil, należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Pracował jako maszgijach w GWŻ w Łodzi. Dawid Gurfinkiel jest działaczem społecznym, zaangażowanym w integrowanie społeczności żydowskiej oraz w przełamywanie stereotypów o Żydach. Założył organizacje Ha-Koach https://hakoach.eu/ ,Ha-Makom oraz zespół muzyczny Jidyszkajt (info ze strony sztetl.org.pl).
Zespół TOURKLEZZ w składzie: Marcin Kalinowski – akordeon, Piotr Buchalski – klarnet, Marek Chojnacki – skrzypce, Tomasz Krawczyk – kontrabas, Jakub Krawczyk – perkusja, Michał Bartosiak – gitara. Zespół Tourklezz istnieje od marca 2009 w Płocku, a jego skład zmieniał się na przestrzeni lat. Repertuar zespołu stanowią tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej n.p.: „Lead Sheet", „Ki Mitziyon", „A Nakht In Gan Eydn", "The Blessing Nigun", Chusen Kala Mazeltov", „Sherele", „Sammy's Freilach", „Sher" i wiele innych.
Propozycja Bożeny Gajewskiej zdobyła uznanie w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego "Łódzkie na Plus" w 2023 roku, co potwierdza dużą wagę i potrzebę realizacji takiego projektu w regionie.
Wszystkie zainteresowane osoby mogą uzyskać więcej informacji, kontaktując się z koordynatorką Bożeną Gajewską pod numerem telefonu +48 603 716 132. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach, które z pewnością przyczynią się do wzbogacenia wiedzy o wielowiekowej historii i kulturze społeczności żydowskiej w Kutnie i okolicach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.